سنگ‌های قیمتی؛ ظرفیتی دیده نشده در خراسان جنوبی

گروه معدن: سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی یکی از ظرفیت‌های غنی و کمتر دیده شده‌ای است که اگر به آن بها داده شود می‌تواند چرخ اقتصاد را به رونق درآورد، ظرفیتی که در خراسان‌جنوبی و در طول سال‌های اخیر به آن توجه شده است.


به گزارش روزگار معدن به نقل از ایسنا، تنوع سنگ‌های قیمتی در خراسان‌جنوبی آنقدر زیاد است که آن را تبدیل به سرزمین سنگ‌های قیمتی کرده است. براساس آمارها تاکنون بیش از ۵۰ نوع سنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی در استان شناسایی شده که میزان ذخیره این سنگ‌ها حدود ۲میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن برآورد شده است.

هنرمندانی در این خطه زندگی می‌کنند که هنر خود را روی این سنگ‌ها پیاده کرده و به آنان جان می‌دهند. هنرمندانی که نیازمند حمایت برای اتصال به بازار، افزایش فرصت فروش محصولات و گسترش نمایشگاهی محصولات خود دارند.

رشته تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی زیر‌مجموعه صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی قرار دارد، در این زمینه کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی نگین به طور دائمی در شهر سه‌قلعه سرایان راه‌اندازی شد.

ظرفیت‌های بسیار و بازار فروش محدود

علی حسن‌نیا، مسئول کارگاه تراش سنگ نگین سه‌قلعه از‌جمله جوانان سرایانی است که سنگ‌تراشی را از ۴سال گذشته تنها با یک‌میلیون تومان سرمایه آغاز کرده و هدف از این‌کار را ایجاد اشتغال و سهیم شدن در تعیین سرنوشت کشور می‌داند و می‌گوید: سرمایه اولیه‌ام برای آغاز کار تنها یک‌میلیون تومان بوده است. وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی با داشتن معادن و دشت‌های غنی ظرفیت بالایی در امر سنگ تراشی دارد، افزود: سنگ‌های موردنیاز را از دشت سه‌قلعه تهیه و در قالب نگین، آویز، نیم‌ست و سنگ‌های کلکسیونی وارد بازار می‌کنم. این جوان هنرمند، بازار فروش را مشکل اصلی صنعتگران این حرفه می‌داند و می‌گوید: درحال‌حاضر شهرهای تهران، اصفهان و شیراز بازار فروش محصولات این کارگاه

هستند. حسن‌نیا که اکنون برای ۴نفر اشتغال ایجاد کرده است، ادامه داد: شاید این حرفه در سال اول درآمد خوبی نداشته باشد، اما در چند سال فعالیت منبع درآمدزایی مطلوبی می‌شود.

توسعه کارگاه‌های صنایع‌دستی

محمد عرب، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرایان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برای راه‌اندازی این کارگاه مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات کم‌بهره از محل تفاهمنامه سه‌جانبه استانداری، میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و صندوق کارآفرینی امید پرداخت شد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت بالای معادن سنگ‌های قیمتی در شهرستان و سنگ شجر در منطقه سه‌قلعه و استقبال خوب جوانان جویای کار، این رشته و کارگاه‌های تولیدی این رشته در شهرستان توسعه خواهند یافت.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرایان ادامه داد: به‌زودی ۲کارگاه تراش سنگ دیگر نیز تسهیلات دریافت و زمینه اشتغال تعدادی از جوانان علاقمند را فراهم خواهند کرد.

 عرب با اشاره به اهمیت توسعه صنایع‌دستی، گفت: ایجاد کارگاه‌های صنایع‌دستی در رشد اقتصادی یک منطقه نقش بسزایی دارند و امسال در زمینه تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید نام‌گذاری شده حداکثر تلاش و حمایت انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: در همین ابتدای سال کارگاه حوله‌بافی در آیسک و تراش سنگ در سه‌قلعه آماده افتتاح و بهره‌برداری هستند.

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرایان خاطرنشان کرد: در چند ماه آینده ۳کارگاه تولیدی صنایع‌دستی دیگر نیز بهره‌برداری و خانه‌های ترویج صنایع‌دستی در شهرستان راه‌اندازی خواهند شد.

بی‌تردید فرآوری سنگ‌ها در استانی مانند خراسان جنوبی که معدنی از این نوع سنگ‌ها است باعث اشتغالزایی بسیاری می‌شود و این اشتغالزایی در سایه حمایت از هنرمندانی است که جسورانه پا در رکاب این حرفه و سختی‌های آن گذاشته‌اند.


انتهای پیام/


چاپ