امضا‌های اورانیومی بلای جان محصولات معدنی

بخش معدن برخلاف سایر بخش‌ها می‌توانست علاوه‌بر اثرپذیری منفی کمتر از همه گیری بیماری کرونا، در این بحران به کمک اقتصاد کشور بیاید. مدت زمانی است که وضع عوارض ۲۵ درصد برای صادرات این محصول، روند صادرات را از صرفه اقتصادی خارج کرد و بیش از همه‌گیری کرونا به بخش معدن کشور آسیب زد.در سال ۲۰۲۰، تولید فولاد در چین روند افزایش را در پیش گرفت و چین در تولید این محصول رکورد‌های قابل‌توجهی ثبت کرد. این فرصتی برای بخش معدن و اقتصاد کل کشور بود تا با استفاده از آن ارزآوری کند، اما محدودیت‌های صادرات محصولات معدنی در ایران مانع آن شد. سرکوب قیمت‌ها در زنجیره تولید محصولات فلزی به نفع سایر حلقه‌ها و به ضرر بخش معدن انجام می‌شود و سودآوری این بخش را تهدید می‌کند. یکی از اصلی‌ترین مطالبات در بخش فلزات، واقعی شدن قیمت‌هاست، قیمت‌هایی که به طور دستوری تعیین شده و به نفع حلقه‌های پایین دستی عمل می‌کند و در عمل توان صارداتی بخش معدن را تضعیف کرده است. قیمت‌گذاری دستوری، انقباض در صادرات و ایجاد بازار انحصاری، علیه رقابت در بازار عمل می‌کند. زمانی که صادرات محصولی ممنوع شد، تولید‌کننده آن چاره‌ای جزفروش به مشتری داخلی ندارد و این ضدرقابت است چراکه قیمت‌گذاری محصولات معدنی هم در ایران رقابتی نیست.

تنگنا‌های تعیین قیمت محصولات معدنی

در همین رابطه مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ‌‌آهن ایران به اقتصاد۲۴ گفت: خرید و فروش در بازار، تأمین مواد خام، فروش محصول و سرمایه در گردش، نیاز اصلی واحد‌های تولیدی در بخش معدن است هر یک روزی که در اصلاح قیمت‌گذاری‌ها تأخیر ایجاد شود، ضرر و خسارتی است که به کل کشور می‌خورد. درحال‌حاضر کل قیمت‌های جهانی هر روز رو به افزایش است، اما کشور همچنان رکورد‌های جدیدی در قیمت ارز را تجربه می‌کند؛ امروز قیمت دلار بی‌سابقه است و در کل تاریخ کشور چنین رقمی را نداشته‌ایم؛ این رقم را اگر در قیمت‌های بالای جهانی ضرب کنید ارقام نجومی به‌دست می‌آید که فاصله‌ آن رقم با اعدادی که در کشور به عنوان ارقام داخلی معامله می‌شود آنقدر شدید است که همه را گیج کرده و سخت‌ترین قسمت این است که از آن طرف یک عده را به فکر می‌اندازد که تحت هر شرایطی از این فیلتر‌ها عبور کنند و با هر شرایطی صادرات خود را انجام دهند! اکبریان با تاکید بر اینکه امروز امضا‌های طلایی ما تبدیل به امضا‌های اورانیومی‌-‌پلاتینی شده و دولت برای جلوگیری این فساد باید مقابل این بی‌انصافی‌ها بایستد، گفت: برای متوقف نشدن چرخه‌ فولاد، تاکنون کاری انجام نداده‌اند هرچند که متولیان مجبورند قیمت‌ها را اصلاح کنند، اگر قیمت‌ها را اصلاح نکنند همان بلایی که سر صنعت خودرو در سالیان گذشته آمد قطعا متوجه صنایع معدنی هم خواهد شد.

رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: عملکرد دولت نشان می‌دهد که از این شرایط به وجود آمده در بخش صنایع معدنی پشیمان نیست و همچنان با همان رویه پیش می‌رود تا جایی که مطمئنا روزگار تلخی در انتظار معادن کشور خواهد بود.

معدن کالا نیست که در بازار سرمایه عرضه شود

اکبریان در پاسخ به این سوال که درحال‌حاضر روش قیمت‌گذاری محصولات چگونه انجام می‌شود؟ گفت: قیمت‌گذاری‌ها بر اساس کدال ۳ماهه و ماهانه است؛ در ابتدا کدال هر ۳ ماه تعیین و گرفته می‌شد، اما امروز به دلایلی اتفاقات زیادی در اقتصاد شکل گرفته که ناگزیر هر ماه باید قیمت‌ها در کدال تغییر کند و به‌روزرسانی شود.

وی تصریح کرد: درحال‌حاضر خریدار و فروشنده با مراجعه به کدال به هر قیمتی شده در حیطه حوزه دستوری که تحمیل شده سعی می‌کنند با هم توافق کنند، اما این توافق خارج از انصاف است و جز زیان، حاصلی ندارد.

به گفته این فعال در بخش معدن، اگر زنجیره‌ فولاد را از بخش معدن که بالادست آن است شروع کنید، میان‌دست به شمش برسید و پایین دست به لوله و پروفیل برسید تمام امکانات خوب شرایط بازار یعنی دلار خوب، بازار خوب، قیمت‌های جهانی خوب تمامی شرایط مساعد برای میان دست این زنجیره است یعنی کسانی که شمش تولید می‌کنند، آزادی عمل دارند و می‌توانند صادر کنند، می‌توانند به قیمت‌های دلاری بفروشند حتی زمانی که به داخل می‌فروشند محاسبه قیمتی آنها دلاری است، شرایط برای این بخش بسیار ایده‌آل است. اکبریان ادامه داد: دولت ناگزیر است قیمت‌ها را اصلاح کند چراکه خود دولت شرایط سخت و مشکلات بخش صادرات و تامین نیاز تولید را بهتر می‌داند.

انتهای پیام/


چاپ