افزایش اندک پریمیوم قراردادهای عرضه کاتد مس در ۲۰۲۰ در چین

مذاکرات مربوط به عرضه سالانه کاتد مس EQ در چین برای سال ۲۰۲۰ به پایان رسیده است و پریمیوم کاتد مس در امسال اندکی بالاتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود.


به گزارش از متال بولتن، کاتدهای مس با عیار مشابه، EQ، به مواردی اطلاق می‌شود که مطابق با مشخصات کاتدهای درجه A بورس فلزات لندن است، اما از آنجا که این محصولات ثبت نشده‌اند، بنابراین نمی‌توانند وارد هیچ بورسی از قبیل گروه CME ایالات متحده و Exchange Futures شانگهای شوند.
پریمیوم تعیین‌شده برای کاتد مس EQ در سال ۲۰۲۰ تقریباً ۲۰ دلار در هر تن برای محموله‌های جمهوری دموکراتیک کنگو و زامبیا و تقریباً ۴۰ دلار در هر تن برای برند محبوب Luanshya از زامبیا بوده است.
یک منبع بازار گفت پریمیوم سال ۲۰۲۰ کمی بالاتر از نرخ‌های سال ۲۰۱۹ است. وی به دلیل آن‌که مواد با عیار مختلف دارای طیف وسیعی از کیفیت است و شرایط قراردادی متنوعی دارد که مبلغ نهایی پریمیوم را تعیین می‌کند، از اعلام افزایش دقیق نرخ امسال در مقایسه با سال گذشته امتناع کرد.
وی افزود: به‌طورکلی تمایل به خرید در قراردادهای بلندمدت به دلیل قیمت‌های نسبتاً پایین و ذخایر محدود، مطلوب گزارش‌شده است.
علی‌رغم خطرات مربوط به ناهماهنگی‌های مربوط به کیفیت، کاتدهای مس EQ در بین واحدهای پایین‌دستی مس محبوبیت بالایی دارند، زیرا ازنظر نرخ بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از کاتدهای مس ثبت‌شده هستند. به این دلیل مشتریان چینی در سال ۲۰۲۰ و تحت قراردادهای بلندمدت، پریمیوم را به نرخی در محدودهٔ ۸۳ الی ۸۸ دلار در هر تن با کمپانی‌های Pan Pacific و Codelco معامله کردند.
یک منبع مطلع فعال در واحدهای پایین‌دستی گفت، کاتدهای مس ثبت‌شده و غیر ثبت‌شده برای تولید واحدهای پایین‌دستی یکسان است، اما کاتدهای EQ مادامی‌که آن‌ها نیازهای کیفی را برآورده کنند و متناسب با تقاضای مصرف‌کننده باشد، بسیار ارزان‌تر هستند. این تقاضاها عمدتاً از طریق قراردادهای بلندمدت تأمین می‌شود و همچنین مقداری از آن نیز از بازار نقدی خریداری می‌شود.
موسسه Fastmarkets مطلع شده که اخیراً، مذاکرات سالانه‌ای بین کمپانی‌های China Nonferrous Mining Corp و گروه منابع راه‌آهن چین منعقد شده است، در حالی که یکی دیگر از تأمین‌کنندگان اصلی کاتد EQ مذاکرات خود را برای عرضه در امسال در ماه فوریه آغاز می‌کند.

منبع: مس پرس


چاپ