سرمقاله/

رسالت انجمن فولادسازان

انجمن‌های تخصصی می‌توانند به‌عنوان بلندگوی بخش خصوصی و همچنین بازوی اجرایی دولت به ایفای نقش بپردازند.


هر انجمنی متشکل از تعدادی اعضاست که همگی جزو فعالان آن صنعت هستند؛ بنابراین اغلب نظرات برآمده از این تشکل‌های متعلق به بخش خصوصی، کارشناسی است.

در این انجمن‌ها، ابتدا آرا تجمیع می‌شوند و در ادامه نظرات اعضا به گوش مراجع قانونی و سیاست‌گذاران در حوزه‌های گوناگون می‌رسد.

وجود این انجمن‌ها می‌تواند زمینه بهبود در عملکرد کیفی یک صنف را فراهم کند.

در ادامه فعالیت‌های دیگری را در دستور کار دارند که ازجمله آنها می‌توان به اطلاع‌رسانی درباره موضوعات گوناگون، واکنش درست به شرایط و رساندن پیام اعضای یک صنف به مراجع قانونی در سایه فعالیت این انجمن‌ها اجرایی اشاره کرد.

متاسفانه در طول سالیان گذشته بارها مشاهده کرده‌ایم که سیاست‌گذاران به‌طور خودمختار عمل کرده‌ و تشکل‌ها را در جریان امور و نظرات خود قرار نداده‌اند.

این روند تصمیم‌گیری پیامدهای بسیاری به‌دنبال داشته است. ازجمله آنکه نتیجه نهایی قابل‌قبول نبوده و چالش‌های بسیاری را برای فعالان آن صنف فراهم کرده است.

البته درحال‌حاضر این روند تغییراتی داشته است. بدین معنی که متولیان دولتی به‌تازگی در تصمیم‌گیری‌های خود بیش از پیش از نظرات انجمن‌ها استفاده می‌کنند.

این موضوع جای امیدواری دارد، چراکه تجربه نشان داده هر جا سیاست‌گذاران در تصمیم‌گیری‌ از نظرات انجمن‌ها و فعالان بخش خصوصی کمک گرفته‌اند، نتایج موفقیت‌آمیزی حاصل شده است.

به‌عنوان نمونه، می‌توان از تجربیات دولت با انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نام برد. هرکجا مسئولان از نظرات انجمن فولاد در تصمیم‌گیری‌های خود استفاده کرده‌اند، درنهایت نتایج قابل‌قبولی حاصل شده، اما بارها مشاهده کرده‌ایم که در هر موقعیتی بدون مشورت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، بخشنامه‌ای مرتبط با فولاد صادر شده از یک‌سو در اجرا با شکست روبه‌رو شده و از سوی دیگر، نیز ضرباتی را به صنایع وارد کرده است.

این دست موارد به‌ویژه درباره انجمن فولاد مشاهده می‌شود. این انجمن حدود ۲۶۲ عضو دارد. اعضا، پشتوانه یک انجمن هستند و رسیدن به درخواست‌های صنفی را تسهیل می‌کنند.

گفتنی است شرکت‌های بزرگ فولادی کشور در این انجمن عضویت دارند.

بدون تردید هرکدام از این شرکت‌ها به‌تنهایی در صنعت فولاد کشور اثرگذار هستند. حال حضور آنها در چنین جایگاهی کنار هم، اثرگذاری نظرات آنها را چندین برابر کرده است.

درواقع این گستردگی به انجمن قدرت بخشیده است. حال انجمن تولیدکنندگان فولاد در سایه این قدرت جمعی می‌توانند رسالت خود را اجرایی کند.

کمااینکه اعضای هیات مدیره انجمن فولاد در طول سالیان گذشته تلاش کرده‌اند تا نیازها و درخواست‌های تولیدکنندگان فولاد را دنبال کنند.

گفتنی است درحال‌حاضر نیز بزرگ‌ترین دغدغه اعضای انجمن فولاد افزایش تولید فولاد در امسال و تحقق شعار مشخص شده از سوی رهبر معظم انقلاب است.

امسال از سوی رهبر معظم انقلاب جهش تولید نام‌گذاری شده است. فعالان این صنعت به‌عنوان یک صنعت استراتژیک و اثرگذار نیز در تلاش هستند تا با همتی عالی این هدف را محقق کنند. البته همزمان با جهش در میزان تولید فولاد باید فکری به حال بازار فروش آن هم شود، اما در طول سال‌های گذشته بارها مشخص شده که بازار داخلی به مراتب کوچک‌تر از تولید فولاد کشور است؛ بنابراین در چنین شرایطی توسعه توسعه صادرات فولاد ضروری

است. در چنین شرایطی اعضای انجمن با شدت بسیاری برای رشد صادرات تلاش می‌کنند. بر همین اساس نیز در اغلب جلساتی که با اعضای ستاد تنظیم بازار و متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود، درخواست می‌شود که این سیاست‌گذاران عنایت ویژه‌ای به صادرات داشته باشند.

چنانچه این موضوع آنطور که باید مورد توجه قرار نگیرد، ناچار خواهیم بود که تولید خود را کاهش دهیم.

محمد کشانی-عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

انتهای پیام/


چاپ