امید به تغییر فاز تجارت استیل از سنتی به مدرن

تجارت سنتی استیل در ایران را می‌توان با استفاده از نوآوری‌های تجاری و حذف واسطه‌ها به تجارتی مدرن تبدیل کرد.به گزارش روزگار معدن به نقل از ایسنا، ۱۰۰ درصد استیل مصرفی در ایران، وارداتی است. با وجود اینکه مصرف ورق استیل در بسیاری از کالاها و ابزارهای روزمره انسان موضوعیت دارد اما میزان مصرف و فناوری تولید آن به گونه‌ای است که چند کشور محدود در جهان اقدام به تولید این کالا می‌کنند از این‌رو ایران نیز یکی از واردکنندگان این محصول تلقی می‌شود. مصرف‌کنندگان استنلس استیل از صنایع پتروشیمی تا حتی تولیدکنندگان نوک خودکار را شامل می‌شود.

در روزهای نوسان نرخ دلار، نرخ ورق استیل نیز به صورت روزانه و حتی در برخی موارد ساعتی مشخص می‌شود. در برخی موارد نوسان قیمتی یا حتی افزایش شدید قیمت‌ها می‌تواند مصرف‌کننده را به سمت کالای جایگزین سوق دهد. به عنوان مثال اگر نرخ این کالا از حدی بالاتر رود، برخی تولید‌کنندگان ممکن است آلومینیوم یا گالوانیزه را جایگزین ورق استیل کند.

حجم واردات ورق استیل: استیل مورد استفاده در ایران اغلب در کره جنوبی، تایوان، چین و سپس کشورهای اروپایی تولید می‌شود، اما تحریم‌ها سبب شد کره نیز از فهرست صادرکنندگان -البته فعلا- خارج شود و عمده واردات این آلیاژ از چین و تایوان صورت گیرد.

فولاد ضد‌‌زنگ، با توجه به خواص و ویژگی‌هایی که دارد، جزو آندسته از مواد آلیاژی بوده که در صنایع گوناگون از اهمیت فراوانی برخوردار است. فولاد زنگ نزن که به آن استنلس استیل نیز گفته می‌شود، دارای محصولات نیمه تمام و نهایی با اشکال مختلفی چون شمش، ورق، میله، پروفیل، مفتول و لوله است.

 با توجه به عدم وجود شرایط، منابع و زیرساخت‌های لازم جهت تولید این آلیاژ در ایران، بسیاری از بازرگانان اقدام به واردات این محصول استراتژیک کرده تا هر یک با توجه به زمینه تخصصی خود و ارتباطی که با صنایع مختلف کشور دارند، سهمی در تولید داشته باشند.

در ادامه مقایسه‌ای نیز در خصوص واردات انواع اشکال فولادهای زنگ نزن که در سال‌های ۱۳۹۵، ۹۶ و ۹۷ در ایران صورت گرفته، انجام گرفته است. (مقایسه انجام شده بر اساس جداول آماری منتشر شده از سایت گمرک ایران است.)

مجموع کل واردات اشکال گوناگون فولادهای زنگ نزن در سال ۱۳۹۵ عدد دقیق ۵۶۹/۴۳۷/۹۷کیلوگرم بوده که سهم عمده این مقدار (۳۱۲/۱۵۱/۸۵کیلوگرم یعنی چیزی بالغ بر ۸۷ درصد) در اختیار انواع ورق به صورت کویل و شیت است که در ضخامت‌های گوناگونی وارد کشور شده است. عمده واردات این حجم استیل از چین و تایوان صورت گرفته است.

واردات این آلیاژ در سال ۱۳۹۶ با رشدی ۱۸درصدی به عدد ۳۰۲/۱۵۰/۱۱۵ کیلوگرم رسید که از این مقدار ۸۶.۵ درصد (یعنی۳۴۶/۷۰۲/۹۹کیلوگرم) متعلق به ورق بوده است.

تحت تاثیر عوامل مختلف (که بحث در مورد آن از حوصله خارج است)، واردات فولاد‌های ضدزنگ با کاهش چشمگیر ۳۱ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶، به عدد۰۴۰/۳۶۶/۷۹ کیلوگرم در سال ۱۳۹۷ رسید که سهم انواع ورق از این مقدار چیزی در حدود۰۲۸/۷۱۳/۷۰ (۸۹درصد) بوده است. با توجه به روند، احتمال بر این است که آمار واردات فولاد ضدزنگ در سال‌های ۹۸ و ۹۹ نیز نزولی بوده باشد که اظهار نظر در مورد آن پس از دسترسی به آمار دقیق گمرک امکانپذیر است. روند واردات: درحال‌حاضر واردات این کالا از طریق ارز نیمایی صورت می‌گیرد و همین امر مشکلاتی را متوجه سرمایه‌گذاران و وارد‌کنندگان می‌کند. مکانیزم واردات به این صورت است که فرد باید فرآیندی چند هفته‌ای را برای ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت طی کند و پس از آن با مراجعه به بانک کد تخصیص ارز را دریافت کند. این تخصیص ارز براساس الویت کالا‌ها انجام می‌شود و گاهی تا ۲ ماه به طول می‌انجامد و تاجر با ریسک بالایی روبه‌روست، چون مجبور می‌شود پول خود را مدام به صورت نقد در دست نگه دارد و هزینه‌های بالایی را متقبل شود. این وضعیت در مورد کالاهای گران نرخ حساس‌تر است و استنلس استیل نیز جزو آن دسته محصولاتی است که از نرخ بسیار بالایی برخوردار است. با از بین رفتن واسطه‌ها شرایط برای تولید و فعالیت کم هزینه مهیا می‌شود، به همین دلیل بازارهای نوین برای دوران جدید بسیار راهگشا است. گروه فلز، با سابقه طولانی‌مدت در زمینه واردات و توزیع بدون واسطه انواع ورق استنلس استیل، با توجه به علم و آگاهی از زیر و بم‌ها و مشقت‌های واردات کالا، بر این امید است که بتواند نقشی بیش از پیش هدفمند در صنایع کشور و گامی موثرتر در جهت آبادانی کشور بردارد.

انتهای پیام/


چاپ