سبقت ۲ گروه معدنی و فلزی از شاخص بورس

گروه معدن: بورس تهران معاملات نخستین هفته تابستان را با رونق مناسبی آغاز کرد و بازدهی ۱۵.۴ درصد را به نمایش گذاشت. این جهش ۱۹۰ کانالی دماسنج بازار در حالی رخ داد که نه تنها بیشترین رشد هفتگی نماگر سهام در ۲ماه اخیر رقم خورد، بلکه صنایع بورسی نیز بیشتر خوش درخشیدند.


به گزارش معدن ۲۴، در این میان گروه‌های کالامحور بازار نیز در ادامه روند صعودی خود که از اوایل اردیبهشت ماه آغاز کرده‌اند، در هفته مورد نظر نیز عملکردی درخشان را بر جای گذاشتند. در صدر این گروه‌های شاهد رشد ۲۱.۷ درصدی سهام معدنی بازار بودیم. پس از آن گروه فلزات اساسی معاملات هفته منتهی به ۴ تیرماه را با رشد ۲۰.۵ درصدی به پایان رساند. این عملکرد مطلوب سبب شد تا بزرگان بازار از شاخص کل بورس سبقت گرفته و تابستانی داغ را آغاز کنند.

تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه همچنان با سرعت بالایی در جریان است. در حالی رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی ادامه دارد که تداوم رشد ارزش دلار در برابر ریال نیز در بازار تاثیرگذار است. البته در این میان نمی‌توان نقش دیگر عوامل را نیز نادیده گرفت؛ پذیره‌نویسی باقیمانده سهام دلوت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) یکی از این موارد است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر رشد قیمت بزرگان بورسی باشد. از سوی دیگر تغییرات مربوط به قوانین حجم مبنا از دیگر مواردی است که ماه‌های گذشته سبب افزایش اقبال به سهام کالایی شده است.
به این ترتیب تحت‌تاثیر عوامل مزبور، شاخص دو گروه معدنی و فلزی فعال در بورس تهران با رشد قابل توجهی همراه شد. صعود ۲۱.۷درصدی معدنی‌ها در کنار رشد ۲۰.۵درصدی گروه فلزات اساسی سبب شد تا این دو گروه در صدر برترین صنایع بورسی قرار گیرند.

معدنی‌ها در صدر ۴۰گروه بورسی
همانطور که عنوان شد شاخص گروه معدنی فعال در بورس هفته گذشته را با رشد ۲۱.۷ درصدی سپری کرد و این عملکرد درخشان سبب شد تا گروه مزبور در صدر ۴۰ صنعت فعال در بورس تهران قرار گیرد.

در صدر بهترین عملکرد هفتگی این گروه نیز نماد باما قرار داشت؛ به طوری که «کاما» توانست با ثبت بازدهی بیش از ۵۳درصدی، عملکردی خیره‌کننده را به نمایش گذارد. این بازدهی در حالی ثبت شد که نماد مزبور تنها ۲ روز کاری را در هفته تجربه کرد.

نماد باما در حالی به علت برگزاری مجمع عمومی عادی متوقف بود که در روز سه‌شنبه ۳تیرماه با نوسان مثبت ۴۸درصدی بازگشایی شد. این عملکرد بازدهی «کاما» از ابتدای امسال را به بیش از ۲۳۶درصد رساند. نگاهی به مجمع این شرکت نشان می‌دهد که جلسه مزبور در روز ‌شنبه ۳۱ خورداد ماه ۱۳۹۹ برگزار شد و تقسیم مبلغ ۶ هزار و ۶۶۶ ریال سود خالص هر سهم و ۶۶۷ ریال سود نقدی برای هر سهم را به تصویب رساند.

همچنین از مهم‌ترین موارد مطرح شده در مجمع «کاما»، بروزرسانی کارخانه یک فلوتاسیون، خرید تجهیزات جدید استخراجی و اکتشافی، پذیرش و عرضه ذوب روی اصفهان در بازار فرابورس و تداوم اکتشافات مس و آغاز ساخت کارخانه در شرکت جلگه‌های آسمانی، حفظ تولید و افزایش تولید شمش روی به منظور جلوگیری از خام‌فروش بوده است.

 همچنین شرکت برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته به میزان ۹۰۰ درصد و افزایش سرمایه تجدیدارزیابی در کلیه طبقات را دارد که کارشناسی‌ها در حال انجام است. شرکت دارای ۸ معدن است که همگی زیرزمینی مکانیزه هستند همچنین در حال مذاکره برای خرید معادن جدید است.

در سال گذشته با افزایش چند برابری حفاری‌ها، ذخایر قابل توجهی اکتشاف شده است و در امسال بهره‌برداری از دخایر معادن جدید شروع شده است.

«معادن» برای مجمع آماده می‌شود
در ادامه این روند نیز ۲نماد توسعه معادن و فلزات و گل‌گهر به عنوان پربازده‌ترین نمادهای هفته شناخته شدند. بر این اساس بازدهی «ومعادن» به حدود ۲۴درصد و سود «کگل» نیز به ۲۳.۵درصد رسید.

توسعه معادن و فلزات در هفته گذشته صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی ۹۸ و همچنین گزارش فعالیت ماهانه دوره خردادماه را بر سایت اطلاع‌رسانی کدال منتشر کرد؛ شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در خرداد ماه به ارزش پرتفوی بورسی افزون‌بر ۱۶هزار و ۳۴۹ میلیارد تومانی دست یافت.

همچنین «ومعادن» در سال مالی ۹۸ به سود عملیاتی بیش از ۸۸۶میلیارد تومانی دست یافته که در مقایسه با سال ۹۷، کاهش ۵۷درصدی نشان می‌دهد. در همین زمینه سود خالص شرکت نیز در سال گذشته به ۸۵۰میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر «ومعادن» در گزارش تفسیری مدیریت عنوان کرد که یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت در سال ۹۹، استفاده از فرصت‌های موجود در بازار سرمایه و تحصیل شرکت‌های بانک‌ها و سازمان خصوصی‌سازی جهت سرمایه‌گذاری جدید است. ضمن اینکه تصمیم دارد افزایش درصد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورس انرژی، بورس کالا و بورس اوراق داشته باشد.

در «کگل» چه خبر است؟
در این میان گل‌گهر قرار است ۱۶تیرماه شاهد برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه باشد. در همین راستا هفته گذشته رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد گل‌گهر در امسال ۲ مرحله افزایش سرمایه خواهد داشت؛ خداداد غریب‌پور در نشست کارگروه کنترل مدیریت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: افزایش ۶۰ درصدی سرمایه‌گذاری شرکت گل‌گهر و افزایش دارایی‌ها از ۱۳ هزار میلیارد به ۲۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸، نشان‌دهنده همدلی مجموعه و دیدگاه توسعه‌گرایی این شرکت است.

وی افزود: رشد ۳۹ درصدی سود عملیاتی و رشد ۲۸ درصدی سود خالص در این شرکت جای تشکر دارد. افزایش درآمدها همزمان با افزایش ۳ درصدی تولید، کنترل هزینه‌ها و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، رخ داده است. داشتن چشم‌انداز بلندمدت و رسیدن به سود ۳ برابری سرمایه تا ۱۴۰۴ در این شرکت قابل تقدیر است.

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز با اظهار این مطلب که گل‌گهر به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو در سال ۹۸، در تولید، فروش و توسعه اقدامات جهشی انجام داد، گفت: در سال گذشته در تولید کنسانتره ۳درصد، گندله ۳درصد و فروش داخلی این ۲ محصول از نظر تناژ ۵درصد رشد داشته است. صادرات این محصولات ۶۰درصد کاهش یافت که (با هدف ایجاد ارزش‌افزوده) به مصرف داخلی رسید.

ملارحمان با اشاره به عملکرد مالی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال ۹۸ گفت: سود عملیاتی این شرکت از ۴۲.۲ هزار میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۵۸.۷ هزار میلیارد ریال در سال ۹۸ (۳۹ درصد افزایش) رسید. همچنین، درآمدهای عملیاتی ۳۹درصد و سود خالص نیز ۲۸ درصد افزایش یافت.

«کچاد» آماده بازگشایی شد
دیگر دوقلوی سنگ‌آهنی یعنی چادرملو در حالی روز چهارشنبه ۴تیرماه شاهد برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بود که بر این اساس نماد مزبور در روز دوشنبه ۲تیرماه متوقف شد. به این ترتیب با احتساب تنها ۳روز معاملاتی در هفته گذشته، به بازدهی ۱۵.۶درصدی دست یافت.

نگاهی به مجمع چادرملو نیز نشان می‌دهد که مجمع مزبور با تقسیم سود ۷۰۰ریالی به ازای هر سهم همراه شد. در این جلسه ناصر تقی‌زاده، مدیرعامل چادرملو به سهامداران شرکت این نوید را داد که احداث واحد سوپر مگامدول آهن اسفنجی با ظرفیت ۲ میلیون تن در سال ۹۹ از محل منابع بانکی کلید می‌خورد. تلاش برای دستیابی به معادن جدید و نبود نگرانی از تامین مواد اولیه از دیگر موارد مهم مطرح شده در این جلسه بود. ضمن اینکه عنوان شد چادرملو با تمام توان برای اکتشاف پهنه‌های جدید پیش خواهد رفت و در این زمینه قرادادهایی نیز منعقد شده است. حال به این ترتیب با توجه به برگزاری مجمع فوق، شاهد بازگشایی نماد «کچاد» در هفته جاری خواهیم بود.

 رصد دقیق عملکرد فلزی‌ها
همانطور که عنوان شد شاخص گروه فلزی فعال در بوس، با رشد ۲۰.۵درصدی در صدر صنایع فعال بورسی طی هفته گذشته قرار گرفت. این امر نه تنها سبقت از شاخص کل بورس را به دنبال داشت، بلکه بازدهی بیش از ۲۶درصدی نیز از برخی نمادهای این گروه مشاهده شد. همچنین از ۲۲نماد فعال در این گروه، تنها ۲نماد با بازدهی منفی همراه شدند و مابقی رشد قیمت را تجربه کردند.

در این میان بیشترین بازدهی هفتگی در این گروه به نماد ملی مس ایران تعلق گرفت که با سود ۲۶.۴ درصدی همراه شد. «فملی» که به علت نوسان مثبت ۵۰درصدی متوقف بود، پس از انتشار گزارش شفاف‌سازی و گزارش تفسیری مدیریت، در ابتدای هفته گذشته بازگشایی شد.

در گزارش شفاف‌سازی «فملی» به این پرسش پاسخ داده شده که ارزش حال حاضر ذخایر معادن شرکت ملی مس ایران چقدر است. بر این اساس ذخیره قطعی و احتمالی در جمع کل معادن «فملی» بالغ بر ۷میلیارد و ۲۰۰میلیون تن است. همچنین «فملی» عنوان کرده که ۳میلیارد و ۶۱۸میلیون تن ذخیره قابل معدنکاری دارد.

همچنین «فملی» هفته گذشته گزارش فعالیت دوره یک ماهه مربوط به خردادماه را منتشر کرد. در این گزارش میزان فروش داخلی «فملی» بالغ بر یک هزار و ۷۰۰میلیارد تومان عنوان شده است. همچنین شرکت در این یک ماهه افزون‌بر یک هزار و ۳۰۰میلیارد تومان فروش صادراتی داشته است. با این کارنامه میزان درآمد ملی مس ایران در دوره ۳ماهه نخست امسال به حدود ۶هزار و ۴۰۰میلیار تومان رسیده که ۳.۵هزار میلیارد تومان از این رقم به فروش داخلی شرکت تعلق در فصل بهار تعلق داشته است.

کالسیمین نیز از دیگر نمادهایی بود که هفته گذشته را با ثبت بازدهی قابل توجه ۲۶درصدی سپری کرد. این شرکت نیز میزان فروش داخلی خود در مدت یک ماهه خردادماه را حدود ۳۱میلیارد تومان عنوان کرده است. همچنین از صادرات محصولات خود در این بازه یک ماهه نیز ۶۴میلیارد و ۷۵۰میلیون تومان درآمد کسب کرده است.

برنامه «فولاد» برای افزایش تولید و صادرات
فولاد مبارکه نیز از دیگر نمادهای بزگ فلزی، هفته گذشته را با ثبت بازدهی بیش از ۲۱ درصدی سپری کرد. البته باید عنوان کرد که نماد «فولاد» در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه به علت نوسان مثبت بیش از ۵۰درصدی متوقف شد و معاملات هفته گذشته را با ۴روز کاری پشت‌سر گذاشت.

فولاد مبارکه از دو برنامه افزایش تولید و صادرات همسو با پیگیری پروژه‌های توسعه خبر داده است. همچنین «فولاد» قصد دارد صادرات را امسال ۳۶درصد افزایش دهد. در این راستا حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد عنوان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، برنامه افزایش تولید گندله (۸درصد)، آهن اسفنجی (۲۵درصد) و تختال (۳درصد) در گروه مبارکه در امسال رقم میخورد. وی همچنین از برنامه افزایش ۳۶ درصدی صادرات از سوی این شرکت در امسال خبرداد.

پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان با بودجه حدود ۳۳۰ میلیون یورو که فاز نخست آن امسال به بهره‌برداری می‌رسد، مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس از طریق شرکت فولاد هرمزگان و نیز مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار از مهم‌ترین پروژه‌های «فملی» است. همچنین پروژه نورد گرم ۲ با اشتغالزایی هزار نفر و همچنین احداث واحد تولید کنسانتره فولاد سنگان با ظرفیت ۵ میلیون تن، از دیگر طرح‌های کلیدی فولاد مبارکه محسوب می‌شود.

این در حالی است که وزارت خزانه‌داری امریکا دوباره فولاد مبارکه را برای ششمین‌بار تحریم کرد و این بار، ۸ شرکت تابعه هلدینگ مبارکه را نیز به لیست تحریم‌ها اضافه کرد.

 بنابر اطلاعیه‌ای که روز پنجشنبه در وب‌سایت وزارت خزانه‌داری امریکا منتشر شد، این شرکت‌ها که با زیرمجموعه فولاد مبارکه در ارتباط هستند در ایران، آلمان، امارات و هنگ‌کنگ ثبت شده‌اند.
«بازرگانی فولاد تارا» از زیرمجموعه‌های شرکت فولاد مبارکه در آلمان، ۳ شرکت زیرمجموعه بخش فروش فولاد مبارکه در امارات، شرکت فولاد متیل، شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران، شرکت جهان فولاد سیرجان و یک شرکت مستقر در هنگ‌کنگ شرکت‌هایی هستند که تحریم شدند.

انتهای پیام/


چاپ