شروع هفته پرقدرت نمادهای فولادی و معدنی در بورس

شروع هفته با رشد دسته جمعی نمادهای فولادی و معدنی آغاز شد. به طوریکه بازگشت پرقدرت این نمادها به مدار مثبت نه تنها سبزپوشی یکپارچه در کل گروه را به همراه داشت، بلکه تاثیر بیشترین تاثیر مثبت در رشد شاخص کل بورس نیز از این ناحیه رقم خورد.

روند مثبت بازارهای جهانی در کنار خاتمه یافتن بحث های مربوط به خروج فروش محصولات فولادی از بورس کالا، زمینه ساز صعود امروز این نمادها شد. در واقع روز گذشته قیمت تمام فلزات پایه و همچنین نفت افزایش قابل توجهی داشت ، هر چند با انتشار خبر نزول ۳۲.۹ درصدی تولید ناخالص ملی آمریکا و ورود این کشور به دوران رکود، همچنین افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، فلزات پایه با کاهش مواجه شدند. به طوریکه قیمت مس که در معاملات روز جمعه تا مرز ۶۵۰۰ دلار هم پیش رفته بود در پایان به محدوده ۶۳۷۸ دلار رسید.

از سوی دیگر در حالی هفته گذشته تصمیمات خروج عرضه محصولات فولادی از بورس کالا و فروش این کالا در بازار آزاد، حاشیه های فراوانی ایجاد کرده و تا حدودی افت قیمت سهام این شرکتها در بورس را رقم زده بود که در این راستا جلسه ای میان تولیدکنندگان فولاد با مسئولان دولتی برگزار شد. سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن فولاد ، با اشاره به این جلسه گفت: در جلسه تولیدکنندگان فولاد با محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، دولت حمایت خود را از عرضه فولاد در بورس کالا اعلام و نهاوندیان نیز بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید کرد.

رصد معاملات فولادی ها

همانطور که عنوان شد نمادهای فولادی امروز را سبزپوش سپری کردند. در حالی شاخص کل بورس با رشد بیش از ۵۷هزار واحدی به محدوده یک میلیون و ۹۶۰هزار واحدی بازگشت که در این میان حدود ۱۰ هزار واحد از این رشد از ناحیه دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران صورت گرفت.

همچنین گروه فلزات اساسی فعال در بورس، امروز را با جابجایی بیش از ۵۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار برگه اوراق بهادار به ارزش بیش از ۱.۵ هزار میلیارد تومان سپری کرد که ۵۱۶ میلیارد تومان از این رقم به ارزش دادوستد فولاد مبارکه تعلق داشت. همچنین هر سهم مزبور در پایان معاملات با رشد قیمت ۴.۶درصدی روبرو شد. از سوی دیگر در حالی «فولاد» معامله بیش از ۲۵۰میلیون سهم را در بازار امروز تجربه کرد که در پایان نیز صف خریدی در حدود ۵۴ میلیون سهم را یدک کشید. ملی مس ایران نیز دیگر نماد مثبت در بازار امروز بود که معاملات پرحجم بیش از ۴۴۲میلیارد تومانی را تجربه کرد.

نگاهی دقیق تر به معدنی ها

گروه معدنی نیز از دیگر صنایع مثبت در بازار امروز بود. رشد دسته جمعی نمادهای این گروه سبب شد تا شاخص صنعت معدنی با رشد ۴.۴ درصدی در این بازار روبرو شود. در مجموع نیز معاملات بیش از ۱۲۸میلیون سهم به ارزش ۴۳۵میلیارد تومان در این گروه ثبت شد. در این راستا تمامی نمادهای معامله شده با نوسان مثبت به کار خود پایان دادند که رشد قیمت توسعه معادن روی‌ ایران ، چادرملو ، گل گهر ، توسعه معادن و فلزات و سرمایه گذاری صدرتامین در محدوده حداکثری بود. نماد معاملاتی باما نیز که روزهای مثبتی را در هفته گذشته سپری کرده بود، امروز نیز با افزایش قیمت ۳.۲ درصدی هر سهم روبرو شد، ولی بیشترین معاملات را در گروه به خود اختصاص داد. به طوریکه ارزش مبادلات «کاما» به بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان رسید./معدن ۲۴

bursmadrjadval.jpg


چاپ