بررسی تاثیر افزایش نرخ ارز نیمایی برتالارشیشه ای

اتفاقی که بازار سرمایه را به کما می‌برد

گروه معدن: افزایش نرخ ارز نیمایی و رسیدن دلار نیمایی به حدود ۲۲ هزار تومان، سهم‌ها را دوباره جذاب خواهد کرد؛ مشروط بر آنکه قیمت سهم‌ها بیش از این رشد نکند.


به گزارش روزگار معدن به نقل از بورس نیوز، شاخص کل چندی پیش از محدوده یک میلیون و ۴۱۷ هزار واحدی فراتر رفت و باز هم سقف جدیدی در بورس تهران ثبت شد. دلار هم شیب صعودی دارد و به نظر می‌رسد در محدوده ۲۰ هزار تومانی با مقاومت روبه‌رو است. برخی تحلیلگران معتقدند دلار در صورت عبور از کانال ۲۰هزار تومانی، قیمت‌های بالاتری را لمس خواهد کرد. باید دید افزایش احتمالی نرخ ارز به نفع بازار سرمایه خواهد بود یا نه؟

سجاد بوربور، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص پیش‌بینی نرخ ارز بیان کرد: پارادایم‌ها تغییر کرده و دیگر نمی‌توان با تکیه بر تجربیات گذشته بازارها، روند آتی آنها را پیش‌بینی کرد. تکنیکال جوابگوی تحلیل بازار ارز نیست و فشار تقاضا، هر مقاومت تکنیکالی را در هم می‌شکند. بنابراین نمیتوان برای دلار، مقاومت ۱۹۵۰۰ تومانی را مقاومت مهمی تلقی کرد. در تحلیل بازار ارز، پیش از هر چیز باید به کسری بودجه دولت توجه داشت. از آنجا که فروش نفت ما کاهش داشته و صادرات غیر نفتی هم تضعیف شده، کسری بودجه دولت اجتناب ناپذیر است و این کسری بودجه در نرخ ارز نمایان خواهد شد.

ضمن اینکه حجم نقدینگی و شبه پول هم شیب صعودی دارد و به نظر می‌رسد امسال تورم حداقل ۳۰ درصدی خواهیم داشت. نرخ ارز، سقفی نخواهد داشت و تنها ترمز بازار ارز، انتخابات امریکا و پیروزی دموکرات‌ها خواهد بود.

ولی بطور کلی به ثبات نرخ ارز در این محدوده اعتقادی ندارم و بازار ارز احتمالا قیمت‌های بالاتری به خود خواهد دید. در نهایت، عرضه و تقاضا، نرخ ارز را تعیین خواهد کرد و قیمت ارز را با یک تحلیل روی کاغذ نمی‌توان تعیین کرد.

وی افزود: شرایط فعلی بازار ارز را نمی‌توان با سال ۱۳۹۶ مقایسه کرد. جهش ۳۰۰ درصدی نرخ ارز در آن مقطع، در مخیله بسیاری از فعالان بازار ارز و تحلیلگران نمی‌گنجید. اما شرایط تغییر کرده و جهش چند ۱۰۰درصدی، چندان عجیب نیست. ضمن اینکه اوضاع اقتصادی کشور ما به مراتب بدتر از سال ۱۳۹۶ بوده و علاوه بر این، تقریبا بیشتر مردم به این باور رسیده‌اند که برای حفظ ارزش پول شان، باید سرمایه‌گذاری کنند. بازار ارز و سکه برای بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد و مردم بازارهای سهل‌‌الوصول تری هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار سرمایه و بازار مسکن و... گفت: تحلیل تکنیکال و فاتدامنتال این روزها کاربرد چندانی ندارد و مهم‌ترین عامل اثرگذار بر روند بازارسرمایه، ورود نقدینگی است و تنها زمانی می‌توان از توقف رشد در بازارسرمایه صحبت کرد که جریان ورود نقدینگی به این بازار متوقف شود. درحال‌حاضر روزانه بطور میانگین نزدیک به ۹۰۰ میلیارد تومان پول وارد بازار سرمایه می‌شود‌. با این حجم ورود نقدینگی و عرضه‌های اولیه محدود، طبیعی است که قیمت سهم‌ها رشد کند. اما نکته حائز‌اهمیت این است که همواره پول از بازاری به بازار دیگر می‌رود. در سال ۱۳۹۰، ابتدا بازار ارز و بازار طلا رشد کرد و سپس مدتی در جا زد. بعد از آن پول راه بازار مسکن را در پیش گرفت و این بازار هم به طور میانگین رشد تقریبا ۱۱۰ درصدی داشت (در تهران). بعد از آن هم پول وارد بازار سرمایه شد و این بازار رشد کرد و در نهایت جریان نقدینگی در سال ۹۲ به سمت بانک‌ها رفت و تا سال ۱۳۹۶ نقدینگی در بانک‌ها بود. اواخر سال ۹۶ جریان پول دوباره به سمت بازار ارز و طلا رفت و شاهد جهش قیمتی این بازارها بودیم. بعد از افت به نسبت کم بازار ارز، پول وارد بازار مسکن و بعد از آن هم، بازار سرمایه شد. به هر حال، نقدینگی در بازارهای مختلف در گردش بوده و بازارها (تا حدی) متناسب با هم رشد می‌کنند.

بور‌بور اضافه کرد: برخی صنایع و شرکت‌های بازار سرمایه از‌جمله صنعت فولادی و پتروشیمی و معدنی و... وابسته به نرخ ارز و قیمت‌های جهانی هستند و اتفاقا بخش عمده بازار سرمایه را هم، همین شرکت‌ها تشکیل می‌دهند. این شرکت‌ها عموما هزینه‌های ریالی و درآمدهای ارزی دارند و با افزایش نرخ ارز، حاشیه سود این شرکت‌ها افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر مثلا بازار ارز، رشد ۳۰ درصدی داشته باشد، سودآوری شرکت‌های وابسته به نرخ ارز، بیش از ۳۰ درصد رشد خواهد کرد. از این رو سرمایه‌گذاری در سهام این شرکت ها، بیش از سرمایه‌گذاری در بازار ارز، بازدهی به همراه خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که «با توجه به اینکه بازدهی بازار سرمایه بیش از بازار ارز بوده، آیا بازار سرمایه حباب دارد و در صورت جذابیت بازار ارز، باید منتظر ریزش بازار سرمایه باشیم» اظهار کرد: از زمانی که شاخص کل بورس در محدوده ۱۵۰هزار واحدی قرار داشت، برخی کارشناسان اعتقاد به وجود حباب در این بازار داشتند! در حالی که این بازار مرتبا بالاتر رفته و هنوز ریزش معنی داری شاهد نبوده‌ایم. معتقدم ابتدا باید نگرش خودمان را نسبت به بازار سرمایه تغییر دهیم و بپذیریم که متغیرهای اثرگذار بر این بازار، عوض شده‌اند. با کاهش نرخ سود بانکی و تورم حدود ۳۰ درصدی پیشرو منطقی است پی به‌ای نسبی بازار سرمایه هم افزایش یابد. با شرایط فعلی کف پی به‌ای نسبی بازار را ۱۰ می‌بینم.

وی افزود: شاید در بازار سرمایه یا هر بازار دیگری، حباب وجود داشته باشد؛ اما مادامی که حباب بازاری نترکیده متوجه حباب این بازار نخواهیم شد. وقتی نقدینگی به سمت بازار سرمایه سرازیر شده، و ضمنا تمام بازارها در حال رشد است ذکر مداوم واژه حباب در این بازار معنایی ندارد. ارزش بازار سرمایه ما درحال‌حاضر ۵۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. بنابراین اگر قرار باشد ریزشی در این بازار اتفاق بیفتد و مثلا ۴۰ درصد افت کند می‌تونیم به این شکل تصور کنیم که باید آماده خروج حدود ۲۱۰۰ هزار میلیارد تومان پول از این بازار و ورود آن به سایر بازارها باشیم که البته بازارهای دیگر به غیر از مسکن هم کشش جذب این حجم از نقدینگی را نخواهند داشت. علاوه بر این، باید در نظر داشت که فعالان و بازیگران اصلی بازار سرمایه درحال‌حاضر، حقیقی‌ها هستند و خروج این حجم از سرمایه‌گذاران امکانپذیر نیست. درحال‌حاضر ورود پول در ۷ روز کاری در بازار سرمایه حدودا برابر سرمایه صندوق توسعه بازار است و حقوقی‌ها هم خریدار سهم‌ها در قیمت‌های فعلی نخواهند بود. بنابراین ریزش بازار سرمایه، فاجعه‌ای خواهد بود که باید با متعادل‌تر کردن بازار، از آن جلوگیری کرد. افزایش نرخ ارز نیمایی و رسیدن دلار نیمایی به حدود ۲۲ هزار تومان، سهم‌ها را دوباره از دید قدیمی‌های جا افتاده از بازار جذاب خواهد کرد؛ مشروط بر آنکه قیمت سهم‌ها جای دوری نروند.

بور بور تصریح کرد: مهم‌ترین اتفاق پیش روی بازار سرمایه، انتخابات امریکا خواهد بود. به نظر می‌رسد یکی دو ماه قبل از برگزاری انتخابات امریکا، بازار سرمایه به کما خواهد رفت و روند بازار سرمایه بعد از آن، بستگی به نتیجه انتخابات امریکا و نرخ ارز خواهد داشت. اما آنچه می‌تواند از انتخابات امریکا هم موثرتر باشد، تداوم حمایت دولت از بازار سرمایه خواهد بود. بازار سرمایه، ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه دارد و می‌توان از حجم نقدینگی این بازار برای افزایش پویایی بازار بهره برد تا با فروکش کردن هیجان کاذب در این بازار به یک اقتصاد پویا برسیم.


انتهای پیام/


چاپ