دست و دل‌بازی روس‌ها برای تاجران الماس هندی

تاجران الماس هندی که این سنگ‌های قیمتی خام را از شرکت معدنی الروسای روسیه خریداری می‌کنند می‌توانند از بانک‌های روسی وام دریافت کنند.

بانک‌های روسیه وام‌دهی به مشتریان خارجی شرکت الروسا را آغاز کرده‌اند. این اقدام صنعت الماس هند را که با کاهش فاینانس از سوی بانک‌های هندی روبه‌رو شده است، می‌تواند تقویت کند. از زمانی که نیرو مودی، تاجر بزرگ الماس به‌دست داشتن در کلاه‌برداری میلیاردی در هند متهم شد، صنعت الماس این کشور فاقد منبع فاینانس بوده است. این میلیاردر که در فهرست اینترپل قرار داشت، پیش‌ازاین که در سال ۲۰۱۹ در لندن دستگیر شود، بیش از یک سال زندگی تجملی را در این شهر سپری کرده بود.
کالین شاه، نایب‌رئیس شورای گسترش صادرات سنگ‌های قیمتی و جواهرات هند دراین‌باره اظهار کرد: اقدام بانک‌های روسیه قطعا به کسانی که از آنتورپ الماس‌های خام خریداری می‌کنند کمک خواهد کرد. اگر بانک‌های روسی با معیارهای وام‌دهی مناسب کسب‌وکار پا پیش بگذارند، در این صورت برای تجارت الماس هند خوب خواهد بود.
بانک‌های هندی که در آنتورپ بلژیک - قطب صنعت الماس- فعالیت می‌کنند، فاینانس الماس در این شهر را کاهش داده‌اند. وام‌دهندگانی که در هند فعالیت می‌کنند هم فرصت‌های اعتبار دهی به این بخش را محدود کرده‌اند.
بر اساس گزارش شبکه آر تی، هند بزرگ‌ترین مرکز برش الماس در جهان است و بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از همه الماس‌ها به این کشور ارسال می‌شود تا برش و صیقل داده شود. الروسای روسیه بزرگ‌ترین تامین‌کننده الماس در جهان است و مدت‌ها سابقه همکاری با هندی‌ها داشته است. این شرکت ۱۴ قرارداد بلندمدت با شرکت‌های الماس در هند در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ داشته است و در سال ۲۰۱۷ الماس‌هایی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار برای هندی‌ها فراهم کرد.
منبع: ایسنا


چاپ