سرمقاله/

به‌ روزرسانی تجهیزات معادن

یکی از موضوعات مهم و اصلی حوزه معدن ایمنی و حمل‌ونقل است، به همین دلیل برای آن دستورالعمل جداگانه‌ای وجود دارد. رعایت ایمنی در حمل‌ونقل بخش معدن مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد.ایمنی موضوعی کلیدی است که در بحث حمل‌ونقل معدن بر آن تاکید می‌شود، چراکه این موضوع به‌طور مستقیم در تناژ تولید و پیشرفت کار تاثیر‌گذار است. براساس آیین‌نامه ایمنی معادن و حمل‌ونقل، برای دستگاه‌های مختلف معدنی قوانین متفاوت و خاصی وجود دارد که شرکت‌ها موظف به رعایت آن هستند.

پرواضح است که قوانین ایمنی برای تراکم ماشین‌آلات معدنی با قوانین ایمنی داخل شهری بسیار متفاوت است؛ به‌طور مثال سرعت مجازی که برای ماشین‌آلات در بخش معادن تعریف می‌شود حداکثر ۳۰ کیلومتر است و این عدد بسته به نوع دستگاه و عرض مسیر تغییر می‌کند. درباره اهمیت طراحی معدن و نگاهی که در داخل معدن به موضوع حمل‌ونقل وجود دارد، باید گفت رعایت استاندارد در عرض جاده‌های معدن یکی از موارد کلیدی برای افزایش ایمنی و کاهش حوادث ناگوار جاده‌ای است.
هرچه فاصله معدن تا محل فرآوری کمتر باشد و حمل‌ونقل به‌صورت ریلی بیشتر انجام شود، حوادث هم کمتر و سرعت و تناژ تولید افزایش می‌یابد.

سیستم‌های هوشمندی که روی ماشین‌آلات معدنی نصب می‌شوند یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد ایمنی‌ بخش معدن به‌شمار می‌روند.

ماشین‌های معدنی به‌‌ویژه ماشین‌های بزرگ و دامپتراک با کامیون‌های جاده‌ای تفاوت گسترده‌ای دارند؛ چراکه سیستم‌های هوشمندی آنها را کنترل می‌کند.

اگر ماشینی بیش‌ازحد مجاز بار داشته، سرعتش بالا یا نقص فنی داشته باشد، سیستم‌های نرم‌افزاری آنها را شناسایی و کنترل می‌کنند. درحال‌حاضر ما نیازمند تربیت رانندگان ماهر در بخش معدن هستیم.

رانندگی با ماشین‌آلات معدنی با ماشین‌های دیگر متفاوت است؛ بنابراین باید هر یک از مجموعه‌های معدنی تربیت رانندگان خود را مدنظر قرار دهند.

باید مهارت‌های تکمیلی برای آنها در نظر گرفت و به‌صرف اینکه گواهینامه دارند به آنها اعتماد نکرد.

رساندن مواد معدنی به کارخانه‌ها برای فرآوری باید در ایمنی کامل انجام شود؛ بنابراین رعایت استاندارد در جاده‌های کشور مسئله مهمی است که می‌تواند به رشد تولیدات معدنی کمک کند.

باور دارم ماشین‌های معدنی باید به‌روز باشند و سیستم کنترل هوشمند روی آنها نصب شود.

بعضی از قطعات باید در زمان مشخصی تعمیر یا تعویض شوند، بازدیدها و تعمیرات و چک‌‌های مستمری روی آنها انجام شود تا بتوانیم با ایمنی کامل به ادامه فعالیت بپردازیم.

بابک میرشکاری-کارشناس ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست

انتهای پیام/


چاپ