راه ماندگاری سهامداران در بازار سرمایه

آمار ارائه شده به طور متوسط روزانه حدود ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه می‌شود؛ تصور کنید اگر تنور این بازار گرم نمی‌شد این حجم از نقدینگی چه بلایی بر سر بازارهای موازی می‌آورد.البته باید بپذیریم این رشد به سایر بازار هم سرایت کرد اما هم‌اندازه با بازار سرمایه نبود. البته ناگفته نماند براساس صحبت‌های «محمدباقر نوبخت»رئیس سازمان برنامه و بودجه، بازار سرمایه می‌تواند تا حدی کسری بودجه را جبران کند. تمام این شرایط ایجاب می‌کند که دولت از بورس و بازار سرمایه حمایت کند و برای تقویت آن برنامه و راهکار عملیاتی داشته باشد که تا به امروز چندگام مهم در این مسیر برداشته‌ شد که مهم‌ترین آنها احیا و آزادسازی سهام عدالت، ورود صندوق‌های واسطه‌گری مالی و افزایش عرضه اولیه‌ها بوده‌ است.

به اعتقاد کارشناسان از آنجایی که رشد بازار سرمایه فرصت خوبی برای تامین مالی و توسعه اقتصاد کشور است، تنها این موارد برنامه‌های دولت برای تقویت این بازار نبوده و نخواهد بود. لایحه افزایش سرمایه شرکت‌ها، مشوق‌های مالیاتی برای شرکت‌های تازه وارد به بورس و کاهش کارمزد معاملات از دیگر اقدامات دولت در زمینه حمایت از سهامداران بوده‌ است که با هدف حمایت از بازار سرمایه قابل اجرا بوده است.

بازار تا یک ماه آینده شاهد حرکت‌های شارپی نخواهد بود

اکبر حامدی، کارشناس بازار سرمایه درباره نحوه حمایت از بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ اظهار کرد: شاید وضعیت کنونی کلیت بازار سرمایه بر مدار مثبت باشد اما در مقایسه با ۲ ماه گذشته که تمام شرکت‌های صنعتی همزمان رشد قابل‌توجهی را در بورس تجربه کرده‌اند امروز به آن شدت نیست و بازار تا یک ماه آینده شاهد حرکت‌های شارپی نخواهد بود.

وی تصریح کرد: به دلیل رشدهای هیجانی، امروز در بازار مسیرها از یکدیگر جدا می‌شود، یکسری سهم هایی هستند که زیر ارزش اضافی خود در حال معامله هستند و یکسری شرکت‌هایی هم وجود دارند که شاید ۲برابر قیمت واقعی درحال معامله شدن هستند. این سهام‌ها باید تقویت شوند. از سوی دیگر سهام‌های جذاب هنوز بازار خود را حفظ کرده‌اند و به مسیر خود ادامه می‌دهند اما باز هم نمی‌توان نتیجه گرفت که کلیت بازار مثبت است.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: شرکت‌هایی که صادرات محور هستند با توجه به جهش قیمت‌های جهانی، شرکت‌های موفق هستند چراکه بازار ما صادرات‌محور است و نگاه به آینده وضعیت دلار و ارز تاثیرگذار بر وضعیت بازار است.

به گفته وی، اتفاق خوبی که ظرف چند وقت اخیر افتاده است این است که بعد از گذشت ۳۰ -۴۰سال حرکت خیلی خوبی برای بازار سرمایه رخ داده است، در واقع شرایط از حالت بانک محور به سرمایه محور تبدیل شده است، یعنی مردم سرمایه‌های خود را به جای سپردن در بانک‌ها به سمت سرمایه‌گذاری در بخش‌های سرمایه محور هدایت می‌کنند.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: امروز با توجه به مسائل مطرح شده یک انقلابی در حوزه مالی کشور به وقوع پیوسته اما به دلیل اینکه ابتدای راه است و همچنین با توجه به ماهیت این بازار بالا و پایین‌ها و مشکلات خاص و خروجی‌های خود را دارد و شاید تا رسیدن به رفع چالش‌های موجود در این بازار زمان نیاز داشته باشیم اما در بلند مدت قطعا به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

حامدی با تاکید بر اینکه در بازارهای موازی مانند مسکن، خودرو، طلا و ارز دلال‌ها نبض سرمایه‌های مردم را در دست داشتند، گفت: در امسال اشخاصی کد بورسی گرفتند یعنی سرمایه خود را وارد این بازار کردند؛ دولت نیز از بازار سرمایه حمایت و تشویق کرد که مردم وارد بورس شوند که این اتفاق خوبی بود و ورود نقدینگی به بازار باعث رشد بازار و رشد شاخص شد.

جو حاکم صف فروش سهام را طولانی کرد

وی با تاکید بر اینکه همچنان که در مقطع قبل خریدها برای عده‌ای بی‌دلیل بود درحال‌حاضر هم صف‌های فروش همین به همین وضعیت دچار شده است، گفت: امروز اگر از کسی که در صف فروش، سهام خود را چیده بپرسید چرا می‌فروشد فقط جو حاکم را علت آن عنوان می‌کند یعنی در جو قرار گرفته است که قصد فروش دارد و اتفاق خاصی و تغییری در بنیاد شرکت‌ها نیفتاده است، به همین خاطر پیشنهاد من این است که سهامداران تازه وارد قبل از هر چیز دانش مالی خود را ارتقاء دهند و حتما از پک‌های آموزشی استفاده کنند و هنگامی که وارد بازار شدند از کانال‌های تلگرامی، فضای مجازی و سیگنال فروش‌ها دوری کنند.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه درحال‌حاضر بیشتر کسانی که در سهام‌های خاص بدون دلیل موجه با مشکل روبه‌رو شده‌اند اشخاصی بودند که از سیگنال‌ها فروش‌ها استفاده کردند، گفت: اشخاصی بودند که بدون تحلیل پشت سهمی صف کشیدند و خرید کردند؛ حال حجم معاملات همان سهم را نگاه کنید خیلی خیلی کمتر از آن روزهایی بوده است که بازار رونق داشته است و همین موضوعات بدون اهداف و قواعد کارشناسی می‌تواند برای بازار خطرناک باشد هر چند اینها تجربه است و در بازار اتفاق می‌افتد و بازار، بالا و پایین، نوسان و ریزش دارد ولی سهامداران تازه وارد برای تجارب بعدی این را حتما در نظر بگیرند.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: در ابتدا سهامداران باید شرکت‌ها را تحلیل کنند و گزارش شرکت‌ها را بخوانند و با سفارش کانال‌های تلگرامی اقدام به خرید سهم نکنند و قدر سرمایه خود را بدانند. پیشنهاد من در این زمینه این است که ما بتوانیم پولی که از طریق سهامداران جدید وارد شده و بسیار حرکت خوبی است، زیرساخت‌ها را طوری درست کنیم که اینها در بازار بمانند.

وی یادآور شد: قسمتی از این موضوع به آموزش از طریق نهادهای مالی، سازمان‌ها و شرکت اطلاع‌رسانی بورس بازمی‌گردد که می‌تواند از طریق شبکه‌های تلویزیونی و سایت‌ها آموزش دهند که سهامداران به صورت عمیق با مباحث بازار سرمایه آشنا شوند چون بسیاری به آن علاقه‌مند هستند. ممکن است معاملات یک‌ماه اخیر این اشخاص را خسته کرده باشد و با کمی ضرر بیرون آیند، این اشتباه است که به محض کوچک‌ترین تغییر اقدام به فروش سهام کنند.

حامدی افزود: تجربه نشان داده بازار سرمایه در بلند مدت مثلا در بازه ۱۰ساله سوددهی خوبی دارد و بازدهی آن به مراتب بیشتر از بازار سکه، ارز، مسکن و سایر بازارها است، بنابراین کسی که در این بازار ماندگار بماند و به بازار سرمایه نگاه کوتاه‌مدت و گذری نداشته است، قطعا بازده‌ای به مراتب بالاتری از بازارهای موازی کسب خواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه برخی ذی‌نفعان بازارهای موازی بورس در فضای مجازی در حال تخریب بورس هستند و با کلیپ‌هایی که می‌سازند فضا را مسموم می‌کنند. چون بازار سرمایه دانش و تخصص می‌خواهد و اینها در دلالی خودشان این موارد را ندارند ما باید به این موضوع آگاه باشیم و به بازار سرمایه بها دهیم و نگاه موقت و کوتاه‌مدت به آن نداشته باشیم.

این کارشناس بورس تاکید کرد: امروز فوبیای مردم از ریزش سهام‌ها به دلیل عدم آگاهی از علم این بازار است و دولت در کنار حمایت از بورس باید با اطلاع‌رسانی شفاف، تازه واردها را از شرایط این بازار مطلع کند تا از صف‌کشی برای فروش سهام شرکت‌ها جلوگیری شود.

انتهای پیام/


چاپ