دورنمای مثبت طلا در بلندمدت

تحلیلگران بازار طلا که شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا را آغاز کرده اند، می‌گویند اوضاع معاملات در هفته جاری تحت تاثیر تصویب یا عدم تصویب اقدامات محرک مالی پیش از انتخابات قرار خواهد گرفت.به گزارش روزگار معدن به نقل از ایسنا، خوش بینی به کمک مالی فدرال باعث شد بازارهای سهام و طلا در آخرین روز معاملات هفته گذشته به سطح بالاتری صعود کنند. ترامپ روز جمعه در توییتی نوشت: مذاکرات کمک مالی کووید در جریان است. این خبر با انتشار گزارش‌هایی از افزایش بسته کمک مالی کرونایی به ۱.۸تریلیون دلار از سوی کاخ سفید، همزمان شد.

شاخص دلار امریکا در واکنش به این اخبار نزول کرد و در مقابل، بازارهای سهام صعود کردند. همچنین هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۳۱ دلار و ۱۰ سنت معادل ۱.۶ درصد افزایش یافت و در ۱۹۲۶دلار و ۲۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت از ۱۸سپتامبر به این طرف بود و قیمت طلا برای کل هفته حدود یک درصد افزایش نشان داد.

دانیل گالی، استراتژیست کالای شرکت «تی‌دی سکیوریتیز» اظهار کرد: اخبار مربوط به تصویب کمک مالی و لغو مذاکرات کمک مالی، معامله‌گران طلا را در وضعیت دشواری قرار داده است. درحال‌حاضر همه توجهات به انتخابات معطوف است و شمار معکوس برای انتخابات آغاز شده و تا ۲۰ روز آینده فضای بازار تحت‌تاثیر این موضوع قرار خواهد داشت.

افشین نوابی، نایب رئیس ارشد شرکت ام کی اس سوییس به کیتکونیوز گفت: وضعیت درحال‌حاضر دشوار مانده است. علاوه‌بر اخبار سیاسی، موارد ابتلا به ویروس کرونا در حال افزایش است و تنش‌های میان امریکا و چین ادامه دارد.

چند روز پیش کاخ سفید اعلام کرد بسته کمک مالی وجود نخواهد داشت و این اخبار در بازار به شدت انعکاس یافت. سپس مقامات امریکایی به سرعت تصمیمشان را تغییر دادند و اواخر هفته اعلام شد بسته کمک مالی بزرگی در راه خواهد بود. نوابی گفت: یک توصیه به سرمایه گذارانی که در آستانه انتخابات وارد بازار می‌شوند این است که کاهش قیمت طلا را فرصت خوبی برای خرید ببینند زیرا اقتصاد جهانی در وضعیت مطلوبی نیست و فشارهای مربوط به شیوع ویروس کرونا دوباره شدت گرفته است.

 وی در ادامه افزود: یک نکته مهمی که به نوسانات اضافه می‌کند، عدم وجود نقدینگی بازار است. روزهای خوب گذشته که علاقه زیادی در بازار وجود داشت، ناپدید شده و اگر کسی بخواهد قراردادی را خرید یا فروش کند، بازار واکنش بسیار بدی نشان می‌دهد. به همین دلیل نوسان قیمت روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ دلار وجود دارد.

به گفته گالی، دورنمای بلندمدت طلا مثبت مانده است. برنامه هر ۲ کاندیدای ریاست جمهوری امریکا بین ۵ تا ۵.۶ تریلیون دلار در یک دهه آینده هزینه دارد که از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد. با این حال پیروزی بایدن باعث خواهد شد احتمالا قیمت طلا افزایش بیشتری پیدا کند. به گفته پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت «آر‌جی‌او فیوچرز»، انتظارات تورمی هم از بالا رفتن قیمت طلا در بلندمدت پشتیبانی خواهد کرد به‌ویژه با در نظر گرفتن ۳.۵ تریلیون دلاری که تاکنون هزینه شده و هزینه بیشتری که در راه خواهد بود.

علاوه بر هزینه‌های مذکور، بانک مرکزی امریکا تا زمانی که نرخ تورم به بالای ۲درصد صعود کند، نرخهای بهره را پایین نگه خواهد داشت و این موضوع برای طلا در بلندمدت مثبت خواهد بود. پاویلونیس هشدار داد یک ریسک برای سه ماهه چهارم، اعتراض به نتیجه انتخابات خواهد بود. اگر مبارزات سیاسی و ناآرامی داخلی در امریکا ایجاد شود، بدترین سناریو خواهد بود. اگر بسته محرک مالی پیش از انتخابات سوم نوامبر تصویب شود و نتیجه انتخابات مورد تایید واقع نشود، تصویب کمک مالی به تاخیر خواهد افتاد. بیشتر تحلیلگران در گفت‌وگو با کیتکونیوز انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری تا محدوده ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ دلار صعود کند.

نوابی گفت: پس از شکسته شدن سطح ۱۹۲۰دلار در معاملات روز جمعه، سطح مهم بعدی ۱۹۶۰دلار خواهد بود. در این بین طلا اگر نزول کند، در سطح ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۰ دلار از حمایت خوبی برخوردار خواهد بود. بر‌‌اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری آمار تورم سپتامبر امریکا، پس از آن شاخص قیمت تولیدکننده و سپس آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک و شاخص تولید بانک فدرال رزرو فیلادلفیا منتشر می‌شود. آمار خرده‌‌فروشی سپتامبر و تولید صنعتی امریکا از‌جمله آمارهای دیگری خواهند بود که هفته جاری اعلام می‌شوند.

انتهای پیام/


چاپ