رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی مطرح کرد:

تکمیل چرخه صنعت فولاد، ظرفیتی برای توسعه خراسان جنوبی

گروه معدن: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه چرخه تولید در برخی از صنایع به خوبی در استان شکل گرفته است، گفت: چرخه صنعت فولاد تقریبا در استان کامل شده است و ۴ طرح در این بخش در دست اجراست که ظرفیت و فرصت خوبی برای توسعه استان خواهد بود.


به گزارش شاتا، داود شهرکی اظهار کرد: در حوزه صنعت بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی در تولید محصولات شاخصی ازجمله کاشی و سرامیک، لاستیک خودرو، سیمان، چینی بهداشتی، فرآوری زغال‌سنگ، منیزیت و بنتونیت، تولید کک از زغال، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع چوبی، صنایع غذایی، خوراک دام و طیور و... در استان درحال فعالیت است.
شهرکی ادامه داد: همچنین تا پایان سال حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در طرح‌های مختلف صنعتی انجام می‌شود که به بهره‌برداری خواهند رسید.
وی با اشاره به حوزه معدن گفت: استان خراسان جنوبی جزو ۵استان برتر معدنی کشور است که به لحاظ ذخایر معدنی رتبه۷ و تعداد معادن و اشتغال رتبه۴ را در کشور دارد.
وی با بیان اینکه در سال۹۸ برای ۶۴معدن پروانه بهره‌برداری صادر و به ذخایر معدنی استان ۵۰۰هزار تن افزوده شد گفت: در سال۹۲ ذخایر معدنی استان ۲میلیارد تن بوده که اکنون به ۳میلیارد و ۷۰۰میلیون تن رسیده است.
شهرکی افزود: خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های شناخته شده خوبی در حوزه معدن دارد و در برخی از آنها در کشور شاخص و دارای مزیت است که از‌جمله آن می‌توان به وجود بیش از ۷۰ درصد ذخایر زغال‌سنگ کشور در خراسان جنوبی و اشتغال بیش از ۶۰۰۰ نفر در این‌باره اشاره کرد.
وی ادامه داد: همچنین درباره ماده معدنی منیزیت تنها 2استان در کشور دارای ذخایر بالایی و مزیت هستند که یکی خراسان جنوبی است و در این‌باره نیز چرخه تولید و فرآوری آن در استان به خوبی شکل گرفته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: در ادامه تکمیل این زنجیره، در سال آینده با بهره‌برداری از واحد تولیدی آجرنسوز بخشی از نیاز کشور به این محصول را تامین خواهیم کرد.
شهرکی خاطرنشان کرد: درباره برخی از مواد معدنی شاخص مانند زغال‌سنگ و منیزیت، با توجه به ذخایر غنی این مواد هیچ‌گونه نگرانی به لحاظ اتمام ذخایر نداریم و نیاز کشور را در طولانی‌مدت تامین خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی استان چاره‌ای جز تکیه کردن به ظرفیت‌های حوزه صنعت و معدن استان به عنوان یک مزیت و فرصت در استان که می‌تواند به رونق تولید و همچنین افزایش اشتغال و ایجاد ارزش‌افزوده کمک کند، نداریم.
شهرکی بیان کرد: در سال‌جاری با توجه به رویکرد استاندار محترم و با توجه و نگاه ویژه ایشان، ۱۰سفر از وزارت صنعت، معدن و تجارت به استان داشته‌ایم که علاوه‌بر وزیر محترم، معاونان ایشان در حوزه‌های مختلف به استان سفر داشته‌اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: در این زمینه عملیات اجرای طرح‌های خوبی در استان آغاز شده که از جمله آن می‌توان به اجرای ۵ طرح توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری ۲۰۰۰ میلیارد تومان اشاره کرد که درحال انجام است.
وی تصریح کرد: درباره تامین زیرساخت برق معادن استان نیز تفاهمنامه‌ای به امضای وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و وزیر محترم نیرو رسیده است که وزیر نیرو در این تفاهمنامه تامین هزینه زیرساخت برق معادن استان را به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان در در 3سال و در مجموع به مبلغ ۹۰ میلیارد تومان تقبل کرده است که در این مسیر ایمیدرو نیز کمک‌های خوبی را به استان خواهدکرد.
شهرکی گفت: در حوزه تجارت و همچنین استفاده از فرصت و مزیت مرزهای استان، بالغ بر یک سوم صادرات به کشور افغانستان از خراسان جنوبی انجام می‌شود که در بسیاری از اقلام مانند انواع مصالح ساختمانی (سیمان، کاشی و سرامیک)، انواع لوله و اتصالات، عایق‌های رطوبتی، مواد شوینده و بهداشتی و...  تامین‌کننده نیاز این کشور همسایه هستیم.
وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه بازرسی گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۷ طرح نظارتی در استان اجرا شده که در مجموع با انجام بیش از ۸۵۰۰۰ مورد بازرسی به‌طور نوبه‌ای و همچنین گشت مشترک با سایر دستگاه‌های نظارتی از ابتدای سال، ۱۲۰۰ پرونده به ارزش افزون‌بر ۶۰میلیارد ریال تشکیل شده است.
شهرکی بیان کرد: درباره تامین کالاهای اساسی، تاکنون با کمبود کالا در استان مواجه نبودیم و در مواقع لزوم، کالاهای اساسی و مورد نیاز تامین شده است. درحال‌حاضر هم گوشت قرمز گرم با قیمت ۷۵هزار تومان و گوشت قرمز منجمد با قیمت ۴۰هزار تومان درحال توزیع است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین اقلام شکر و برنج به میزان کافی برای توزیع در استان جذب و حتی بیش از میزان نیاز در سطح بازار عرضه شد که البته برای ایام پایان سال نیز تامین این اقلام در حال انجام است و هیچ‌گونه مشکلی در تامین آنها وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: جذب و حمل بیش از ۱۰۰۰ تن انواع سیب و پرتقال تنظیم بازار به استان ویژه شب عید و ایام نوروز ۹۹ انجام شده که در ایام پایانی سال در شبکه توزیع استانی قرار خواهد گرفت.
شهرکی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و اقدامات استان در این زمینه گفت: با توجه شرایط خاص ایجاد شده و نیاز استان به مواد ضدعفونی‌کننده که به صورت مقطعی ایجاد شده است، یک واحد صنعتی تولیدکننده محلول ضدعفونی در استان با تغییر کاربری اقدام به تولید این ماده مورد نیاز کرد که محصول تولیدی به منظور عرضه در سطح استان تحویل دانشگاه علوم پزشکی
می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در این ایام نیز از مردم فهیم و با فرهنگ خراسان جنوبی می‌خواهیم تا اقلام و کالاهای مورد استفاده خود را به میزان مصرف و نیاز خرید کنند و با توجه به فراوانی کالا، به منظور کاهش تنش و آسیب در بازار از خریدهای غیرضرور و بیش از میزان نیاز خودداری کنند.


چاپ