فعالیت معدن بوکسیت تاش بدون مجوز

معدن بوکسیت تاش از اواخر دهه ۸۰ کار خود را در زمینه اکتشاف و سپس استخراج بوکسیت از قله شاهوار آغاز کرده حال آنکه براساس قانون باید استعلام‌های محیط‌زیستی را دریافت می‌کرد.به گزارش روزگار معدن به نقل از مهر، بیش از ۹سال است که معدن بوکسیت تاش در شاهوار، این بلندترین قله البرز شرقی مشغول به فعالیت معدنی، پاک تراشی و استخراج سنگ و به جای گذاشتن باطله‌ها از آن است معدنی که بالاخره سال گذشته با فشار مردم، مسئولان وقت و گروه‌های مردمی، تشکل‌های زیست محیطی و ورزشی موقتا تعطیل شد. مسئولان معدن ادعا کرده‌اند که این معدن به دلیل قرار نداشتن در نواحی چهارگانه محیط‌زیستی شامل منطقه حفاظت شده، شکار ممنوع و... نیاز به استعلام از محیط‌زیست نداشته است در نتیجه معدن بوکسیت تاش اصلا مجوزی از محیط‌زیست ندارد.

قانون رعایت نشده است

پس از چند سال اسنادی به‌دست رسیده که ثابت می‌کند ادعای این معدن بی‌پایه و اساس است. نخست اینکه دستورالعملی که به معادن می‌گوید به موجب ماده ۲۴ قانون نیاز به استعلام از محیط‌زیست در مکان‌هایی که خارج از نواحی چهارگانه محیط‌زیست هستند، وجود ندارد متعلق به سال ۹۲ است یعنی تقریبا روزهای آخر ریاست‌جمهوری محمود احمدی نژاد اما اسنادی وجود دارد که ثابت می‌کند این معدن در سال ۸۹ پروانه اکتشاف گرفته و قبل از سال ۹۲ فعالیت داشته تا جایی که حتی در سال ۹۰ منابع طبیعی از آن شکایت هم می‌کند.

بگذریم که چطور می‌شود یک معدن در بلندترین قله البرز شرقی، کانون آب ساز و حیات بخش که زیستگاه گونه‌های نادر گیاهی و جانوری مانند خرس قهوه‌ای، عقاب سانان، قوچ اوریال و... است، سال‌های سال بدون مجوز و استعلام از محیط‌زیست به تخریب کوه شاهوار پرداخته و چطور می‌شود مجوز منابع طبیعی از مقداری محدود در سال ۹۰ به یک هزار و ۳۱۳هکتار افزایش می‌یابد و هیچ اتفاقی برای معدن کاران نمی‌افتد! نامه شماره ۹۵۳-۷-۹۸ مورخ یازدهم تیرماه ۹۸ از اداره کل منابع طبیعی استان سمنان به دادگاه عمومی بخش بسطام که در آن قید شده: معدن بوکسیت تاش بدون اخذ مجوزهای لازم و قانونی اقدام به تخریب و تصرف عدوانی ۱۶۵ هزار و ۲۲۰ متر مربع اراضی ملی در پلاک ۱۱ اصلی از بخش ۱۰ ثبت شهرستان شاهرود موسم به تاشین، کرده است.

برای ایجاد مسیر دسترسی به معدن این شرکت اقدام به احداث مسیری ۷هزار و ۲۹۰ متری و در عرض ۱۲ متر کرده است که با بررسی‌های انجام شده مشخص شد مسیر ساخته شده نسبت به صورت وضعیت تنظیمی از سوی این اداره‌کل (اشاره به نامه‌ای که در سال۹۰ شرکت متعهد می‌شود که الزامات منابع طبیعی و محیط‌زیست از جمله جاده سازی، قطع درختان ممنوعه‌ای مانند اورس و... را انجام ندهد که البته این‌کارها را نیز انجام می‌دهد و در ادامه به آن می‌پردازیم، دارد) کاملا متفاوت و جابه‌جا شده است. در همین نامه آمده است: در اثر عمل خلاف این شرکت ۲۴۷ هزار و ۸۳۰ اصله بوته گون، ۳هزار و ۳۰۵ بوته گون ۸۲۶ بوته زرشک و ۴۱۳ اصله درخت ممنوع قطع اورس نابود شده‌اند همچنین خاکبرداری به میزان ۲۲۵ هزار و ۳۰۰ متر مکعب سبب بروز خسارات بسیاری به منابع ملی به میزان ۵۱ میلیارد و ۳۲۱ میلیون و ۱۱۰هزار ریال شده است.

این سند و دیگر اسناد به‌دست آمده به ویژه گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره شاهوار، به خوبی نشان می‌دهد که نه تنها معدن بوکسیت تاش اقدامی برای دریافت استعلام و مجوزهای لازم محیط زیستی نداشته بلکه بدون التزام به تعهدات سابق، تخریب‌هایی را نیز در شاهوار انجام داده است از سوی دیگر سخن دوست‌داران محیط‌زیست این است که وقتی شرکتی ۹سال به محیط‌زیست بی‌توجه بوده و هیچ برنامه مدون و مورد تأییدی برای محیط‌زیست نداشته چطور می‌تواند صلاحیت ادامه کار را داشته باشد. زمزمه‌های آغاز دوباره کار معدن بوکسیت تاش در شاهرود نگرانی‌های مردم را به دنبال داشته است تا جایی که در هفته گذشته مردم این شهرستان در ۲ گردهمایی با حضور در مقابل دفتر امام جمعه شاهرود و بسطام خواستار توقف کامل فعالیت‌های معدن بوکسیت تاش شدند زیرا اراده از سوی این معدن برای کاهش مخاطرات زیست محیطی وجود ندارد برای مثال این معدن در ابتدا باید به صورت تونلی بوکسیت را استخراج می‌کرد اما برای تسهیل در کار و هزینه کمتر راحت‌ترین روش را انتخاب و با انفجار هفت سال تمام بوکسیت را از شاهوار منتقل کرد این موضوع نگرانی‌های جدی را برای مسدود شدن و تأثیرات منفی بر منابع آبی زیرزمینی شاهوار را به همراه دارد.

سند شکایت سال۹۰

به گفته مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در کوه شاهوار معادل سد کرج آب نهفته است و این در حالی است که شاهرود تنها شهرستان با تنش آبی بالا در سال ۹۸ در سطح استان سمنان شناخته شد و سالانه میلیاردها تومان اعتبار از بیت‌المال صرف پروژه‌های آبی در این استان خشک می‌شود. عقلانیت اما به ما می‌گوید که می‌توانیم منابع موجودمان را حفظ و سپس به دنبال دیگر منابع آبی باشیم.

موضوع دیگری که در پایان باید به آن اشاره کرد این است که نخستین شکایت از معدن بوکسیت تاش در سال ۹۰ و در دادگاه بخش بسطام انجام شده است معدن قبل از سال ۹۲ فعالیت داشته و باید استعلام‌ها و مجوزهای محیط زیستی را دریافت می‌کرده است.

امروز در کنار نگرانی منابع آب، گرادیان هوا، مسدود شدن راه آب‌ها و نابودی درختان، وحوش، پوشش گیاهی و... نگرانی از جاده ۷هزار و ۲۰۰ متری معدن تا ارتفاع بیش از ۳ هزار متر و عرض ۱۲ متر معادل یک جاده استاندارد بین شهری است که می‌تواند مسیر تردد شکارچیان به مناطق شمالی شاهرود از تاش و شاهکوه تا ابر و قلعه نو خرقان باشد موضوعی که کار محیط‌زیست و مأموران پایش آن را دشوار می‌کند زیرا با فعالیت‌های معدن این روزها حتی با پراید هم می‌تواند تا ارتفاع ۳هزار و ۵۰۰ متری قله شاهوار که کمی بیش از ۳هزار و ۹۰۰ متر ارتفاع دارد، رفت!


انتهای پیام/


چاپ