معادن دست‌ نیافتنی در سمنان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان این شهر را عنوان استانی معدنی نام برد و گفت: برای توسعه سمنان هیچ راهی جز فعالیت‌های معدنی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های خدادادی این بخش نداریم.به گزارش روزگار معدن به نقل از ایسنا، علی تشنه‌دل در ستاد تسهیل استان که با حضور معاونان وزاری کشور و صنعت معدن و تجارت برگزار شد از وجود معادن غنی با عیار بالا در این استان خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه به دلیل قرار گرفتن این معادن ارزشمند در مناطق نظامی دسترسی ما به آنها با مشکل روبه‌رو است و این د‌رحالی است که برخی از بهترین معادن نمک استان در این منطقه واقع شده یا معادن بی‌نظیر در حوزه سیلیس در این منطقه معدنی واقع شده که عیار آنها بالای ۹۷درصد است که عیار کم‌نظیری است.

 رئیس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: علاوه‌بر معادنی نظیر منگنز در این محدوده، در این منطقه معادن فلزی بسیار خوبی نیز وجود دارد اما به دلایلی به آنجا دسترسی نداریم.

تشنه‌دل با بیان اینکه برخی معادن مجوز بهره‌برداری گرفتند ادامه داد: با این وجود ما برای بهره‌برداری از دیگر معادن منطقه با مشکل روبه‌رو هستیم.

وی بر لزوم رفع مشکلات پیشروی معدن در استان تاکید و تصریح کرد: متاسفانه بخشی از مشکلات ما در حوزه معدنی بیشتر اجتماعی است

رئیس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان سمنان از در حال احداث بودن۵۵۷ واحد صنعتی و معدنی در استان خبر داد و گفت: ۱۰۹ واحد از این واحدهای در حال ساخت بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. دبیر کارگروه ستاد رونق تولید استان خاطرنشان کرد: اگر حمایت بیشتری از این واحدها صورت گیرد این ۱۰۹ واحد تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسند.

وی با اشاره به صدور نزدیک به ۶۰ هزار جواز صنعتی در کشور بیان کرد: سهم استان سمنان از این جوازها ۲ هزار و ۸۴۶ جواز صنعتی است.

تشنه‌دل سهم استان سمنان از جوازهای صنعتی کشور را ۵درصد اعلام کرد و گفت: در مجموع ۵درصد جوازهای صنعتی صادر شده کشور به استان سمنان اختصاص داشته و این استان، رتبه هشتم را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.وی از رتبه ۱۵ این استان در صدور پروانه‌های بهره‌برداری خبر داد و افزود: استان سمنان با یک‌هزار و ۶۷۹مورد پروانه بهره‌برداری، ۲.۵ درصد از پروانه‌های بهره‌برداری کل کشور و رتبه ۱۵ کشور را به خود اختصاص داده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از وجود یک هزار و ۶۹۷ واحد صنعتی و معدنی در استان خبر داد و تصریح کرد: این صنایع صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۹ هزار و ۴۲۶ میلیارد ریال و زمینه اشتغال ۴۹ هزار و ۸۷۲ نفر در استان سمنان مستقر است.وی با اشاره به تنوع تولیدات در واحدهای این استان ادامه داد: محصولات عمده تولیدی استان اتوبوس، مینی‌بوس، ترانسفورماتور توزیع، خودرو، ریسندگی، قطعات خودرو، شوینده و... است.تشنه‌دل در حال احداث بودن۵۵۷ واحد صنعتی و معدنی در استان خبر داد و گفت: ۱۰۹واحد از این واحدهای در حال ساخت با اعتباری بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد ریال، بالای ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند که امید می‌رود با حمایت ویژه‌تر تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.

وی از این استان به عنوان استانی با ظرفیت بالای معدنی نام برد و اظهار کرد: استان سمنان دارای رتبه اول از نظر تولید معادن گچ، نمک سنگی، سیلیستین، زئولیت، سیلیس زینتی و سولفات سدیم سنگی، رتبه دوم در تولید سولفات سدیم پلایایی و فیروزه، رتبه سوم در تولید زغال‌سنگ و کرومیت، رتبه پنجم از لحاظ تعداد معادن، رتبه ششم کشوری از لحاظ میزان استخراج با حدود ۵ درصد استخراح کشور و ۴۲ نوع ماده معدنی از ۷۱ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور است. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان با اشاره به عملکرد این کارگروه استانی خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۴۴ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان برگزار شده که طی آن مشکلات یک‌هزار و ۱۰۹ شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

تشنه‌دل، ۲هزار و ۳۹۸ مصوبه را دستاورد این کارگروه از ابتدای شکل‌گیری تاکنون برشمرد و اضافه کرد: ۷۳ درصد مصوباتی که برای حل مشکلات این واحدها تصویب شد اجرایی شده و مابقی در دست اجرا هستند.

وی افزود: در سال ۹۹ نیز ۳۵ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان سمنان برگزار شده و مشکلات ۶۵ شرکت مورد بررسی قرار گرفت و ۱۵۵مصوبه برای حل مشکلات این شرکت‌ها به تصویب رسید که تاکنون ۴۸ درصد این مصوبه‌ها اجرایی شده است.

رئیس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: در بحث تسهیلات رونق تولید ۹۸ در استان، ۸۴۶ مورد برای دریافت تسهیلات به مبلغ ۳۷ هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی شدند که از این تعداد، ۳۱۶ واحد متعلق به بخش صنعت و ۵۳۰ واحد متعلق به بخش کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد واحد‌های معرفی شده برای دریافت تسهیلات تا کنون ۱۴۷ واحد، اعتباری بالغ بر ۱۱ هزار و ۸۷ه میلیارد ریال تسهیلات را دریافت کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با تقدیر ز حضور معاون وزرای کشور و صنعت، معدن و تجارت در نشست یادآوری کرد: در جلسه مشکلات و مباحث پیرامون تولید ۷ واحد صنعتی و تولیدی مشکل دار استان سمنان بحث و تبادل‌نظر و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

انتهای پیام/

 


چاپ