یادداشت/

فناوری، پشتوانه پولی هر کشور

دارایی‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که شامل دارایی ثابت و جاری است. دارایی ثابت شامل ملک و ماشین‌آلات است و دارایی جاری مواردی همچون پول نقد و ارزهای بین‌المللی، ‌اوراق بهادار، ‌اوراق قرضه و سهام شرکت‌ها را در بر می‌گیرد.تفاوت این دو دارایی در این است که همواره دارایی جاری قابلیت نقدشوندگی سریع‌تری نسبت به دارایی ثابت دارد. به این ترتیب دارایی جاری به‌نوعی به‌عنوان پول نقد حساب می‌شود. برخلاف باور عده‌ای که تاکید دارند طلا در دنیا پشتوانه پول ملی هر کشوری است، در دنیای امروز، نمی‌توانیم طلا را به‌عنوان پشتوانه پول کشورها در نظر بگیریم. درواقع پشتوانه پول هر کشوری فناوری است. در این بین طلا جزو دارایی جاری حساب می‌شود، به این دلیل که قابلیت نقدشوندگی با سرعت بالا را دارد.

 این یک واقعیت است که بخش عمده‌ای از فعالان بورس دنیا و شاید افزون بر ۹۰ درصد آنها در بورس امریکا حاضرند. با اینکه ما ۵ بورس مطرح بین‌المللی داریم، جذاب‌ترین مورد بورس امریکا یا بازار بورس نیویورک است.

 باتوجه به مبتلا شدن رئیس‌جمهوری امریکا به بیماری کووید ۱۹ در آینده نزدیک شاهد افت شاخص کل بازار بورس امریکا خواهیم بود. از آنجا که بخش عمده فعالان بورسی در بازار امریکا سرمایه‌گذاری و دادوستد می‌کنند، وقتی اتفاقاتی مثل مبتلا شدن ترامپ به کرونا می‌افتد همه نگران حفظ ارزش منابع خود می‌شوند. وقتی ارزش سهام این افراد سقوط کند، مجبور می‌شوند سهام خود را فروخته و به پول نقد یا طلا تبدیل کنند. در واقع تقاضا برای طلا افزایش خواهد یافت و این مسئله در کنار ثابت بودن عرضه به‌طور طبیعی قیمت جهانی طلا را افزایش خواهد داد.

 به این ترتیب تا زمانی که ترامپ در بیمارستان است، فروش سهام شرکت‌ها در بورس امریکا افزایش می‌یابد و درنتیجه شاهد افت شاخص و کاهش ارزش سهام شرکت‌ها خواهیم بود. در این روند سرمایه‌های سرگردان برای حفظ ارزش خود به سمت بازار طلا می‌روند و شاهد افزایش قیمت طلا در دنیا خواهیم بود.

 امیربیژن یثربی – برگزیده بنیاد ملی نخبگان کشور در علوم زمین

 

انتهای پیام/


چاپ