پیش‌بینی بازار سرمایه در تابستان

درحال‌حاضر هجوم عظیم سرمایه مردم به سمت بورس، توان دستکاری بازار را از بیشتر بازیگران حقیقی و حقوقی سابق گرفته است. حال با خروج این بازیگردان‌ها در یک ماه اخیر، دولت مستقیما در نقش بازیگر بازار وارد عرصه شده که تنها می‌تواند اثر کوتاه‌مدت بر بازار داشته باشد.


به گزارش موج، روند بازار هفته گذشته نشان داد که صف‌های خرید و فروش جمع خواهد شد و به نوعی معاملات متعادل تر انجام می‌شود و آغاز این روند در بورس تهران از معاملات هفته‌های گذشته که با فشار عرضه همراه شده کلید خورد و اگرچه با گذر از یک ساعت ابتدایی معاملات تقاضا اندکی بهبود یافت اما عرضه‌ها همچنان شدت بیشتری داشت و این وضعیت در مقاومت روانی شاخص کل ۲میلیون واحد کاملا طبیعی است.

روند بازار بورس رو به تعادل!

روند بازار درحال‌حاضر به سمت تعادل می‌رود زیرا با وجود فشار عرضه، بسیاری از نمادها معاملات خوبی را به نمایش گذاشتند و این وضعیت نشان از شرایط مساعد بازار برای تداوم روند صعودی کندتر پس از یک اصلاح مقطعی دارد. همانطور که روزهای اخیر شاهد بودیم، اصلاح پرتفوی، استراتژی روزهای منفی بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای بود؛ چراکه به‌طور قطع در رالی بعدی، نمادهایی مورد توجه خواهند بود که در صعود اخیر، مسیر اصلاحی یا نوسانی را پشت‌سر گذاشته‌اند. در واقع موضوعی که خیلی از تحلیلگران بازار این روزها هم عنوان می‌کنند این است که شرایط کنونی بازار کاملا جدید است و حداقل در قسمتی از بازار نوسان نمادها از تحلیل‌پذیری خارج شده‌ است.

به عبارت دیگر درحال‌حاضر از نظر تکنیکال بیشتر سهام‌های کوچک و متوسط بازار، واکنش خوبی به سطوح تکنیکال نشان نمی‌دهند و تحلیل‌های که سال گذشته روی همان نماد جواب می‌داد امروز بی‌ربط به نظر می‌رسد. از طرف دیگه هیجان خرید و احتمالا سفته بازی حقوقی‌ها در برخی نمادهای دولتی باعث شده سهام شاخص ساز دولتی به سطوح مقاومت مهمشان واکنش با اهمیت نداشته باشند و حتی تا قیمت‌های خیلی بالاتر از ارزش جایگزینی و ظرفیت‌های سودسازیشان نیز رشد کنند.

مجموع این موارد نشان‌دهنده ناکارآمد شدن تحلیل تکنیکال و بنیادی نیست، بلکه نشانه نیاز به بازنگری تحلیل‌ها، اصلاح سبدها و صبر سهامدارن است تا ببینند در شرایط جدید بازار، قیمت‌ها به چه نوع سطوحی واکنش نشان می‌دهند و بر مبنای آن استراتژی خرید خود را تعیین کنند.

در واقع دقت و بازنگری برای پیدا کردن سهام‌هایی که همچنان به سطوح حمایت شان وفادار هستند اما به دلیل هیجان بازار در مورد سهام شاخص‌ساز از روند رشد کلی بازار، عقب مانده‌اند و هنوز به ارزش‌های ذاتیشان نرسیده‌اند می‌توانند مورد توجه قرار بگیرند، برای نمونه اگر یک نماد پالایشی کمتر از شپنا رشد کرده به دلیل عدم ارزندگی هست؟

 اگر نیست، این سهم دقیقا در چه سطح حمایتی واکنش قوی خواهد داد؟ آیا سهم شرکت‌های سرمایه‌گذاری که رشد خوبی نداشته‌اند دلیل عدم رشدشان خروج پول هوشمند و عدم ارزندگی است؟ اگر نیست، کدام سطح حمایتی می‌تواند سطح مهم حمایت قیمت باشد؟ بنابراین در این حالت برای کسب بازدهی خوب از بازار نیاز به صبر بیشتری است و برای مدتی باید استراتژی کوتاه‌مدتی را کنار گذاشت.

همچنین باید توجه داشت که برای تحلیلگری که چند سالی در بازار فعال است شرایط موجود از جهاتی شرایط جدیدی نیست، زیرا روند معمول بازار سال‌های قبل تر رشد جهشی اخیر به همین شکل بوده؛ به عنوان مثال در سال ۹۶ یک گروه از سهام شاخص ساز دلاری مورد توجه بازار بودند و بقیه سهام بازار به طور عمده یا درحال درجا زدن یا درحال از دست دادن حمایت بودند.

خیلی وقت‌ها سهام با گزارشات مناسب با ارزش جایگزینی یا سودسازی خیلی بالا در کوتاه‌مدت درجا می‌زدند و به سطوح تکنیکال واکنش نمی‌دهند، اما یک تفاوت اصلی با بازار امروز داشته‌اند و این تفاوت در این است که در آن زمان بازار همچنان به گزارشات و عملکرد بنیادی واکنش نشان می‌داد، حتی اگر اثری موقتی داشت، اما روی روند معاملات قابل ارزیابی بود، درحالی که در بازار اخیر این واکنش تبدیل به یک واکنش دوگانه شده است یعنی درباره ۲سهم از یک گروه با گزارشات کاملا مشابه یا نزدیک به هم واکنش متفاوتی را از بازار می‌بینی و این تناقض از شفافیت بازار کاسته است.

همچنین در گذشته یک بازار کوچک جولانگاه تعداد معدودی بازیگر حقیقی و حقوقی بود و دولت عمدتا اهمیتی به بالا و پایین شدن بازار سرمایه نمی‌داد، اما درحال‌حاضر هجوم عظیم سرمایه مردم به سمت بورس، توان دستکاری بازار را از بیشتر بازیگران حقیقی و حقوقی سابق گرفته است.

اما نکته یک ماه اخیر این است که با خروج این بازیگردان‌ها، این بار دولت است که عملا و مستقیما در نقش کنترلگر و بازیگر بازار وارد عرصه شده و این قسمت موضوع یعنی کنترل و دخالت گسترده دولتی که می‌توان گفت روند کاملا جدید و بی‌سابقه‌ای است.

دولت قیمت برخی سهام‌ها را کنترل می‌کند

درواقع دولت قیمت برخی سهام‌ها را کنترل می‌کند و حتی به عنوان سهام شاخص‌‌ساز رشد می‌دهد و مانع رشد سهام بنیادی‌تر و ارزنده‌تر می‌شود و شرکت‌های سرمایه‌گذاری که مالک درصدی سهام دولتی هستند قیمت سهام‌شان کنترل می‌شود و فاصله قابل توجهی با ارزش پرتفوی آنها پیدا می‌کند.

حالا باید قیمت دلار را یادآوری کرد و اینکه روند کنترل آن چطور بود که دلار ۴۲۰۰ تومنی با کنترل سنگین امنیتی در بهار ۹۷ به ۶۰۰۰ تومن رسید؟

در آن مقطع شاید خیلی‌ها از عزم دولت برای کنترل اجباری قیمت دلار و سکه وحشت کردند و تصمیم به فروش دلار و سکه خودشان با قیمت‌های پایین گرفتند، اما گذشت زمان خیلی زود ثابت کرد که قیمت‌ها در میان مدت تابع شرایط بنیادی و اقتصادی است و استفاده از ابزارهای دستکاری قیمت‌ها یک تاثیر کاملا موقت است.

به طور خلاصه شاید دستکاری دولتی قیمت‌ها تحلیل کوتاه مدت را دچار اشکال کرده باشد، اما دقیقا همین شرایط، فرصت طلایی خرید سهامی‌هایی است که با این دستکاری دولت پایین‌تر از ارزش ذاتیشان قرار گرفته‌اند.

 

انتهای پیام/


چاپ