سرمقاله/

راه نفوذ معدن به بازار‌ جهانی

دانستن فنون بازرگانی، صادرات و واردات مسئله مهمی است، اما متاسفانه در بخش تجربی دانش بازرگانی خیلی ضعف وجود دارد. آشنایی کم با فنون ایجاد ارتباط موثر، مذاکره و انتقال پیام بازرگانی از جمله نقاط ضعف معدنکاران در کشور است.درحالی که ما آداب و فنون معدنکاری را جدی نمی‌گیریم، شاخص‌های استانداردی وجود دارد که بازرگانان موفق دنیا از آن باخبر هستند. در گذشته مشتری به معادن و انبارهای کشور مبدا می‌رفت و به‌طور مثال سنگی را علامت می‌زد و فرآیند خرید از این طریق انجام می‌شد، اما دیگر سال‌هاست که این مدل تغییر کرده و فروشنده خود باید به بازارهای هدف مراجعه و با ارائه نمونه‌های محصول خریدار را به خرید مواد معدنی مجاب کند.

 در این زمینه می‌توانیم به کشور هندوستان اشاره کنیم. این کشور خیلی خوب توانسته کالای معدنی خود را در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و به‌طور خاص دوبی و ابوظبی به نمایش بگذارد و به فروش برساند.

 هندوستان در مناطق مختلفی از دوبی انبار تاسیس و شرکت‌هایی را راه‌اندازی کرده است.

الگوی دیگر کشور ترکیه است که برای مثال از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ میلادی بالاترین صادرات سنگ ماربل را به امریکا داشته است.

 ما هم می‌توانیم به‌عنوان الگوهای موفق دنیا از این کشورها بیاموزیم و خود به بازارهای هدف مراجعه کنیم.

 با اینکه ما ظرفیت‌های بسیار شگفت‌انگیزی در زمینه منابع طبیعی معدنی داریم، متاسفانه اعتماد به‌نفس صنعتی و معدنی پایینی داریم.

 باید در مسیر توسعه و تولید ویترین خود را درست کنیم تا بتوانیم در بازارهای بین‌المللی حضور بهتری داشته باشیم.

 بسیاری باور دارند که در سطح بین‌المللی مافیا وجود دارد، به همین دلیل به‌راحتی نمی‌توانند وارد بازارها شوند، اما به باور من و براساس تجربه و آشنایی که با این بازارها دارم باید بگویم بحث مافیا نیست، بلکه کریدورهایی وجود دارد که ما باید آنها را بشناسیم. در صورت شناخت این کریدورها راه برای‌مان هموار می‌شود.

 ما در ایجاد زمینه و شرایط لازم برای حضور در بازار بین‌المللی نقص داریم؛ به‌ویژه در شرایط فعلی که تحریم‌ها هم اعمال شده و برخی کشورها به ناچار از تعامل با ایران عقب‌نشینی کرده‌اند، مشکلات بیشتر خود را نشان داده است.

 هنوز شرکت‌های خارجی پیدا می‌شوند که تمایل دارند با ایران همکاری کنند، اما با این شرایط نمی‌توانند به شرکت‌های ایرانی دسترسی داشته باشند.

 در این روند ما باید به سمت کشورهایی برویم که الگو هستند و از آنها بیاموزیم تا بتوانیم جایگاه خود را ارتقا دهیم.

 متاسفانه در زمینه صادرات و بازرگانی خارجی مدل‌هایی را از قبل طراحی نکرده‌ایم و در این بخش ضعیف بوده‌ایم.

 برای طراحی مدل‌های صادراتی نیازمند آن هستیم که در بازارهای هدف دفتر و شرکت ثبت کنیم و شخصیت حقیقی و حقوقی داشته باشیم.

 باید بدانیم این امر سلیقه‌ای نیست، بلکه در کل دنیا انجام می‌شود و ما نیز باید در این زمینه گام برداریم.

 با اینکه بسیاری در ایران توانمند هستند و توان سرمایه‌گذاری خوبی هم دارند، موفق نیستند؛ چراکه قبل از ورود آنها به بازار، کالاهای دیگران فروش رفته و دیگر جایی برای آنها نمی‌ماند. شما به‌عنوان فروشنده اول باید بنکدار آن کالا را شناسایی و با او ارتباط برقرار کنید.

 وقتی جایگاه خودتان را ایجاد کردید، هم صادرات را در دست دارید و هم تامین‌کننده مواد معدنی جهان می‌شوید. البته این کار نیاز به سرمایه‌گذاری و ‌صبوری دارد.

 در این بین باید ظرفیت‌یابی کرد و از کسانی که در این حوزه توانمند هستند، بهره برد.

 

سیامک اخطاری-مشاور فنی صادرات مواد معدنی

 

انتهای پیام/


چاپ