یادداشت/

نقش معادن در تحولات اقتصادی

نفت و گاز هم نوعی ماده معدنی هستند اما چون مایع و جزو سوخت‌های فسیلی به‌شمار می‌روند، به‌طور معمول آنها را جزو ماده معدنی به‌حساب نمی‌آوریم. باتوجه به تنوع مواد معدنی و میزان منابع و ذخایری که در کشور داریم، باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و تنها بر یک ماده معدنی تمرکز نکنیم.


درباره اهمیت معدن در رشد اقتصاد کشور باید گفت معدن همه چیز نیست اما هیچ چیز بدون معدن نمی‌تواند ادامه پیدا کند. سود اقتصادی تنها به‌معنای ریال، دلار و یورو نیست، بلکه هر جا که معدن راه‌اندازی شده ما شاهد رشد اقتصادی هم بوده‌ایم. معدن هر جا باشد، بر زیرساخت‌ها و توسعه آن منطقه هم تاثیر می‌گذارد؛ تحولات اقتصادی رخ می‌دهد، مهارت و دانش بومی افزایش پیدا می‌کند، زیرساخت‌هایی از جمله فرودگاه، راه‌آهن، جاده‌، آب و برق ایجاد می‌شود.

ما می‌توانیم از ظرفیتی که در بخش معدن داریم، استفاده کنیم تا آموزش و بهداشت را ارتقا دهیم اما در عین حال هم شرایطی فراهم کنیم که نسل‌های بعدی هم از این ظرفیت استفاده کنند. احیای زمین‌ها بعد از فعالیت معدنی و امکان استفاده اقتصادی از آن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. وقتی زمینی را تحت تاثیر فعالیت‌های معدنی قرار می‌دهیم باید در آینده هم آن را برای استفاده دیگری آماده کنیم. معدنکاری در مقایسه با طول عمر زمین یک فعالیت کوتاه‌مدت است و باتوجه به کمبود مواد غذایی و کمبود منابع طبیعی که در پیش داریم، آماده کردن زمین‌های معدنکاری و استفاده دیگر از آن می‌تواند آینده خوبی را برای اقتصاد ما تامین کند.

درباره اشتغالزایی در فعالیت‌های معدنی نیز باید گفت براساس آمار موسسه شورای نظارت بر معادن و فلزات هر یک دلاری که در بخش معدن تولید می‌شود، ۳ تا ۴ دلار دیگر هم توسط صنایع و بخش‌های دیگر تولید می‌شود. این مهم در اثر فعالیت معدنی به‌وجود آمده و با بخش معدن مرتبط است؛ در نتیجه صنایع و بخش‌های دیگری در کنار معدن ایجاد می‌شوند که به میزان یادشده تولید ثروت می‌کنند. به ازای هر شغلی که در بخش معدن ایجاد می‌شود، ۴شغل در بخش‌های دیگر ایجاد می‌شود که آنها هم به فعالیت‌های معدنی وابسته هستند. همه این موارد نشان‌دهنده اهمیت بخش معدن در افزایش اشتغال کشور هستند.

مرتضی اصانلو- استاد دانشگاه

انتهای پیام/


چاپ