یادداشت/

بروکراسی دست و پا گیر در معدن

در گذشته می‌توانستیم ماشین‌هایی با کارکرد بیش از ۵ سال را به‌راحتی وارد کشور کنیم، اما بعد از مدتی قوانین تغییر کرد و فعالان معدنی مجبور شدند برای این کار به‌ظاهر ساده هم مجوز بگیرند.


مدت زیادی است که فعالان بخش معدن برای کارهایی از جمله واردات بیل مکانیکی و ماشین‌آلات دست دوم با مشکل روبه‌رو هستند و باید از چند جا مجوز بگیرند. در شرایط حاضر با افزایش نرخ ارز، رشد تورم و مشکلات اقتصادی که در کشور حاکم است، امکان ورود ماشین‌آلات نو به کشور وجود ندارد؛ بنابراین باید به سمت واردات ماشین‌آلات دست دوم برویم تا به رونق و جهش تولید کمک کنیم.


با تصمیم دولت برای ورود ماشین‌آلات دست دوم به کشور با ارز نیمایی گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته شد. در این روند بدون اینکه فعالان معدنی درگیر کاغذبازی شوند، می‌توانند مثل گذشته به فعالیت معدنی خود ادامه دهند. درباره آزاد شدن واردات ماشین‌آلات معدنی با ارز نیمایی باید گفت این تصمیم برای شرکت‌های معدنی که سال‌ها دستی در تولید داشته‌اند، بسیار مهم است.

امیدوارم شرکت‌های معدنی با چنین تصمیم‌گیری‌هایی از کاغذبازی نجات پیدا کرده و بدون اینکه در انتظار مجوز ورود ماشین‌آلات باشند بتوانند اقلام مورد نیاز خود را وارد کشور کنند. اهمیت ارز نیمایی وقتی خود را نشان می‌دهد که بدانیم ارز متقاضی با قیمت آزاد کار را برای واردکنندگان ماشین‌آلات دشوار کرده بود.

امروز با ارز نیمایی و امتیازی که دولت برای واردکنندگان در نظر گرفته، می‌توانیم بسیاری از ماشین‌آلاتی را که مورد نیاز فعالیت معدنکاری است، وارد کشور کنیم. امیدوارم در ادامه سیاست‌های دولت کاغذبازی‌ها به حداقل خود برسد و فعالان معدنی بدون اجازه نهادهای مختلف بتوانند ماشین‌آلات مورد نیاز خود را وارد کشور کنند. فراموش نکنیم هرچه قوانین شفاف‌تری برای تولیدکنندگان در کشور وضع کنیم نتایج بهتری در تولید به‌دست می‌آوریم.

محمود گوهرین-عضو هیات مدیره خانه معدن

انتهای پیام/


چاپ