دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

راه ماندگاری سهامداران در بازار سرمایه

آمار ارائه شده به طور متوسط روزانه حدود ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه می‌شود؛ تصور کنید اگر تنور این بازار گرم نمی‌شد این حجم از نقدینگی چه بلایی بر سر بازارهای موازی می‌آورد.

فولاد برسر دوراهی

طی ماه‌های گذشته و به‌دنبال التهابات در بازار فولاد، فولادسازان موظف شدند ۶۰درصد تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کنند. این الزام از سوی برخی فعالان صنعت فولاد با اعتراض و مخالفت روبه‌رو شد.

فعالیت معدن بوکسیت تاش بدون مجوز

معدن بوکسیت تاش از اواخر دهه ۸۰ کار خود را در زمینه اکتشاف و سپس استخراج بوکسیت از قله شاهوار آغاز کرده حال آنکه براساس قانون باید استعلام‌های محیط‌زیستی را دریافت می‌کرد.

افت و خیز در بازار‌های فولاد

سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته در ابتدا صعودی بود و به اوج قیمت بیش از ۶سال اخیر رسید و تا بالای ۱۳۰ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر رفت که به دلیل اخبار مثبت مربوط به رونق بخش ساخت‌وساز و افزایش خرید‌ها بود ولی دوباره با افت حجم خرید‌ها و افزایش موجودی بازار چین، تا پایان هفته به حدود ۱۲۲ دلار برگشت که در طول چند روز افت ۶ درصدی را تجربه کرد.

گره زیرساخت‌ها چالش توسعه صنعت فولاد

معاون بهره‌برداری فولاد خوزستان گفت: شرکت‌های فولادساز برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی ایجادشده به منظور دستیابی به برنامه ۵۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴، با چالش‌هایی اساسی و روزافزون روبه‌رو هستند.

توسعه معادن از راه پژوهش

تشکل‌های معدنی همیشه یار، همراه و مشاوران بخش معدن در کشور بوده‌اند. از آنجا که امروز ما باید به آینده‌نگری و آینده‌پژوهی در حوزه معدن توجه کنیم، برای این مهم می‌توان بر نقش تشکل‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز علمی تاکید کرد.