سرمقاله/

راه‌ های بازاریابی در صنعت سنگ

بعضی از انواع سنگ‌های معادن در ایران منحصر به‌فرد و خاص کشور هستند که از جمله می‌توان به سنگ PIYETRAGRAY اشاره کرد. این مدل، جزو سنگ‌هایی است که طرفدار زیادی در کشورهای اروپایی و شرق دور دارد.


سنگ ایران می‌تواند در جدول ۱۰ کالای صادراتی دنیا قرار بگیرد. بسیاری از سنگ‌های ایران به‌شکل خام و برخی هم بعد از تغییراتی از جمله برش یا پوشش اولیه به امریکا، اروپا و اسرائیل صادر می‌شوند. این سنگ‌ها به‌صورت بلوک (کوپ) یا برش‌خورده و پرداخت شده (پولیش) به کشورهای اروپا و حوزه بالکان ارسال می‌شوند.

در میان این نوع سنگ‌ها، سنگ اونیکس یک سنگ دگرگون شده و گرانبهایی است که در سالن‌های ورودی هتل‌ها و نیز در خانه‌های لاکچری، ورودی‌ها و سرویس‌ها استفاده می‌شود. این سنگ گرانقیمت امکان نورپردازی را فراهم می‌کند و زیبایی ویژه‌ای دارد. اونیکس جزو سنگ‌های حوزه معادن خراسان رضوی است.

این سنگ در رنگ‌های سفید، لیمویی، زرد و کربنی دیده می‌شود و با نورپردازی نقش‌ونگار بسیار زیبایی به فضا می‌دهد.

 این سنگ اگر برای شناساندن، بازاریابی و تبلیغات مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند با قیمت‌های مناسب به بازارهای اروپا و کشورهای توریستی مثل اسپانیا، پرتغال، مراکش و شیخ‌نشین‌های حوزه خلیج‌فارس صادر شود.

خریداران این نوع سنگ از ایران بعد از خرید در بسته‌بندی و نحوه عرضه آن تغییراتی ایجاد و آن را به نام خود یا کشور خود صادر می‌کنند.

به باور یکی از صادرکنندگان اونیکس ضرورت دارد این سنگ را بدون واسطه صادر کنیم تا از ارزش‌افزوده آن بهره بگیریم. متاسفانه بیشترین بهره را واسطه‌های فروش سنگ یعنی تریدرها به‌ دست می‌آورند.

به باور این فعال حوزه سنگ با ایجاد انبارهای سنگ در مراکز تجاری باید دست به فروش بدون واسطه بزنیم. همچنین سنگ مرمریت که ماربل نیز نام دارد، از سنگ‌های منحصر به‌فرد با رنگ‌های ویژه است که با خطوط زیبای سفید ترکیب شده و در چین و ایتالیا طرفدار دارد.

امروز با ۱۵ سینه کار آماده در این حوزه با در نظر گرفتن اینکه هر سینه کار ۶۰۰۰ تن تولید دارد، می‌توان گفت ایران در این زمینه تولید خوبی نسبت به سایر کشورها دارد و از مزیت صادراتی مناسبی برخوردار است.

علاوه بر اینها سنگ‌های مشکی، تتراگرید در معادن نجف‌آباد، مارشال دهبید، مرمریت و تراورتن کرم هم می‌توانند بازارهای جهانی را در اختیار بگیرند.  ایران در تنوع رنگ سنگ‌ها مزیت فوق‌العاده‌ای دارد و در دنیا اول است. این امر یک مزیت برای صادرات سنگ به‌شمار می‌آید. به‌عنوان یک معدنکار و صادرکننده سنگ باور دارم که هر استان باید با ایجاد تشکل‌های صادراتی به بازارشناسی و بازارسنجی بپردازد. از طرف دیگر می‌توان با ایجاد فدراسیون صادراتی به‌طور مثال فدراسیون صادرکنندگان سنگ شمال غرب یا شمال شرق و مناطق دیگر به توسعه صنعت سنگ کشور پرداخت. 

همچنین با ایجاد توان مضاعف اقدام به اعزام بازاریاب به حوزه اروپا، بالکان، شمال افریقا و سایر مناطق دیگر کنیم.

در پایان باید در نظر داشته باشیم که ایران از نظر میزان ذخایر سنگ در جایگاه سوم دنیا قرار دارد. باید این مهم را مد نظر قرار دهیم که سنگ ایران به هر جا ارسال شود، جایگاه خوبی دارد و در این میان تنها باید در صحنه حضور داشته باشیم.

سید جلال ابراهیمی- رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

انتهای پیام/


چاپ