یادداشت/

شناسایی ظرفیت‌ های معدنی

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی دو برنامه مهم شناسایی مواد معدنی با هدف ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت ملی و همچنین شناسایی و پایش مخاطرات طبیعی با هدف جلوگیری از زیان‌های اقتصادی اجتماعی و هدررفت ثروت ملی را دنبال می‌کند.

 

توجه ویژه به این ظرفیت‌ها، تاثیرات مهمی در توسعه اهداف پیش رو خواهد داشت. این سازمان بی‌شک با در اختیار داشتن نیروی متخصص کارآمد و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در صورت داشتن منابع کافی می‌تواند نقش کلیدی و موثری داشته باشد.

 سازمان زمین‌شناسی در ۶۰ سال سابقه و تجربه تمامی مساحت کشور را تحت پوشش نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم، نقشه‌های ژئوشیمیایی یک‌صدهزارم و ژئوفیزیک هوایی یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم قرار داده است.

 همچنین این سازمان صدها پروژه اکتشاف را در قالب طرح اکتشاف سراسری (ازجمله فسفات، پتاس، منیزیت، منگنز، خاک‌های صنعتی، بوکسیت و عناصر نادر خاکی) اکتشاف زون‌های بیست‌گانه اول، بیست‌گانه دوم، پهنه‌های اکتشافی در فاز شناسایی-پی‌جویی اجرایی کرده است.

مطابق با اهم برنامه‌های اعلام‌شده سازمان در امسال و نظر به نام‌گذاری سال ۹۹ به‌عنوان سال جهش تولید، این سازمان در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب، برنامه‌های ابلاغی مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت را با هدف ایجاد تحول اطلاعاتی، ساختاری و افزایش بازدهی در بخش زیربنایی و معدنی کشور که شامل توسعه فعالیت‌های اکتشافی و توسعه فعالیت پایگاه داده‌های علوم زمین است، مبنای کار خود قرار داده است.

 شناسایی و پی‌جویی ظرفیت‌های معدنی کشور شامل ۱۳۰ هزار کیلومترمربع، ۵۲ نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس‌های مختلف، ۴۷ نقشه مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی (زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیمی و…)، ۴۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی، ۳۲ هزار آنالیز نمونه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی و یک مورد ظرفیت‌یابی و ارزیابی ژئوپارک‌های ایران را به‌عنوان آمار کمی عملکرد و برمبنای شاخص‌های اختصاصی منتهی به تیر ۱۳۹۹ بود.

 در زمینه فعالیت‌های کیفی صورت گرفته یک‌ساله در حوزه مطالعات و بررسی‌های زمین‌شناسی نیز باید گفت تهیه و انتشار ۵۲ عنوان نقشه و گزارش زمین‌شناسی در مقیاس‌های گوناگون، اجرای بیش از ۲۰۰پروژه و پیمایش زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات طبیعی در حوزه زمین‌لرزه، فرونشست، سیل، گرد و غبار و زمین‌لغزش در کشور، انتشار ۶عنوان نقشه ملی مخاطرات کشور در سال ۱۳۹۸ شامل نقشه ملی فرونشست کشور، خطرپذیری سیل، لرزه زمین‌ساخت، مناطق مستعد گرد و غبار در کشور، ظرفیت منابع آب کارست و خطرپذیری زمین لغزش کشور، برداشت‌های لرزه‌ای کم‌عمق در کانال‌های کشتیرانی خورموسی در بندر امام‌خمینی، آغاز تهیه نقشه‌های رسوب‌شناسی، ژئوشیمی‌رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی در مقیاس یک‌پنجاه هزارم سواحل و پهنه آبی شمال کشور، تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی در جنوب و شروع تدوین طرح برای دریای خزر و سواحل شمالی، آغاز پروژه ۹ برگ نقشه زمین‌شناسی به مقیاس یک‌صدهزارم در منطقه کویر لوت از جمله اقدامات سازمان بوده که برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

 

علیرضا شهیدی -رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

 

انتهای پیام/


چاپ