کشف ذخایر جدید مس در اطراف سونگون

معدن مس سونگون به عنوان دومین معدن بزرگ کشور در سال‌های اخیر شاهد تلاش همه جانبه‌ای از سوی مدیریت ارشد و نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس شورای اسلامی برای تحقق مطالبات منطقه‌ای در ارتباط با توسعه و گردش حساب‌های مالی ۱۲ هزار میلیارد تومانی آن بوده است.به گزارش روزگار معدن به نقل از ایرنا، مردم و مسئولان آذربایجان شرقی از زمان افتتاح نخستین واحد کارخانه تغلیظ معدن مس سونگون در سال ۱۳۸۵ تاکنون، همواره بر لزوم ایجاد فازهای ذوب و پالایش برای تولید مس کاتدی در این مجتمع تاکید داشته و تحقق این مهم را از ضروریات غیرقابل اغماض ایجاد و گسترش صنایع پایین‌دستی مس در آذربایجان شرقی و شهرستان محروم ورزقان به عنوان محل استقرار معدن اعلام کرده‌اند.

افکار عمومی و کارشناسان محلی در ۱۴ سال اخیر همواره با انتقاد از اهمال کاری شرکت ملی مس ایران در ایجاد فازهای توسعه مجتمع معدن مس سونگون و اقدام غیرعقلایی در انتقال کنسانتره ۲۵ درصد عیار این معدن به مس سرچشمه در فاصله یک‌هزار و ۶۰۰کیلومتری می‌گویند که اگر کنسانتره استحصالی از سونگون به کشور همسایه ترکیه که سالانه بیش از یک میلیون تن کنسانتره از کشورهای دیگر وارد می‌کند، صادر شود، سودآوری به مراتب بالاتری دارد، ضمن اینکه با توجه به شرایط خاص کشور، ارز چشمگیری از این محل نیز وارد می‌شود.

دولت تدبیر و امید با درک مطالبات بحق مردم شهرستان ورزقان مبنی بر توسعه فازهای ذوب و پالایش و نیز گردش مالی مجتمع مس سونگون در محل معدن به عنوان یک اصل اساسی و قانونی، در هفت سال گذشته کوشش‌های چشمگیری به کار بسته که سرمایه‌گذاری ۵۷ میلیون یورویی و ۱۴۰میلیارد تومانی برای ایجاد فازهای ذوب و پالایش و نیز تمهید برای گردش مالی یک هزار میلیارد تومانی درآمدهای معدن از جمله آنهاست. اهمیت تدبیر برای برآورده کردن مطالبات مردم آذربایجان شرقی در ارتباط با مجتمع معدن مس سونگون زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم که کارشناسان از افزایش غنای شناسایی شده این معدن تا به امروز از یک به ۱.۵ میلیارد تن سخن می‌گویند که در این صورت مس سونگون به بزرگ‌ترین معدن مس کشور تبدیل می‌شود. معدن مس سونگون در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در شهرستان ورزقان واقع شده است.

بهره‌برداری از معادن در جهت توسعه استان

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی نیز گفت: درحال‌حاضر ۱۰۰۰میلیارد تومان از حساب‌های بانکی مس در بانک‌های استان رسوب سرمایه دارد.

وی با تاکید بر اینکه حساب‌های بانکی مس سونگون باید در آذربایجان شرقی باشد، اظهار کرد: از ابتدا نیز بر این موضع تاکید کرده و به صراحت گفتیم که اگر حساب‌های مس به استان بازنگردد، جلوی صدور کنسانتره را خواهیم گرفت که خوشبختانه درحال‌حاضر ۱۰۰۰ میلیارد تومان از حساب‌های بانکی مس در بانک‌های استان قرار دارد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه صنایع پایین‌دستی مس هم باید در استان راه‌اندازی شود، افزود: در جلسه‌ای که با سرپرست وزارت صنعت‌، معدن و تجارت داشتیم ۲نامه درباره بازگرداندن ۱۵درصد حقوق دولتی و یک درصد حقوق محیط‌زیست معادن به استان، تحویل دادیم.

وی با بیان اینکه آینده مبتنی بر معدن یکی از چشم‌اندازهایی است باید برای استان ترسیم کنیم، افزود: معادن زمینه‌ساز اشتغال، درآمد و رفاه برای استان هستند، چراکه آذربایجان‌شرقی در بیشتر معادن در رتبه اول یا دوم کشور قرار داشته و یک‌درصد مس دنیا را دارد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه معدن مس سونگون از نظر خلوص و حجم معادن مکشوفه نیز جلوتر از کرمان و در رتبه اول قرار دارد، گفت: امسال استراتژی توسعه معادن استان را تهیه کرده‌ایم و یکسری از معادن روی کاغذ که در سال‌های سال حبس مانده‌اند را خلع‌ید می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم تا بهره‌برداری از معادن در جهت توسعه استان باشد، اظهار کرد: نفع چندانی از خام فروشی نبرده‌ایم و نخواهیم برد؛ از این‌رو نخستین سازوکار پیش‌رو، تبدیل ماده اولیه معادن به محصول، محصول نهایی و صنایع پایین دستی است.

هزینه کرد ۵۷ میلیون یورویی برای طرح تولید مس کاتدی

محمد صالح مرادی، سرپرست طرح تولید مس کاتدی مجتمع مس سونگون گفت: تاکنون در مجموع حدود ۱۴۰ ملیارد تومان اعتبار ریالی و ۵۷ میلیون یورو اعتبار ارزی برای اجرای این طرح هزینه شده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت طرح گفت: طرح تولید مس کاتدی شامل ۵ بخش ذوب، پالایشگاه، فلوتاسیون، بخش یوتیلیتی و پلنت‌های تولید اسید سولفوریک و اکسیژن است که در نهایت به تولید ۱۰۰هزار تن مس کاتدی منجر می‎شود.

مرادی افزود: زمین در نظر گرفته شده برای طرتولید مس کاتدی حدود ۶۰ هکتار بوده و عملیات خاکبرداری در حجم حدود ۷میلیون متر‌مکعب انجام شده است؛ این زمین دارای ۲بخش می‌باشد که یک بخش آن با ۶۲ هزار متر مربع وسعت به فعالیت‌های زیربنایی سایت توسعه شامل انبار، کلینیک و آتش‌نشانی اختصاص دارد.

وی ادامه داد: ۲۵ هزار متر مربع از این زمین نیز به پالایشگاهی اختصاص دارد که ظرفیت تولید آن ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی در سال است؛ احداث اسکلت فلزی به اتمام رسیده و حدود ۳۲۰ خط لوله برای تبدیل مس‌اند به کاتد نصب شده، جرثقیل‌های ۸ تنی نیز از منابع خارجی تامین و نصب شده‌ است.

سرپرست طرح تولید مس کاتدی مجتمع مس سونگون با بیان اینکه فعلا تجهیزاتی برای ذوب مس خریداری نشده است، گفت: تجهیزات خریداری شده در سال گذشته مربوط به فاز سوم تغلیظ و شامل تجهیزات مرحله خردایش، سنگ شکن اولیه، سیکلون، سگ میل و بال میل بودند و هیچ ارتباطی به ذوب پالایش نداشتند؛ تجهیزات خریداری شده مربوط به ۶ پروژه از معادن مس کشور در انبار مس رفسنجان انبار شده بود که پس از شروع جبهه کاری سونگون، تجهیزات ما نیز ارسال شد.

مرادی با اشاره به عقدقرارداد با تعدادی از شرکت‌های خارجی برای تجهیز و راه‌اندازی واحد ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون، گفت: علاوه بر عقد قرارداد شرکت ملی صنایع مس ایران با شرکت هَچ به عنوان ناظر، شرکت «ان اف» چین نیز در مناقصه بین‌المللی برنده شد و دانشگاه تبریز نیز آن را از جنبه‌های فنی، اقتصادی و زیست محیطی تایید کرد؛ مقرر بود شرکت چینی به روش «اس.کا.اس» کار کند که به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه ایران قراردادش را لغو کرد.

وی ادامه داد: با برگزاری مناقصه داخلی و ارزیابی فنی داخلی شرکت‌ها در اسفند ماه سال گذشته، ۳۷ شرکت داخلی در این مناقصه شرکت کردند که ۱۱ شرکت حائز شرایط دریافت اسناد مناقصه شدند، اسناد تهیه و بین پیمانکاران توزیع شد که پس از مشخص کردن جوینت خارجی به وسیله پیمانکاران، عقد قرارداد انجام می‌شود.

مرادی، زمان پیش‌بینی شده برای اجرایی شدن این پروژه و عقد قرارداد را ۳ تا ۴ ماه عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولید مس کاتد در کشور حدود ۲۵۰ تن در سال است که با ایجاد این واحد در مجتمع مس سونگون، مس پس از ریخته‌گری به کاتد تبدیل خواهد شد.

وی از پیش‌بینی هزینه کرد ۲۶۵ میلیون یورویی برای ساخت کارخانه ذوب مجتمع مس سونگون که از منابع داخلی تامین می‌شود، خبر داد و اضافه کرد: این پروژه تا ۴ سال آینده ساخت و به بهره‌برداری می‌رسد و مجوزها و خطوط انتقال آب، برق و گاز آن نیز آماده است.

طرح‌های توسعه‌ای در مجموعه مس سونگون

علی بیات ماکو، مدیر مجتمع مس آذربایجان نیز گفت: در آینده نزدیک، گزارش‌هایی از وجود ذخایر بسیار خوب در حول و حوش سونگون، اهر و آذربایجان غربی خواهید شنید.

وی اظهار کرد: خبرهای خوبی را بر اساس اکتشافات جدید شرکت ملی مس ایران داریم که بعد از قطعی شدن، اعلام می‌شود، بر همین اساس منطقه آذربایجان و شمال‌ غرب کشور به قطب مس کشور تبدیل خواهد شد.

بیات ماکو با بیان اینکه طرح‌های توسعه‌ای بسیار خوبی را در مجموعه مس سونگون در آینده‌ای نزدیک در دست اجرا داریم، اظهار کرد: درحال‌حاضر ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در دو فاز در مس سونگون تولید می‌شود. وی اضافه کرد: فاز سوم توسعه تغلیظ نیز در دست اجرا بوده و ایجاد فاز چهارم به تصویب رسیده است. مدیر مجتمع مس آذربایجان، از تولید سالانه ۳۰۰۰ تن مس کاتد از سنگ‌های کم عیار این مجتمع از سال آینده با به بهره‌برداری رسیدن مجموعه‌ای جدید خبر داد. بیات ماکو گفت: طرح توسعه‌ای ذوب و پالایش طبق برنامه سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/


چاپ