در نشست رئیس هیات عامل ایمیدرو، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس سازمان بورس و مدیران شرکت‌های بزرگ مطرح شد:

راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی از سوی ایمیدرو

ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد.

 

 به گزارش روزگار معدن به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در این باره اظهارکرد: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند.

 معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و شرکت‌های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می‌شود، اظهارکرد: مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیرعامل شرکت بورس، انجام خواهد شد.

 غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این سبدگردانی است، تاکید کرد: در گام نخست، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارائه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارائه می‌دهند.

 راه‌اندازی "نخستین شرکت سهامی عام پروژه" تحت مدیریت ایمیدرو

 رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی است که "شرکت سهامی عام پروژه" راه‌اندازی کرده است.

 غریب پور درباره جایگاه شرکت‌های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند.

 وی اظهارکرد: مقایسه P/E نشان می‌دهد که شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح‌های توسعه‌ای هدایت کرده‌اند.

 وی همچنین گفت: در حالی که ۱۴درصد از درآمد شرکت‌های بورسی در اختیار این شرکت‌ها است اما ۲۳درصد از سود را در اختیار دارند.

 رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده اند، گفت: در شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو و غیره، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای تعریف کرده‌ایم. وی تاکید کرد: این امر نشان از آینده درخشان شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی در بورس می‌دهد.

 غریب پور افزود: ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.

 در ادامه امیر صباغ مدیر سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارائه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهارکرد: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه ۱۰درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است.

 وی تاکید کرد: سهام شرکت هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می‌تواند نجات بخش کل بورس باشد.

 وی یادآور شد: افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی از ۳۴هزار میلیارد تومان سال ۹۷ به ۸۹هزار میلیارد تومان در امسال می‌رسد.

 سرمایه گذاری‌های مس در راه است

 در این نشست اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با بیان سرمایه گذاری‌های این شرکت، گفت: سرمایه گذاری‌های شرکت مس از محدوده ۲ میلیارد یورو به ۴.۵ میلیارد یورو می‌رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

 سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمند با ذخیره ۵۳۰ میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه‌ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد.

 وی تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه‌ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواستار کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش ۵ شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.

انتهای پیام/


چاپ