رشد بی‌سابقه صنایع معدنی خراسان رضوی در سه سال گذشته

رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ شاهد رشد بی‌سابقه در حوزه سرمایه‌گذاری صنایع معدنی این استان بودیم به طوری که پارسال بیش از ۸۵ درصد سرمایه گذاریهای این خطه در بخش صنایع معدنی انجام گرفت.

 

به گزارش روزگار معدن به نقل از ایرنا، زهرا سپهری روز پنجشنبه در نشست مشترک کمیسیونهای “معدن و صنایع معدنی” و “سرمایه‌گذاری و بازار پول” اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: از مجموع ۷۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان طی سال گذشته ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در صنایع معدنی بوده که این روند حکایت از حرکت استان به سوی سرمایه گذاریهای بزرگ دارد.

 وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ نیز بیش از ۷۷ درصد سرمایه‌گذاری خراسان رضوی در صنایع معدنی اتفاق افتاد به طوری که از مجموع ۴۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این بخش، ۳۳ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال در صنایع معدنی استان سرمایه‌گذاری شد.

 رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تعداد واحدهای صنایع معدنی خراسان رضوی از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ روند کاهشی داشت، به طوری که در سال ۹۴ بیش از ۵۶ پروانه بهره‌برداری از صنایع معدنی صادر شد اما این تعداد در سال گذشته به ۳۷ واحد رسید اما با اینکه تعداد واحدهای صنایع معدنی کاهش یافته میزان سرمایه‌گذاری همچنان روند رو به رشد طی کرده است.

 وی مهم‌ترین مشکل موجود در حوزه صنایع معدنی را تعهدات ارزی دانست و افزود: درحال‌حاضر بسیاری از واحدها طرح توسعه دارند اما به دلیل مشکلات مالی، پیشرفت فیزیکی طرحهای تحقیق و توسعه آنها پنج تا ۶ درصد بوده است.

 سپهری ادامه داد: بررسیها حاکی از آن است که موانع متعدد پیش روی واردات ماشین‌آلات وجود دارد که این مسئله باید مورد پیگیری قرار گیرد.

 وی گفت: خدمات استان باید به گونه‌ای باشد که واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاران راغب شوند دفاتر خود را به این استان انتقال دهند.

 رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: هر چند امکان اعطای جواز تاسیس برای ۱۰ صنعت بزرگ از استانها سلب شده است اما در تهران همچنان این روند ادامه دارد.

 رئیس خانه معدن خراسان رضوی و نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی مشهد نیز در این نشست گفت: در این استان سرمایه‌گذاری در صنایع پایه نادیده گرفته شده و این صنایع به جای اینکه زودبازده و سودده باشند، به سوی مونتاژکاری پیش رفته‌اند.

 غلامرضا نازپرور افزود: ۲۵ درصد از صنایع خراسان رضوی در گروه صنایع معدنی هستند، در سال گذشته نیز ۸۵ درصد سرمایه‌گذاری در حوزه معدنی استان انجام گرفت، به بیان دیگر طی سال‌های اخیر فعالان اقتصادی به این نتیجه رسیده‌اند که صنایع معدنی در جرگه صنایع مادر قرار می‌گیرد و باید در این حوزه سرمایه‌گذاری انجام شود.

 وی ادامه داد: با این حال باید در حوزه سرمایه‌گذاری تجدیدنظر شده و سرمایه‌گذاری در حوزه معدن به عنوان صنایع مادر جدی گرفته شود.

 رئیس خانه معدن خراسان رضوی گفت: استعلام در حوزه معدن افزایش یافته است، به طوری که در گذشته سه استعلام برای این حوزه اخذ می‌شد که درحال‌حاضر این استعلامها به ۱۳ عدد افزایش یافته است.

 وی افزود: علاوه بر آن برخی قوانین برای حوزه معدن تدوین شده و هر یک از دستگاه‌های اجرایی قوانین خاص خود را تدوین می‌کنند، در حالی که اگر همگرایی صورت گیرد، همپوشانی قوانین و مقررات را شاهد خواهیم بود و موازی کاریها به حداقل می‌رسد.

 نازپرور ادامه داد: قوانین، هماهنگی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات معدنی سه نکته‌ای است که باید به آن توجه ویژه کرد، سرمایه‌گذاری در حوزه ماشین‌آلات معدنی نیز باید جدی گرفته شود که در این حوزه شاهد ضعف بسیار هستیم.

 تعداد پروانه بهره‌برداری معدنی معتبر در خراسان رضوی ۹۱۴ فقره با ذخیره ۲.۷۷ میلیارد تن و استخراج اسمی ۳۹.۶ میلیون تن با سرمایه‌گذاری ۱۰۹ هزار و ۷۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۰ هزار و ۳۳۶ نفر است.

۴۶ نوع ماده معدنی در خراسان رضوی وجود دارد که عمده مواد شناخته شده در کشور را شامل می‌شود. مواد فلزی شامل سنگ آهن، منگنز، طلا، کرومیت و مس و مواد غیرفلزی شامل خاک صنعتی، سلیس، کائولن، زغال سنگ، مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی عمده معادن استان خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

 

انتهای پیام/


چاپ