افزایش تقاضا در انتظار «نیکل»

با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، اهمیت و اثرگذاری برخی محصولات فلزی به‌ویژه آنهایی که کاربردهای خاص دارند، افزایش می‌یابد. نیکل یکی از همین محصولاتی است که اغلب در صنایع پیشرفته مانند ساخت سوپرآلیاژها، فولادهای زنگ‌نزن و باتری خودروهای برقی کاربرد دارد.کاربردی که انتظار داریم در سال‌های آینده و با رشد رغبت عمومی به استفاده از خودروهای برقی، افزایش یابد.

به گزارش «روزگار معدن»، بررسی روند قیمتی این فلز حکایت از افت قابل‌ملاحظه آن در ماه‌های نخست امسال دارد. با توجه به همه‌گیری شیوع کرونا و افت تولید صنایع، کاهش تقاضا برای خرید نیکل و افت قیمت آن طبیعی به‌نظر می‌رسد.اما این روند نزولی چندان هم ادامه نیافت و نرخ فروش نیکل دوباره در مسیر رشد قرار گرفت.

دلایل متعددی برای این روند رو به رشد خلاف انتظارها بیان می‌شود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به انتشار اخباری مبنی بر محدودیت صادرات سنگ و کنسانتره نیکل از اندونزی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل معدنی، رشد تولید صنعتی چین طی ماه‌های گذشته و انتخابات نزدیک ایالات متحده اشاره کرد. کاربرد اصلی نیکل در تولید آلیاژهای نیکل‌دار، فولاد زنگ‌نزن و باتری خودروهای برقی است.

 ۴۷ درصد فلز نیکل تولید شده جهان در سال ۲۰۱۹ در ساخت فولاد زنگ‌نزن و دیگر آلیاژهای فولادی استفاده شده است. ۴۱ درصد از این فلز نیز در ساخت سوپرآلیاژها به‌کار گرفته شده است.

تجهیزات الکترونیکی مانند باتری وسایل نقلیه نیز ۷ درصد مصرف این فلز را در اختیار دارد. البته برآوردها از افزایش بازار مصرف این فلز با گذشت زمان و رشد فناوری حکایت دارد. نیکل در باتری وسایل نقلیه الکتریکی به مصرف‌ می‌رسد و حرکت دنیا به سمت استفاده از این وسایل در سال‌های آینده می‌تواند بازار مصرف این فلز را با رونق قابل‌توجهی روبه‌رو کند. کما اینکه در چند سال گذشته تولید و استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی مورد توجه قرار گرفته است، بنابراین انتظار می‌رود تقاضا برای این فلز در سال‌های آینده

افزایش یابد.

البته باتوجه به کندی حرکت برای جایگزینی وسایل نقلیه برقی با وسایل نقلیه متداول فعلی، این تغییر در بازار تقاضا به کندی انجام می‌شود و همچنان در سال‌های آینده نیز عمده تقاضا برای نیکل از سمت بخش فولاد خواهد بود.

نگاهی به عملکرد تولیدکنندگان نیکل

براساس گزارش منتشرشده از سوی سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، سال گذشته میلادی درمجموع ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نیکل معدنی در جهان تولید شد.

اندونزی با تولید ۸۰۰ هزار تن از این محصول معدنی در رتبه نخست قرار گرفت. فیلیپین نیز ۴۲۰ هزار تن نیکل معدنی تولید کرد و در جایگاه دوم ایستاد. روسیه و کالونیا هرکدام به ترتیب با تولید ۲۷۰ و ۲۲۰ هزار تن در رده‌های سوم و چهارم جای گرفته‌اند و کانادا، استرالیا و برزیل در رده‌های بعدی تولید این فلز هستند.

چین موثر در مصرف نیکل

براساس آمار منتشر شده از سوی USGS، چین در سال ۲۰۱۹ میلادی برابر ۱۱۰ هزار تن نیکل معدنی تولید کرد. یعنی حدود ۴ درصد تولید کل جهان را در اختیار دارد. با این وجود، چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نیکل جهان است.

درنتیجه بخش قابل‌توجهی از نیاز خود به این فلز را از طریق واردات تامین می‌کند؛ بنابراین میزان مصرف این کشور تاثیر بسزایی بر بازار خرید و فروش نیکل در سطح بین‌المللی دارد. شاید به همین واسطه هم بتوان افت قابل‌توجه نرخ فروش نیکل را در ماه‌های نخست امسال میلادی توجیه کرد.

کاهش تقاضا زمینه‌ساز روند نزولی قیمت‌ها

با همه‌گیری ویروس کرونا در سطح بین‌المللی تقاضا برای خرید فولادهای آلیاژی و همچنین فولاد ضدزنگ کاهش یافت. درنتیجه شاهد افت قابل‌توجه این محصول در بورس فلزات لندن بودیم.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود میانگین نرخ فروش نیکل در ماه ژانویه برابر ۱۳ هزار و ۵۵۲ دلار گزارش شده است.

در ادامه نرخ فروش آن وارد مدار نزولی شد. تا جایی‌که میانگین نرخ فروش آن در ماه فوریه با افت ۷۸۲ دلاری به ۱۲ هزار و ۷۴۳ دلار به‌ازای هر تن کاهش پیدا کرد. این روند نزولی در ماه‌های مارس و آوریل هم ادامه داشت و قیمت‌ها به کانال ۱۱ هزار دلاری سقوط کرد.

گفتنی است رشد تولید نیکل با وجود کاهش تقاضا برای این فلز یک از دلایل اصلی این افت قابل‌توجه قیمت آن در ماه‌های نخست امسال میلادی بود. کما اینکه در همین بازه زمانی شاهد رشد قابل‌توجه موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از این محصول بودیم.

نیکل در مسیر رشد

برخلاف انتظارها، روند نزولی قیمت نیکل ادامه‌دار نبود و قیمت این فلز از ماه مه در مسیر صعود با شیب اندکی قرار گرفت. این روند رو به رشد قیمتی در ماه‌های ژوئن، ژوئیه، اوت و سپتامبر نیز ادامه پیدا کرد. نیکل در ماه مه و ژوئن دوباره در کانال ۱۲ هزار دلار به‌ازای هر تن معامله شد.

میانگین نرخ فروش این فلز در ماه ژوئیه برابر ۱۳ هزار و ۳۴۱ دلار به‌ازای هر تن گزارش شد.

 قیمت نیکل در ماه اوت رشد قابل توجهی را از آن خود کرد و با ورود به کانال ۱۴ هزار دلاری، رکوردهای جدیدی ثبت کرد. این روند رو به رشد قیمتی همچنان در ماه سپتامبر هم ادامه دارد. البته نوساناتی در این میان وجود دارد اما سطح قیمت‌ها بالا گزارش شده است. بیشترین قیمت فروش نیکل در امسال در تاریخ یکم سپتامبر و برابر ۱۵ هزار و ۶۶۰ دلار به‌ازای هر تن ثبت شد.

رشد عجیب قیمت‌ها ادامه دارد

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که رشد یادشده در حالی ثبت می‌شود که همچنان موجودی انبارهای بورس فلزات لندن صعودی است. یعنی همچنان عرضه نیکل مازاد بر تقاضای آن است.

در تشریح دلایل رشد قیمت این فلز می‌توان به انتشار اخباری مبنی بر محدودیت عرضه معدنی نیکل در اندونزی اشاره کرد. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، اندونزی بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل معدنی جهان است و سهم ۲۹.۶ درصدی از مجموع تولید این فلز را در اختیار دارد.

محدودیت‌های یادشده بر صادرات مواد معدنی حاوی نیکل و کنسانتره آن اعمال خواهد شد. چنانچه این محدودیت‌ها اجرایی شود، تاثیر بسزایی بر بازار این فلز خواهد داشت. کما اینکه تا به امروز نیز اثرگذار بوده است.

بدون تردید آمارهای منتشرشده از رشد بخش صنعت چین در چند ماه متوالی، زمینه افزایش قیمت این فلز را فراهم کرده، چراکه در چنین شرایطی تقاضا برای تولید فولاد ضدزنگ و به‌دنبال آن نیکل بیشتر شده است.

تنش‌های سیاسی موثر بر قیمت‌ها

تنش‌های سیاسی از دیگر مواردی هستند که همواره بر بازار خرید و فروش صنایع فلزی تاثیرگذار بوده‌اند. در طول سال‌های گذشته تنش‌های سیاسی میان قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان شدت گرفته است و همین موضوع نیز بازار فلزات را به‌شدت متاثر می‌کند.

از آنجاکه در آستانه انتخابات ایالات متحده امریکا هستیم، انتظار داریم نتیجه این انتخابات بر روند قیمت فلزات بسیار اثرگذار باشد. به‌ویژه که دونالد ترامپ در طول سال‌های گذشته تلاش کرده با وضع تعرفه‌های واردات، از صنایع فولاد این کشور حمایت کند.

درنتیجه انتظار می‌رود با تغییر رئیس‌جمهوری، شرایط تغییر کند. بدون تردید تغییرات احتمالی در صنعت فولاد این کشور بر بازار نیکل نیز اثرگذار خواهد بود، زیرا همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد مصرف اصلی این فلز در صنایع فولاد است.

نیکل فلز آینده

نیکل یکی از فلزاتی است که اهمیت استخراج و کاربرد آن در آینده بیشتر به چشم خواهد آمد. تا جایی‌که چندی پیش مدیرعامل شرکت تسلا از معدن‌داران درخواست کرد سرمایه‌گذاری خود را برای تولید نیکل افزایش دهند.

مدیرعامل این شرکت که تولیدکننده خودروهای برقی و قطعات ترن‌های برقی است، پیش‌بینی کرده که در آینده مصرف این فلز به‌شدت افزایش خواهد یافت. وی افزوده است: انتظار داریم میزان نیکل مصرفی در ساخت باتری خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۵ حدود ۶۴ درصد افزایش یابد. بنابراین نباید فرصت‌ها را از دست داد.

انتهای پیام/


چاپ