جزییات برگزاری ماینکس ۲۰۲۰

نهمین نمایشگاه بین‌الملللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس ۲۰۲۰) و نهمین نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (۲۰۲۰ imat) به طور همزمان از ۸ تا ۱۰ مهر ماه امسال در مصلی امام خمینی (ره) در تهران برگزار می‌شود.معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن کوچک

رضا عظیمی، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در این‌باره به ماین نیوز گفت: در نهمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس ۲۰۲۰) طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، دستاوردهای این طرح و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن کوچک مقیاس در غرفه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس حضور فعالی در نمایشگاه ماینکس ۲۰۲۰ خواهد داشت، افزود: قصد داریم در قالب بنرهایی اطلاعات مربوط به معادن کوچک و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این معادن را به سرمایه‌گذاران

معرفی کنیم. عظیمی افزود: یکی از دستاوردهای اجرای این طرح از ابتدای سال ۹۷ تاکنون معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن کوچک، استانداردسازی روش‌های معرفی این فرصت‌ها، ایجاد ارتباط بین معدنداران کوچک، سرمایه‌گذاران و معدنکاران بزرگ و ایجاد هم‌افزایی بین این سه حوزه بوده است. در قالب اجرای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه که تا پیش از این مغفول مانده بود، بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تاکید کرد: معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن کوچک به صنایع معدنی باعث اتصال زنجیره تولید از بخش معدن تا صنایع معدنی شده و حاشیه سود مربوط به ارزش افزوده ماده معدنی در کل زنجیره تقسیم می‌شود. مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس توضیح داد: در سال ۹۸ این طرح به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی معرفی شد و در فاز نخست قرار بود ۵۰۰ معدن کوچک مقیاس در قالب این طرح احیا شوند که تاکنون حدود ۲۰۰ معدن احیا و ۸۶ معدن آن فعال نهایی شده است. ادامه این طرح که مدت زمان اجرای آن ۵ سال تعیین شده است، بستگی به بازخورد نتایج طرح و نظر حاکمیت دارد اما نکته اصلی این است که اجرای این طرح بدون حمایت معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ممکن نیست. با توجه به استقبال خوبی که از این طرح شده و فرصت‌های زیادی که در آن وجود دارد، امیدواریم معاونت معدنی از ادامه اجرای این طرح حمایت کند.

نشست‌های تخصصی برگزار نمی‌شود

همچنین محمدرضا مقدم، مدیر اجرایی ماینکس ۲۰۲۰ در گفت‌وگو با ماین نیوز با اشاره به اینکه این نمایشگاه با حمایت و مشارکت سازمان نظام مهندسی معدن ایران، انجمن مهندسی متالورژی و مواد ایران، انجمن صنفی صنعت ریخته‌گری، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار می‌شود، افزود: نمایشگاه امسال با استقبال گسترده شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: مصلی امام خمینی(ره) استانداردهای برگزاری نمایشگاه را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد و حتی کنکور سراسری نیز اخیرا در این محل برگزار شد و بنابراین نگرانی از بابت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان برگزاری ماینکس ۲۰۲۰ وجود نخواهد داشت. مقدم خاطرنشان کرد: نهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (۲۰۲۰ imat) به علت شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار خواهد شد. ضمنا به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، هیچ کارگاه آموزشی یا نشست‌های تخصصی در حاشیه ماینکس ۲۰۲۰ برگزار نخواهد شد.

برگزاری آنلاین کنفرانس بین‌المللی

حسین سراجیان، دبیر اجرایی نهمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (۲۰۲۰ imat) هم به ماین نیوز گفت: امسال برای سومین سال پیاپی نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی به صورت همزمان با نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس ۲۰۲۰) از ۸ تا ۱۰ مهر ماه امسال در مصلی امام خمینی (ره) در تهران برگزار می‌شود. وی افزود: کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی از چهار سال پیش و از سال ۱۳۹۶ تاکنون با تصمیم روسای انجمن مهندسی متالورژی و مواد ایران و انجمن علمی ریخته‌گری ایران جهت ارتباط هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه در خارج از محیط دانشگاهی برگزار می‌شود که نخستین دوره آن در مهرماه سال ۱۳۹۶ در محل هتل المپیک تهران برگزار شد. سپس با هدف گسترش و ایجاد نمایشگاهی که تکمیل‌کننده زنجیره‌ معدن تا متالورژی و ریخته‌گری باشد تصمیم گرفته شد که این رویداد همزمان با نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس) برگزار شود.

وی گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا اجازه برگزاری حضوری کنفرانس توسط وزارت علوم داده نشد و با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاهی و به تعویق افتادن پروژه‌های دانشگاهی و همچنین درخواست‌های بسیار دانشجویان و پژوهشگران که در این مدت از خدمات آزمایشگاهی بهره‌مند نبودند و موفق به تکمیل پروژه‌ها و مقالات خود نشده بودند، تصمیم گرفته شد که کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (۲۰۲۰ imat) امسال با تاخیری حدودا یک ماهه در روزهای ۲۰ و ۲۱ آبان ماه برگزار شود اما نمایشگاه جانبی این رویداد مانند دوره‌های قبل به صورت همزمان با ماینکس ۲۰۲۰ در روزهای ۸ تا ۱۰ مهر ماه برگزار خواهد شد. سراجیان تاکید کرد: برای برگزاری آنلاین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی بهترین زیرساخت‌های ممکن را در نظر گرفته‌ایم و هم ارسال‌کنندگان مقالات و هم داوران می‌توانند به صورت مجازی و همزمان در این کنفرانس شرکت کرده و به ارائه مقالات و داوری مقالات بپردازند. همچنین در تلاشیم تا تعدادی از استادان خارجی نیز در این کنفرانس شرکت کنند و تاکنون نیز تعدادی مقالات از برخی از کشورها برای حضور در این کنفرانس دریافت کرده‌ایم.

انتهای پیام/


چاپ