یادداشت/

مدیریت دارایی‌های فیزیکی (بخش پایانی)

گفتنی است که شرکت فولاد خوزستان در زمینه تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود نیز، با تقویت واحدهای ساخت و سفارش‌ها، انجام بومی‌سازی و کنترل دقیق بر کیفیت تجهیزات و قطعات تامین‌شده، بخش بزرگی از مشکلات این حوزه را مرتفع ساخته است. به‌علاوه، با ارائه بازخورد به واحدهای مرتبط و پیگیری اجرای آنها، اقدامات بسیار مطلوبی برای بهبود محدودیت‌ها در فرآیند نت حاصل شده است.


کاهش هزینه‌ها با تکیه بر نظام‌های مدیریتی

درباره اجرای نظام مدیریت دارایی فیزیکی، سازمان‌ها به 5 دسته تقسیم می‌شوند: «بدون اطلاع» (نداشتن آگاهی و اطلاعاتی در این زمینه)، «مطلع» (درحال یادگیری دانش مدیریت دارایی فیزیکی)، «درحال‌توسعه» (مدیریت دارایی فیزیکی در حال اجرا و توسعه و اجرای نگهداشت پیشگیرانه)، «خوب» (اجرای سیستم مدیریت دارایی فیزیکی) و «عالی» (سیستم مدیریت دارایی فیزیکی کاملا یکپارچه و نیز دانش مدیریت دارایی فیزیکی بسیار برجسته). گفتنی است که شرکت فولاد خوزستان هم‌اکنون توانسته است خود را به گروه چهارم برساند. در زمینه مدیریت دارایی‌های فیزیکی، معیارها و استانداردهای مختلفی شامل استاندارد ۵۵۰۰۰ ISO (نمای کلی، اصول و واژگان مدیریت دارایی)، استاندارد ۵۵۰۰۱ ISO (الزامات مدیریت دارایی)، استاندارد ۵۵۰۰۲ ISO (رهنمودها و دستورالعمل‌ها)، استاندارد 1-55 PAS (نمای کلی مدیریت دارایی­‌های فیزیکی) و استاندارد

2-۵۵‌PAS (دستورالعمل‌ها) تعریف شده است. این استانداردها در بخش هایی از شرکت فولاد خوزستان به طور کامل اجرا شده‌اند، در بخش هایی در حال اجرا هستند و در بخش هایی در دست بررسی‌اند. ابزار و دانش هایی وجود دارد که به سازمان‌ها کمک می‌کند از تاکتیک‌های نگهداری و تعمیرات در موقعیت مناسب خود استفاده کنند. در شرکت فولاد خوزستان از یک سو برای اجرای شیوه­های نت (PM، CMو...) متناسب با تجهیزات و ماشین‌آلات و از طرف دیگر برای ثبت، کنترل، نظارت و تحلیل دقیق توقفات اضطراری در قالب فرآیندهای سوانح تجهیزاتی اقدام می‌شود؛ بنابراین هزینه‌های نت با توجه به بستر مناسب MIS مورد محاسبه قرار می‌گیرد. مهم‌ترین عوامل تشکیل‌‌دهنده هزینه‌های نت شامل نفر/ ساعت، نیروی انسانی و قطعات مصرف‌شده در زمان نگهداری یا تعمیرات هستند. ذکر این نکته مهم است که افزایش نرخ ارز و تورم ناشی از آن و نیز، با توجه به گستردگی شرکت فولاد خوزستان و تعداد اورهال‌ها که در سال‌های مختلف متفاوت‌اند، هزینه‌های نت در سال‌های مختلف قابل بررسی و تحلیل است. با این حال، کاهش مجموع توقفات اضطراری و برنامه‌ای و افزایش آماده‌به کاری تجهیزات، گواه کاهش هزینه‌های نت در طول سالیان گذشته بوده است.

 فولاد خوزستان، پیشگام در مدیریت دارایی‌های فیزیکی

در شرایطی که وضعیت اقتصادی و تحریم‌ها سبب شده‌اند تا برخی از شرکت‌ها با مشکلاتی در زمینه تامین ماشین‌آلات مورد نیاز خود مواجه شوند، در شرکت فولاد خوزستان، بخش تامین قطعات و تجهیزات با تقویت واحدهای ساخت و سفارش‌ها و انجام بومی‌سازی و کنترل دقیق کیفیت تجهیزات و قطعات خریداری یا ساخته‌شده، بخش عمده‌ای از مشکلات را مرتفع و با نظارت و بازرسی فنی دقیق و سیستماتیک و ارائه بازخورد به واحدهای مرتبط و پیگیری اجرای آنها، اقدامات بسیار مطلوبی برای بهبود محدودیت‌ها در فرآیند نت انجام داد. گفتنی است که در سال ۱۳۹۸ تعداد ۸۷۰ قلم قطعه یدکی و تجهیز به ارزش ۱۱میلیون و ۳۳۰ هزار یورو برای نخستین بار در شرکت فولاد خوزستان بومی‌سازی شده است. شرکت فولاد خوزستان برای مدیریت مناسب دارایی فیزیکی خود، رویکردهای متنوعی را اتخاذ کرده است که از آن جمله می‌توان به آموزش نظام‌های نگهداری و تعمیرات و شیوه‌های استقرار آنها شامل RCM، TPM، VCM، TCM، OCM، PM و... از سوی استادان برجسته اشاره کرد. طبیعی است که اتخاذ این رویکردها و استقرار این نظام‌ها با آگاه‌سازی نیروی انسانی متخصص و تسلط آنها بر این سیستم‌ها برنامه‌ریزی می‌شود. واحد آموزش و توسعه منابع انسانی فولاد خوزستان، در قالب تقویم آموزشی 6‌ماهه، دوره آموزشی تخصصی مربوطه را تدوین و طراحی و برای کارشناسان و نیروی انسانی متخصص برگزار می‌کند.            

منبع: فولاد خوزستان

محمود لندی  -معاون بهره‌برداری فولاد خوزستان

انتهای پیام/


چاپ