چشم‌انداز صنعت گوهرسنگ

معاون وزارت صنعت از برنامه‌ریزی برای دستیابی به سهم نیم درصدی ایران در بازار جهانی جواهرات تا سال ۱۴۰۵ و سهم یک درصدی تا سال ۱۴۱۰ به ارزش ۹.۷۷میلیارد دلار در این بازار خبر داد و گفت: در این زمینه ایجاد بازارچه‌های مرزی و ترمینال‌های مرزی گوهرسنگ در دست اقدام است.گوهرسنگ یکی از قدیمی‌ترین صنایع به شمار می‌آید که با گذر زمان، توسعه یافته و با توجه به ویژگی‌های خاص خود، درحال‌حاضر به منبع درآمد بالایی برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است. در ایران نیز سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی برای رشد این صنعت ضمن ایجاد هماهنگی با سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی با اجرای استراتژی‌های تعریف شده، اقدام به تهیه و اجرای برنامه‌های تدوین شده، کرده است. در این مورد فارس با خداداد غریب‌پور، معاون وزارت صنعت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

رهبر معظم انقلاب در جلسه با هیأت دولت بر جلوگیری از خام‌فروشی سنگ‌های قیمتی تاکید داشتند و طرح این موضوع از سوی ایشان حاکی از اهمیت این حوزه در ایجاد ارزش‌‌افزوده برای کشور است. ایمیدرو مدتی است از برنامه‌های خود برای توسعه این صنعت در کشور خبر داده است. در این زمینه تاکنون چه اقداماتی داشته‌اید؟

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای تحقق منویات رهبری و ذیل اهداف توسعه‌ای مبنی‌بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی را با راه‌اندازی کارگروه بهینه‌سازی صنعت گوهرسنگ‌ها از دی‌ماه سال ۹۸ آغاز کرده است. در این زمینه ستادی در ایمیدرو متشکل از کمیته‌های مختلف تشکیل شده تا برنامه‌ها را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش کند. رویکرد ایمیدرو، توسعه امور با کمک بخش خصوصی است. این موضوع مهم در‌حالی اجرا شده که صاحب‌نظران اقتصادی و نمایندگان انجمن‌های تخصصی و دانشگاهی حوزه گوهرسنگ‌ها در این ستاد حضور دارند. آموزش و پژوهش، استراتژی، تامین منابع مالی، بازار و تجارت، اصلاح قوانین، اکتشاف و استخراج و آزمایشگاه مرجع از‌جمله کمیته‌های تخصصی این ستاد است.

ایمیدرو برای رونق این حوزه تاکنون چه اقداماتی انجام داده است؟

ایمیدرو در نخستین گام، با همکاری استانداری و شهرداری اصفهان، در خرداد ماه امسال بازارچه تخصصی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را راه‌اندازی کرد. این بازارچه در ساختمان جهان نما شهر اصفهان راه‌اندازی شده و از سوی دیگر در سرای خیار واقع در میدان امام علی(ع) شهر اصفهان، بازارچه دیگری در حال ساخت است. از سوی دیگر تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی برای ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌ها در شهر مشهد امضاء شده است.

 قرار است طرفین با عملیاتی کردن مفاد این تفاهمنامه، اقدام به بهینه‌سازی و توسعه بازار گوهرسنگ‌ها مبتنی‌بر اصول علمی و تجاری کنند. موضوع اصلی تفاهمنامه فوق، افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه گوهرسنگ‌ها و فراهم شدن توسعه آن در این استان به منظور ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌ها در مشهد در زمینه افزایش اشتغال و

ارزش‌افزوده است.

با توجه به موقعیت استان خراسان رضوی، برنامه‌ای برای راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی دارید؟

بله. از اهداف این سند علاوه‌بر شکل‌گیری بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در مشهد، می‌توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و هم‌افزایی و تسهیل ورود گوهرسنگ‌ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد.

در این تفاهمنامه، ایمیدرو متعهد به اجرای چه برنامه‌هایی است؟

ایمیدرو، تسهیل قوانین و مقررات را با هماهنگی دستگاه‌های اجرای و دولتی و نیز غربالگری و آنومالی اکتشافی گوهر‌سنگ‌ها را برعهده دارد.

استانداری خراسان رضوی نیز اقدامات و هماهنگی لازم برای استقرار بازارچه مرزی را انجام خواهد داد.

علاوه‌‌بر اقداماتی که نام‌بردید، چه برنامه‌هایی در این حوزه برای سال۹۹ هدف‌گذاری کرده‌اید؟

ارتقای مرکز ملی ارزیابی و اعتبارسنجی، راه‌اندازی ۵ بازارچه خرید و فروش‌سنگ‌های قیمتی، تراش خورده و جواهرات در اصفهان، مشهد، دوغارون، کرمان، همدان، راه‌اندازی پایانه گوهرسنگ‌ها در مرز تایباد، غربالگری اطلاعات اکتشافی ۱۶استان کشور و تدوین فرآیندهای واگذاری محدوده‌های مورد نظر به فعالان بخش خصوصی، آموزش ارزیابان گمرک، فعالان بخش خصوصی و تدوین فرآیندهای آموزشی و همچنین مطالعه و تامین زیرساخت‌های کشت مروارید از مهم‌ترین برنامه‌های ما در امسال است.

برآورد اعتبار مورد نیاز طرح برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای ایمیدرو در امسال چه میزان است؟

از الزامات توسعه این صنعت می‌توان به تعریف و اجرایی کردن طرح گوهرسنگ‌ها، اکتشاف، آموزش، ارزیابان گمرک، فعالان بخش خصوصی انتخاب مشاور برای تدوین طرح جامع گوهرسنگ ایران نامبرد. اختصاص اعتباری بالغ‌بر ۴۰ میلیارد ریال برای اجرای برنامه‌ها در امسال مورد توجه است.

این اقدامات چه میزان اشتغالزایی به همراه خواهد داشت؟

میزان اشتغال فعلی حوزه گوهرسنگ‌ها هم اکنون ۱۵۰ هزار نفر است، اما با اجرای این برنامه‌ها تا سال ۱۴۰۵ برای ۵۰۰ هزار نفر در این حوزه شغل ایجاد می‌شود که ایجاد زمینه‌های شغلی جدید آن تا ۲۸۰ مورد خواهد بود. بخش زیادی از این اشتغالزایی از طریق اجرای برنامه‌های ما در رونق مشاغل خانگی، ایجاد کارگاه‌های کوچک، بازارچه‌های خرید و فروش تراش در استان‌ها محقق می‌شود.

چشم‌انداز این صنعت را چطور می‌بینید. ایران چه سهمی از این صنعت در تجارت جهانی خواهد داشت؟

دستیابی به سهم نیم درصدی از ارزش بازار جهانی جواهرات در سال ۱۴۰۵ به ارزش ۳.۸۳میلیارد دلار و سهم یک‌درصدی تا سال ۱۴۱۰ به ارزش ۹.۷۷ میلیارد دلار، چشم‌اندازی است که برای این صنعت در آینده متصور هستیم.

انتهای پیام/


چاپ