یادداشت/

نبود نظارت بر بازار آلومینیوم

صنعت آلومینیوم در حلقه‌های مختلف زنجیره تولید طی ماه‌های گذشته با تب و تاب بسیاری روبه‌رو بوده است.نرخ فروش شمش آلومینیوم در این مدت رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است. رشد نرخ دلار و افزایش قیمت این محصول در بازارهای جهانی به‌عنوان اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت آلومینیوم طی ۲ هفته گذشته مطرح شده است.

اما طی ماه‌های گذشته التهاب در بازار به امری عادی و روزانه تبدیل شده است. این آشفتگی‌ها از مسائل کلان اقتصادی آغاز می‌شود و اثرات خود را تا جزئی‌ترین بازارها می‌گذارد.

عرضه آلومینیوم در بورس کالا نیز از این آشفتگی‌ها بی‌تاثیر نبوده است. در چنین شرایطی قیمت تمام‌شده محصولات نهایی آلومینیومی افزایش می‌یابد و درنتیجه از توان رقابت تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی پایین‌دستی در بازار بین‌المللی کاسته می‌شود.

کنترل بازار در موقعیت کنونی دشوار است اما برخی چالش‌های موجود به‌دلیل نبود نظارت و سیاست‌های غلط پدید می‌آید و بر بار تولیدکنندگان بیش از پیش می‌افزاید.

کما اینکه در ۲ ماه گذشته شاهد رشد افسارگسیخته قیمت آلومینیوم در بورس کالا و رقابت قابل‌توجه برای خرید این محصول بودیم. هرچند دلایلی مانند کمبود ارز برای تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی در مسیر تامین مواد اولیه تولید آنها برای رشد قیمت‌هامطرح شد، اما نبود نظارت بر روند عرضه، این آشفتگی‌ها را تشدید کرد. کما اینکه درحال‌حاضر شاهدیم که با ایجاد ساختاری مبنی بر تداوم عرضه شمش در بورس کالا از سوی تولیدکنندگان صنایع بالادستی، ثبات نسبی بر این بازار سایه افکنده است.

البته بخش قابل‌توجهی از این چالش‌ها در سایه رایزنی و همفکری فعالان صنعت آلومینیوم و تلاش سندیکای صنایع آلومینیوم برطرف شد؛ بنابراین در چنین شرایطی از سیاست‌گذاران این حوزه انتظار می‌رود با مشورت کارشناسان و بررسی همه‌جانبه شرایط اقدام به اخذ تصمیمات و دستورالعمل‌های جدید کنند.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که ظرفیت قابل‌توجهی از صنایع پایین‌دستی آلومینیوم در کشور احداث شده است، بنابراین تامین نیاز این صنایع به شمش با قیمت مناسب باید در اولویت باشد.

کم‌توجهی به نیاز این صنایع، زمینه متضرر شدن واحدهای موردبحث را فراهم می‌کند و حتی می‌تواند به تعطیلی این واحدها منجر شود. بنابراین باید برای رفع چالش‌های این صنعت چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

سعید برزگر-کارشناس بازار

انتهای پیام/

 


چاپ