مدیرعامل فولاد خوزستان تشریح کرد:

اولویت‌های اساسی فولادسازان

گروه معدن: روابط‌عمومی فولاد خوزستان - علی محمدی، سکاندار فولاد خوزستان در گفت‌وگویی به تشریح تامین مواد اولیه، صادرات محصولات فولادی و چالش‌های پیش‌روی این صنعت پرداخت که به شرح ذیل است:


درحال‌حاضر تامین مواد اولیه برای شرکت‌های فولادی تحت‌تاثیر چه عوامل داخلی و خارجی قرار دارد؟
 تامین مواد اولیه نقش انکارناپذیری در تداوم تولید دارد و اگر به هر دلیلی در تامین مواد اولیه وقفه‌ای ایجاد شود، در کوتاه‌مدت تولید با مشکل روبه‌رو می‌شود. تامین پایدار در اقلام استراتژیک شامل: کنسانتره، سنگ‌آهن، الکترود و قراضه نقش موثری در پایداری تولید ایفا می‌کنند. سیاست شرکت فولاد خوزستان، تامین مواد اولیه از داخل کشور است. درحال‌حاضر 80درصد مواد موردنیاز شرکت از داخل کشور تامین می‌شود. از طرفی کمیته‌ مقابله با تحریم یکی از فعالیت‌های بنیادی بود که در شرکت فولاد خوزستان انجام شد. در این کمیته اقدام به شناسایی اقلام استراتژیک وارداتی شد و با نگاه آینده‌نگری اقدام به خرید کردیم. برای اینکه کمترین تاثیر از خروج شرکت‌های خارجی و تاثیرات تحریم متوجه تامین مواد اولیه شرکت شود، باید به سمت تامین مواد اولیه داخلی حرکت کنیم و شرایطی فراهم کنیم که اقلام وارداتی نیز در داخل تولید شوند.

موضوع صادرات محصولات فولادی از لحاظ تقاضای بازار خارجی، حمل‌ونقل، بیمه و مواردی نظیر آن با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟
 مهم‌ترین تاثیر محصولات فولادی، ارزآوری است. شرکت فولاد خوزستان در چند سال اخیر با نگاه اولویت تامین داخل، اقدام به صادرات محصولات خود کرده است. برای حضور در بازار بین‌المللی، تولید محصولات با کیفیت و رقابت‌پذیر، شناسایی بازار هدف تحلیل بازار و رقبا فاکتورهایی هستند که باید مدنظر قرار گیرند. شرکت فولاد خوزستان دومین قطب تولید فولاد خام و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده‌ شمش فولاد کشور است. بدون‌شک تحریم‌‌ها بر صادرات محصولات فولادی تاثیرگذار بوده است. اما توانسته‌ایم با بکارگیری توان ایرانی و خودباوری در بازار صادرات موفق باشیم و در حضور کشورهای قدرتمند صادرکننده‌ فولاد، نظر خریداران بین‌المللی را به سوی خود جلب کنیم. این نکته نیز حائزاهمیت است که موقعیت جغرافیایی شرکت فولاد خوزستان و دسترسی به آب‌های آزاد باعث شده که در حوزه حمل‌ونقل و صادرات محصولات نسبت به دیگر شرکت‌ها شرایط مطلوب‌تری داشته باشیم.

چه چالش‌‌هایی در حوزه حمل‌ونقل (جاده‌ای، ریلی و دریایی) مواد اولیه و محصولات صنایع بالادستی فولاد وجود دارد؟
 در سال‌های اخیر شرکت‌های معدنی به سمت تولید محصولات نیمه‌‌نهایی و نهایی حرکت کرده‌اند. به طوری که در نزدیکی معادن اقدام به ساخت کارخانه می‌کنند، با این توجیه که هزینه‌های انتقال را کمتر کرده و از سویی دیگر محصولات نهایی را تولید کنند. این حرکت شاید در نگاه اول مورد قبول باشد، ولی بزرگ‌‌ترین مشکل پیش‌رو دسترسی به آب برای تولید فولاد و دسترسی به آب‌‌های آزاد و حمل‌ونقل ریلی است. دسترسی به آب‌های آزاد، جاده‌های ترانزیتی و خط آهن 3فاکتور مهم برای راه‌اندازی و تداوم فعالیت کارخانه‌های فولادسازی است. یکی از مزیت‌های مهمی که فولاد خوزستان نسبت به سایر فولادسازان دارد، دسترسی به هر سه فاکتور است. این شرکت در سال‌های اخیر چندین قرارداد همکاری با راه‌آهن در بحث حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات صادراتی به امضا رسانده است. در سال‌های اخیر ۹۵درصد محموله‌های صادراتی از طریق خطوط ریلی به بندر امام(ره) ارسال می‌شود. در حمل‌ونقل دریایی نیز صادرات محصولات از طریف اسکله بندر امام(ره) انجام می‌شود. فولاد خوزستان همچنین در حوزه تخصصی حمل‌ونقل یک شرکت تابعه به نام چندوجهی فولاد لجستیک را داراست و این نشان از نگاه ویژه این شرکت به موضوع حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات دارد.

ارزیابی شما از تداوم احتمالی این مشکلات و اثر آن بر صنعت فولاد کشور در سال آینده چیست؟
از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است، تداوم این حرکت به دنبال داشته باشد، تامین مواد اولیه شرکت‌های تولیدی فولاد است. البته با شروع حرکت شرکت‌های معدنی به سمت ساخت کارخانه‌ فولادی، شرکت فولاد خوزستان طرح تکمیل زنجیره ارزش، از سنگ‌آهن تا نورد را پیاده کرد. البته تعامل شرکت‌های تامین‌کننده مواد اولیه با تولید‌کنندگان در هر شرایطی باید ادامه‌دار باشد و این رمز بقای فولادسازان بزرگ کشور و پایداری تولید در این صنایع عظیم است.

یکی از بزرگ‌ترین نیازهای صنایع مادر کشور تامین مالی برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای توسعه است، مهم‌ترین و بهترین روش تامین مالی برای این شرکت‎‌ها را چه می‌دانید؟ آیا با وجود تحریم‌ها می‌توان روی تامین مالی خارجی حساب باز کرد؟
توسعه رمز بقای بنگاه اقتصادی است. شرکت فولاد خوزستان نیز از این قاعده پیروی می‌کند. در شرایط فعلی که سایه تحریم بر کشور افتاده است، باید به سمت تقویت اقتصاد و تامین ارز مورد نیاز صنایع حرکت کنیم. بدون‌شک یکی از راه‌های مطمئن، صادرات محصولات است. البته تقویت بازار بورس و جذب سرمایه‌ نیز به تامین مالی کمک می‌کند. در آغاز تحریم‌‌ها کشورهای خارجی ثابت کردند، اراده‌ای برای تداوم حضور و سرمایه‌گذاری در کشورمان ندارد، با این حساب نمی‌توان روی سرمایه‌‌گذاران خارجی حساب باز کرد.

برنامه تولید در سال آینده را چه مواردی تشکیل می‌دهند؟ آیا تولید محصولات جدید در دستورکار قرار دارند؟
درحال‌حاضر این شرکت برای سال‌جاری برنامه ۳ میلیون و هشت صد هزار تن شمش را در دستور کار دارد، از سویی افق تولید محصولات زیر‌سقفی فولاد خوزستان تا سقف ۵میلیون و دویست هزار تن است. با اجرای برنامه زنجیره تامین از معدن تا نورد و اقدام به خرید سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد در بالادست و تملک ۶۰درصدی فولاد اکسین در پایین‌دست، در گام نخست به دنبال افزایش تولید و بعد از آن صادرات ورق‌های ویژه و محصولات متنوع هستیم.
این شرکت براساس سند استراتژی ترسیم شده، برنامه و نقشه راه خود را تـا رسیدن به ظرفیت ۱۳.۶میلیون تن، با تکمیل زنجیره ارزش در بـالا دست و پایین‌دست مشخص کرده و تاکنون علاوه‌بر عملیاتی کردن پروژه‌های زیرسقفی شامل: پروژه ساخت کارخانه مگامدول آهن‌اسفنجی با ظرفیت ۱.۷میلیون تن، تملک سهام شرکت صنعتی و معدنی سناباد با ظرفیت تولید ۲.۵میلیون تن کنسانتره و ۲.۵میلیون تن گندله که تکمیل واحد گندله‌سازی آن در منطقـه سنگان مراحل پایانی پیشرفت فیزیکی را پشت‌سر می‌گذارد، مقدمات افزایش تولید و رسیدن به رقم فوق ذکر را برنامه‌ریزی و مشخص کرده است. البته این نکته نیز حائزاهمیت است که از منظر توازن و بالانس خطوط تولید و افزایش ظرفیت و همچنین صرفه بـه مقیاس سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی و به تولید رساندن کارخانه تولید آهن‌اسفنجی شرکت صنعت فولاد شادگان نیز گام مهم دیگری از برنامه‌های توسعه شرکت فولاد خوزستان بوده و درحال‌حاضر تکمیل بخش فولادسازی این مجموعه اقدامی استراتژیک برای تحقق اهداف استراتژیک شرکت است.

‌شرکت فولاد خوزستان تا چه میزان به سمت تولید محصولات نهایی (به جای نیمه‌نهایی) حرکت کرده است، چه چشم‌اندازی را برای این مهم پیش‌بینی می‌کنید؟
همان‌طور که اشاره شد، با پیگیری‌های مستمر موفق شدیم ۶۰درصد سهام شرکت فولاد اکسین را در تملک فولاد خوزستان قرار دهیم. با توجه به تولید ورق‌های ویژه از سوی این شرکت در حوزه نفت، گاز و صنایع دیگر و همچنین استقبال شرکت‌های خارجی برای خرید ورق‌های عریض، با تملک این شرکت علاوه‌بر تامین مستمر مواد اولیه از سوی فولاد خوزستان، محصولات نهایی هم به تولید شرکت فولاد خوزستان اضافه خواهد شد.


چاپ