یادداشت/

توسعه معادن از راه پژوهش

تشکل‌های معدنی همیشه یار، همراه و مشاوران بخش معدن در کشور بوده‌اند. از آنجا که امروز ما باید به آینده‌نگری و آینده‌پژوهی در حوزه معدن توجه کنیم، برای این مهم می‌توان بر نقش تشکل‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز علمی تاکید کرد.درباره اهمیت ارتباط فعالان معدنی با دانشگاه‌های کشور باید گفت همواره یکی از اولویت‌های تشکل‌های معدنی ارتباط با دانشگاه بوده است.

از آنجا که ما به‌دنبال توسعه و نوآوری در بخش معدن هستیم، این مهم بدون دانشگاه و نزدیکی با محیط دانشگاهی امکان‌پذیر نخواهد بود.

در واقع اگر قصد داریم به توسعه مدنظر و رشد اقتصادی در بخش معدن دست پیدا کنیم، باید به سمت توسعه دانشگاه و ارتباط مناسب با این حوزه پیش برویم.

فراموش نکنیم دانشگاه‌ها و دانش‌آموختگان این مراکز علمی تنها متعلق به خودشان نیستند، بلکه متعلق به تمام کسانی هستند که از علم بهره‌برداری می‌کنند.

 کسانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند باید بتوانند نیازهای جامعه را تامین کنند و در راستای توسعه کشور گام بردارند. به این ترتیب مسئولیت سنگینی بر دوش استادان و دانشجویان است که باید بر آن واقف باشند.

درباره اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان و ارتباط آنها با دانشگاه نیز باید گفت هرچند دانش در دانشگاه‌ها وجود دارد، اما اگر فناوری لازم را نداشته باشیم، نمی‌توانیم به رشد خوبی دست پیدا کنیم؛ بنابراین در این بین شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت پیدا می‌کنند و کار دانشگاه به‌گونه‌ای در ارتباط با صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان نمایان می‌شود. باید از نگاه سنتی در بخش معدن دوری کرد.

فراموش نکنیم ذخایر معدنی تجدیدپذیر نیستند و باید از این ثروت الهی و طبیعی به‌طور مطلوب با نگاه به فناوری روز و دوری از نگاه سنتی بهره‌مند شویم.

در این زمینه بخش معدن باید نگاه خود را تغییر دهد و براساس برنامه‌های پژوهشی و آینده‌نگری حرکت کند. خانه معدن ایران به‌طور گسترده‌ای در این حوزه فعال است.

ما تقاضای خود از بخش‌های مختلف را مطرح کرده‌ایم و طرح‌های مربوط به اکتشاف، فرآوری و حتی بازاریابی را ارائه داده‌ایم.

خانه معدن به‌طور حتم در جست‌وجوی توسعه و رونق معادن و نقش آن در اقتصاد کشور است و در این زمینه از هیچ کوششی کوتاهی نمی‌کند.

محمدرضا بهرامن-رئیس خانه معدن

انتهای پیام/


چاپ