تغییر سیاست‌گذاری‌های کلان

باتوجه به تحریم‌ها و شرایطی که منجر به کاهش قیمت نفت شده، تمرکز بر جهش تولید یکی از اصلی‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند کسری‌های اقتصادی را جبران کند.

خوشبختانه ما در بخش تولید فولاد، صنایع سنگین، آلومینیوم، سرب و روی ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های خوبی در کشور داریم که فضا را برای رشد تولید فراهم کرده‌اند. در این بین اگر به لحاظ مدیریتی گشایش‌هایی داشته باشیم، زمینه برای جهش و افزایش تولید مهیا می‌شود. همچنین باید سیاست‌گذاری‌های کلان با دیدگاه توسعه و افزایش تولید پیش برود تا موانع اداری، قانونی و... بخش معدن را برطرف کند. البته این مهم تلاش کارکنان درگیر در بخش معدن و صنایع معدنی را می‌طلبد. نقش سازمان‌های توسعه‌ای در جهش تولید می‌تواند بسیار موثر و کلیدی باشد. در شرایط حاضر فرصتی فراهم شده تا سازمان‌های توسعه‌ای تقویت شوند. در تمامی کشورها چنین سازمان‌هایی وامدار ساماندهی و مدیریت راهبردی زیرمجموعه‌ها و صنایع مرتبط هستند؛ بنابراین ما هم باید بیش از این به چنین سازمان‌هایی بها بدهیم. باید گفت سازمان‌هایی مثل ایمیدرو تجربه و تخصص لازم را دارند و می‌توانند به رشد معدن و صنایع معدنی کمک کنند. فراموش نکنیم که یکی از ملزومات جهش تولید توجه ویژه به تحقیق و پژوهش‌های کاربردی است.

در بخش فرآوری ظرفیت‌های زیادی برای توسعه و افزایش تولید وجود دارد، به‌طور مثال می‌توان به طرحی با عنوان عارضه‌یابی، استاندارد و بهینه‌سازی خطوط فرآوری اشاره کرد که خروجی آن جهش تولید است؛ بنابراین اگر بر رشد تحقیق در بخش فرآوری تمرکز کنیم، می‌توانیم گام‌های مثبتی در جهت جهش تولید برداریم. هرچند برخی شیوع ویروس کرونا را مشکلی برای رشد معدن و در کل فعالیت اقتصادی کشور می‌دانند اما باید گفت هرچند این ویروس سرعت فعالیت‌های معدنی را کاهش می‌دهد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت اما فراموش نکنیم که این چالش مختص ایران نیست و بیشتر کشورها را درگیر کرده است. امیدواریم با کاهش تبعات آن و رشد پیشگیری‌ها بتوانیم به توسعه مطلوبی که در انتظارمان است در بخش معدن دست پیدا کنیم.

مجید وفایی‌فرد - مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران
چاپ