کانادا تهدید کرد؛

تعرفه های آمریکا بر واردات آلومینیوم را تلافی می کنیم

دونالد ترامپ برای محافظت از صنعت ایالات متحده از افزایش واردات، تصمیم گرفت تا تعرفه ۱۰ درصد را برای برخی از محصولات آلومینیومی کانادا اعمال کند.

تنها چند هفته پس از به اجرا درآمدن توافق تجاری جدید قاره ایی بین ایالات متحده، مکزیک و کانادا و با افزایش تنش بین متحدان نزدیک، کانادا قول تلافی این اقدام را داد.

ترامپ طی سخنرانی در کارخانه ماشین لباسشویی Whirlpool در اوهایو برای پیشبرد برنامه تجاری اول آمریکا گفت که وی اعلامیه ای را برای تعیین تعرفه های امنیت ملی "بخش ۲۳۲" امضا کرده است. وی ادامه داد: این اقدام "کاملاً لازم برای دفاع از صنعت آلومینیوم ما می باشد".

اوهایو یک ایالت مهم و حائز اهمیت است که ترامپ در سال ۲۰۱۶ در آن رای آورد. نظرسنجی های پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در ۳ نوامبر (۱۳ آبان)، یک رقابت تنگاتنگ با نماینده دموکرات؛جو بایدن، در این ایالت را نشان می دهد.

ترامپ، معاون رئیس جمهور سابق را در نظرسنجی های ملی دنبال کرده و برای رأی دهندگان طبقه کارگر یقه آبی با او رقابت می کند. اعلام تعرفه های جدید می تواند با هدف نشان دادن نظر مثبت ترامپ به رأی دهندگان وی باشد. وی با اینکار می خواهد نشان دهد که قصد دارد برای مشاغل آنها بجنگد و اگر در سمت خود باقی بماند ، سیاست تجارت با سایر کشورها را افزایش دهد.

اما برخی از گروه های تجاری برجسته از این اقدام به عنوان ضد تولید و بی فایده برای منافع ایالات متحده نام برده و از آن انتقاد کردند.

دفتر نماینده تجارت ایالات متحده گفت: تعرفه ۱۰ درصد فقط برای آلومینیوم خام و غیر آلیاژی که در کارخانه های ذوب تولید می شود، اعمال می گردد. این تعرفه در مورد محصولات آلومینیومی پایین دست اعمال نمی شود.

ترامپ گفت: "چند ماه پیش، دولت من موافقت کرد که در ازای قول دولت کانادا مبنی بر اینکه صنعت آلومینیوم آن کشور صادرات ما را مختل نمی کند، و باعث از بین رفتن تمام فعالیت های آلومینیومی ما نخواهد شد، این تعرفه ها را بردارد.”وی گفت "ولی تولید کنندگان آلومینیوم کانادایی تعهد خود را نقض کردند."

کانادا به دلیل دارا بودن قدرت کافی در هیدروالکتریک (تولید برق آبی) در تولید اولیه آلومینیوم یک مزیت طبیعی دارد.

معاون نخست وزیر کانادا؛ Chrystia Freeland، گفت که این تعرفه ها به کارگران و اقتصاد منطقه ای که قبلاً تحت تأثیر همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته اند آسیب می زند و متعهد شد که اتاوا تلافی می کند همانطور که در سال ۲۰۱۸ هنگامی که ترامپ برای اولین بار اقدامات تنبیهی را بر روی فولاد و آلومینیوم کانادا اعمال کرد، این کار را انجام داد.

فریلند در بیانیه ای گفت: "در پاسخ به تعرفه های آمریکا، کانادا قصد دارد سریعاً اقدامات متقابل دلار برابر دلار را اعمالِ کند.

ریو تینتو، بزرگترین تولید کننده آلومینیوم کانادا گفت که این تعرفه ها "ناخوشایند" هستند زیرا آنها فقط قیمت را برای مصرف کنندگان آمریکایی افزایش می دهند و اعتماد به نفس بازار در تامین آلومینیوم در آمریکای شمالی را تضعیف می کنند.

سخنگوی ریو تینتو گفت: "ما در حال کار با مشتریان آمریکایی خود هستیم تا تأثیرات منفی بر عرضه یکپارچه آلومینیوم در آمریکای شمالی را به حداقل برسانیم."

ترامپ اظهارات خود را با انتقاد از بایدن پیش برد و پیش بینی کرد "اگر دموکرات ها برنده شوند، مالیات بالاتری توسط آمریکایی ها پرداخت خواهد شد.

وی گفت: "آمریکا به عنوان یک کشور قدرتمند می بایستی یک کشور تولید کننده باشد و نباید توسط تعدادی نادان هدایت شود. این به معنای محافظت از اصول صنعتی ملی ما است."

ترامپ در طول دوره ریاست جمهوری خود با متحدین نزدیک ایالات متحده آمریکا تجارت کرده است. اتاق بازرگانی ایالات متحده این اقدام را "گامی در جهت نادرست" خواند که باعث افزایش هزینه ها برای شرکت ها و مصرف کنندگان می شود./معدن نیوز


چاپ