فرصت تحریم برای معدن

طبیعی است که باتوجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی که کشور ما دارد، معادن از انرژی‌های دیگر مثل مواد نفتی اهمیت کمتری نداشته باشند و آنها هم مثل نفت مهم باشند.باتوجه به اینکه صدور گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری معادن در سال گذشته افزایش پیدا کرد، می‌توان گفت فعالیت معدنی درصد قابل‌توجهی نسبت به سال‌های قبل در مدت مشابه رشد داشته است.

در واقع می‌توان گفت تحریم‌ها فرصتی برای رشد بخش معدن شده است. علت اصلی این رشد را می‌توان در اعمال تحریم‌های ظالمانه دانست که از جهتی به نفع بخش معدن تمام شد.

در زمان تحریم‌ها، لغو برجام و درنتیجه آن فشاری که به کشور وارد شد، تنها بخشی که توانست به شکلی توانمند به حیات خود ادامه داد بخش معدن بود.

باوجود تحریم‌ها، حوزه معدن نه‌تنها ضعیف نشده، بلکه قوی‌تر هم وارد عرصه اقتصاد شد. در این روند هرچند واردات برخی مواد به داخل کشور محدود یا به‌کل ممنوع شد، اما همین امر بر رقابت بخش خصوصی و دولت بر سر اکتشاف افزود؛ به ‌این ‌ترتیب در بخش معدن شاهد رشد فزاینده‌ای نسبت به سال‌های قبل بوده‌ایم.

به‌طور خاص باید گفت بخشی از این رشد تحت تاثیر اقدامات سال‌های قبل و رشد عملیات اکتشافی بوده است. صدور گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری معادن نتیجه انجام عملیات اکتشافی در کشور است. تعدادی که در سال ۹۸ اعلام شد و رشد صعودی را نشان ‌داد متعلق به سال ۹۲ یا ۹۳ بوده که نشان می‌دهد یک فرآیند ۵ ساله را طی کرده است.

این موضوع در بخش مواد معدنی فلزی‌ بیشتر مشهود بوده است، به این دلیل که وسعت کاری آنها بیشتر، زمان‌برتر و هزینه‌برتر از سایر بخش‌هاست. در واقع فلزی‌ها حجم عملیاتی که انجام می‌دهند، خیلی بیشتر از مواد معدنی غیرفلزی است.

در ادامه باید به اهمیت گواهی کشف اشاره کرد. معدنکاری که برای نخستین بار دست به بهره‌برداری می‌زند در نخستین حلقه با مانعی به‌نام دریافت گواهی اکتشاف مواجه می‌شود. تا گواهی کشف صادر نشود پروانه بهره‌برداری نیز صادر نخواهد شد و این دو به هم وابسته هستند.

بعد از این مرحله شاهد مرحله استخراج و بهره‌برداری از معدن هستیم که برای رشد آن نیز باید تدابیری اتخاذ شود.

اسدالله کشاورز  -مدیرکل سابق اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت

انتهای پیام/


چاپ