درخشش فولاد مبارکه اصفهان در حوزه پدافند غیرعامل

در سومین جلسه کمیته پدافند غیر‌عامل ایمیدرو که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور سردار جلالی فرمانده پدافند غیر‌عامل کشور و خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزار شد، با اهدای لوح‌تقدیر از اقدامات فولاد در حوزه پدافند غیر عامل تجلیل به عمل آمد.

 

در این جلسه سردار جلالی، فرمانده پدافند غیرعامل کشور ضمن تشکر از اقدامات شرکت‌های زیر‌مجموعه ایمیدرو، و به ویژه گروه فولاد مبارکه اصفهان، راهبرد کلان و ملی کشور را در حوزه پدافند غیر عامل، مقاومت فعال در برابر راهبرد فشار حداکثری و همه‌جانبه در همه حوزه‌ها دانست.

 وی در ادامه لحاظ کردن الزامات پدافند غیرعامل در صدور موافقت اصولی طرح‌ها و مکان‌یابی آنها در کنار حفاظت از زیر ساخت‌های ضروری و حیاتی را از جمله اهداف این کمیته در ایمیدرو برشمرد و گفت: خوشبختانه اقدامات شرکت‌های تابعه ایمیدرو در حوزه پدافند غیر‌عامل بسیار امیدوار‌کننده است.

 سردار جلای افزود: فولاد مبارکه اصفهان ضمن مدیریت شرایط نه تنها در حوزه صنعت و اقتصاد کشور بلکه در حوزه پدافند غیر‌عامل نیز خوش درخشیده است.

انعقاد قراردادهایی برای نهادینه‌سازی پدافند غیرعامل

 به گزارش روابط‌عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در همایش ملی پدافند غیرعامل با رویکرد تداوم تولید در صنایع معدنی و فلزی گفت: این سازمان با اتخاذ رویکرد متفاوت در پدافند غیرعامل، با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌های امریکا در بخش معدن و صنایع معدنی، در کنار رشد تولید، طرح‌های توسعه‌ای را نیز به پیش برده است.

 وی اظهار کرد: ایمیدرو جهش واقعی تولید را با رشد تولید محصولات خود در امسال محقق ساخت.

 غریب‌پور ادامه داد: به طوری که در ۶ ماهه امسال، در تولید کنسانتره آهن ۸ درصد، گندله ۱۸ درصد، آهن‌اسفنجی ۱۹درصد و تولید فولاد ۱۲ درصد رشد داشتیم. در بخش‌های دیگر نظیر آلومینیوم، آلومینا، کنسانتره مس و… نیز در تولید رشد مطلوبی داشتیم.

 رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه معتقدیم با یک کار علمی و سازمان یافته، پدافند غیر‌عامل در شرکت‌ها به صورت سیستمی نهادینه می‌شود، گفت: از این رو در کنار اقدامات علمی و عملیاتی، ایمیدرو از اصول و روش‌های ابداعی سازمان پدافند غیر‌عامل برای ارتقای ایمنی در برابر تهدیدات مختلف بهره می‌برد.

 وی ادامه داد: این سازمان علاوه‌بر اکتشاف، استخراج و تولید، در کنار اجرای اصول پدافند غیرعامل در ستاد و شرکت‌های تابعه، یک رویکرد علمی و آسیب‌شناسی را در این زمینه اتخاذ کرده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه این سازمان، قرادادهایی را با دانشگاه‌ها تحقیقاتی در زمینه پدافند غیر‌عامل اجرایی کرده است، تصریح کرد: جهت‌گیری به سمت حوادث صفر است که با اقدامات حاصله، در عین افزایش ۳۰درصدی ساعات کار در شرکت‌های تابعه ایمیدرو، حوادث تنها ۳ درصد افزایش یافته است. وی ادامه داد: طرح واکنش در شرایط اضطرار در معادن نیز اقدام دیگر ایمیدرو در این زمینه است.

اقدامات ایمیدرو در زمینه پدافند غیرعامل

 عزت اله میرزایی، دبیر کمیته پدافند غیر عامل ایمیدرو در این جلسه با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه پدافند غیر‌عامل گفت: ایمیدرو در زمینه رهنمودهای مقام معظم رهبری و نیز اهداف سازمان پدافند غیر عامل، برای تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات، آموزش و فرهنگ‌سازی را در دستور کار قرار داد. وی افزود: این کمیته در شرکت‌های تابعه اقداماتی همچون برگزاری مانورهای پدافند غیر عامل با موضوع امداد و نجات، برگزاری دوره‌های آموزشی یک روزه، شناسایی و به‌روزرسانی تهدیدات در بخش معدن و صنایع معدنی و مطالعات مفهومی در شرکت‌های آلومینیوم جاجرم و منطقه ویژه اقتصادی تلاشگران پارسیان – لامرد را در دستور کار قرار داده است. میرزایی گفت: بررسی مشکلات فولاد میانه و آذربایجان به لحاظ رعایت اصول کلی پدافند غیر‌عامل نیز یکی از مواردی است که به طور جدی پیگیری شده است. وی افزود: نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشت جهانی در سطح سازمان و شرکت، برگزاری رزمایش گسترده در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و نیز تشکیل جلسه برای برگزاری رزمایش با شرکت‌های تابعه، بخش دیگری از فعالیت‌های انجام شده در این زمینه بود.

حفظ تولید با وجود تحریم‌ها و کرونا

 حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در این همایش به صورت ویدیوکنفرانسی گفت: تحریم‌های مختلف امریکا در سال‌های اخیر، منجر به کاهش یا توقف تولید این شرکت نشد و با مدیریت ایمیدرو، ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما و نیز بانک مرکزی عرضه کرد.

 وی ادامه داد: با وجود شیوع ویروس کرونا، نگذاشتیم روند تولید دچار مشکل شود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و صرف هزینه‌های سنگین، تولید ادامه یافت و حتی در برخی حوزه ها، تولید نیز افزایش یافت. حدود ۷۰ میلیارد تومان در قالب تجهیزات و دستگاه‌ها به بخش بهداشت و درمان کمک کردیم.

تامین مواد اولیه با حمایت ایمیدرو

 احمد مجیدی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در این جلسه با بیان اینکه ۸۰درصد مواد اولیه را از خارج وارد می‌کنیم، گفت: با حمایت ایمیدرو، با وجود تحریم‌های شدید امریکا، مواد اولیه این شرکت تامین شد و برای ۶ ماه آتی مواد اولیه ذخیره داریم. وی ادامه داد: اگر ایمیدرو در کنار شرکت‌های تابعه معدن و صنایع معدنی نباشد، با تحریم‌های فعلی، مشکلات زیادی برای‌شان پیش می‌آید.

برنامه افزایش صادرات مس

 اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه سال گذشته یک میلیارد دلار صادرات داشتیم، گفت: براساس تدابیر ایمیدرو، این درآمد برای تامین ارز شرکت‌های تولیدی اختصاص یافت. امیدواریم میزان صادرات امسال نسبت به سال گذشته، افزایش یابد.وی ادامه داد: در نیمه نخست امسال، رکورد تولید ۱۴۰ هزار تن کاتد مس ثبت شد و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال این رقم به ۲۸۰ هزار تن برسد.سعدمحمدی گفت: شرکت مس حدود ۲.۵ میلیارد یورو طرح توسعه‌ای تعریف کرده و اکنون تامین قطعات و تجهیزات را انجام می‌دهد.وی ادامه داد: در رفسنجان نمایشگاه دائمی دایر کرده‌ایم تا سازندگان با اطلاعات از قطعات مورد نیاز، نسبت به بومی‌سازی آنها اقدام کنند. در مورد پدافند غیر‌عامل، با ایجاد نرم‌افزارهای خاص، تلاش کردیم مانع هر گونه اخلال در سیستم سایبری این شرکت شویم. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: این شرکت در زمینه کرونا نیز کمک‌های نقدی و دستگاه‌های اکسیژن ساز به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهرهای همجوار معادن مس اهدا کرده است.

 انتهای پیام/


چاپ