بازار فولاد دارای حباب منفی است

رابطه نسبتا معکوس بین بازارهای جهانی به خصوص نفت با بازارهای داخلی به دلایل مختلفی وجود دارد به همین علت کاهش فروش نفت برابر است با افزایش تورم حباب ورکود در بازارهای داخلی بعلاوه اینکه بازارهای داخلی به خصوص فولاد، به علت شرایط شکننده اقتصاد جهانی و وضعیت داخلی بسیار شکننده است.

بهترین استراتری در شرایط فعلی رصد مستمر بازارها و نوسانگیری است. پس انتظار کاهش در قیمت های داخلی با تصور کاهش قیمت در بازارهای جهانی به علت بسته بودن سیستم اقتصاد داخلی و فشار تحریمها دور از واقعیت است. به نظر می رسد بازار فولاد در شرایط فعلی به علت فشارها دارای حباب منفی است و این بازار را می توان به عنوان کم ریسک ترین و کم حباب ترین بازار داخلی(در مقایسه با بورس،مسکن خودرو و...) دانست. در چندهفته گذشته از سال ۹۹ سقفهای قیمت مورد قبول معاملات شمش و مقاطع (بر اساس نرخ صادراتی شمش و میلگرد در دلار نیمای ۱۳۶۰۰مربوط به هفته قبل) را می توان با شمش فولادی سقف حدود۴۶۰۰ و میلگرد سقف ۵۲۹۰۰ و تیراهن های ذوبی بدون محدودیت در نظر گرفت. اما با توجه به تغییر قیمت دلار نیما به احتمال قوی باید شاهد تغییر نرخ پایه شمش فولادی و تغییرات جدید در محاسبات سقف قیمت ها در هفته های پیش رو باشیم.

سقف مورد قبول رقابت قیمت صادراتی در قیمت دلار نیما خواهد بود. البته بازار شمش در هفته گذشته نزولی بود و به زیر ۵ هزار تومان رسید. کاهش قیمت شمش به چند علت صورت گرفت، مورد اول فشار دولت برای کنترل قیمت شمش در بورس فلزات بود که به شدت زیر نظر دولت است و تلاش دولت اینست که قیمت پایه شمش در بورس از ۴۵۰۰۰ ریال هر کیلو پایین تر نرود. از آنجا که بسیاری از تولیدکنندگان شمش محصولشان را خارج از بورس عرضه می کنند دولت برای کنترل آنها به سهمیه بندی آهن اسفنجی و به دنبال آن گندله روی آورده است این مساله با مقاومت شدید تولیدکنندگان آهن اسفنجی و همینطور تولیدکنندگان سنگ آهن روبرو شده است البته همیشه شاهد بوده ایم سهمیه بندی ها عامل به وجود آوردن بازار ثانویه شدند. برای کنترل بازار ثانویه در این شرایط نقش تعزیرات در ماه های پیش رو بسیار برجسته تر خواهد شد.

علت تلاش دولت برای سهمیه بندی همه چیز و هدایت کالاها به بورس فلزات آن است که حجم پول در گردش به شدت در حال افزایش است در نتیجه افزایش قیمت ها ناگزیر خواهد بود. از طرف دیگر روند نزولی قیمت ها باعث کاهش تولید شده که به طبع آن با باز شدن بازارها قیمت ها روند صعودی خواهد گرفت. دومین عامل کاهش قیمت شمش پایین آمدن حجم صادرات و قیمت صادراتی است. قیمت شمش فوب بنادر ایران از پایه سیصد و نود دلار به سیصد و چهل دلار افت کرده است این به معنای کاهش قیمت است مهم تر از آن حجم صادرات به شدت کاهش یافته و عملاً متوقف شده است. این روند نتیجه دو فرایند در بازارهای جهانی است اول کاهش تقاضا و دوم مشکل بازگشت ارز به ایران به دلیل تعطیلی بازارها. در طول دو هفته گذشته که دوبی در قرنطینه بوده ارز حاصل از صادرات ماه های گذشته به سادگی به ایران برنگشته است احتمالا در هفته آینده که این قرنطینه برداشته شود روند بازگشت ارز ساده تر خواهد شد و همین امر طبعا روی نرخ دلار اثر خواهد گذاشت که در نهایت تفاوت قیمت شمش صادراتی با شمش داخلی را کاهش خواهد داد. اگر تقاضای شمش در بازار جهانی در طول یک ماه آینده تغییر نکند شمش های موجود به بازار داخل سرازیر خواهد شد و همین امر رقابت برای فروش را تشدید خواهد کرد. مورد آخر اینکه کاهش صادرات مقاطع به علت بسته بودن مرزها تقاضای شمش در بازار داخلی را کاهش داده است./معدن نامه


چاپ