ادعای نایب رئیس انجمن فولاد؛

مازاد تولید فولاد داریم ولی اجازه صادرات نمی‌دهند

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه نرخ گذاری‌ها به هیچ عنوان جوابگوی هزینه‌ها را نمی‌دهد، گفت: ما مخالف کاهش قیمت‌ها نیستیم اما اگر کالایی کمتر از نرخ تمام خود به فروش رود اصلاً توجیح ندارد.


بهادر احرامیان با اشاره به اینکه درحال‌حاضر میزان تولید محصولات فولادی بیش از نیاز داخل است، اظهار کرد: موانع صادراتی برای شمش و محصولات فولادی عاملی شده تا واحدهای تولیدی با مازاد تولید روبه‌رو شده و از طرف دیگر در بازار داخلی کالاها را ارزان بفروش برسانند.
وی با بیان اینکه بارها اعلام کرده‌ایم تولیدکنندگان فولاد در تأمین نیاز داخلی کشور هیچ مشکلی ندارند، افزود: اما دولت برای تنظیم بازار داخل موانعی را در صادرات و قیمت‌گذاری محصولات فولادی اعمال کرده که این موضوعات مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به وجود آورده است.
نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: درحال‌حاضر نرخ میلگرد آجدار در بازار ارزان‌تر از نرخ قراضه جهانی است که این موضوع ضرر تولید را هر روز بیشتر می‌کند.
وی با اعلام اینکه هزینه‌های تولید فولاد بسیار بالا است و نرخ‌گذاری‌ها به هیچ عنوان جوابگوی هزینه‌ها را نمی‌دهد، گفت: ما مخالف کاهش قیمت‌ها نیستیم اما اگر کالایی کمتر از نرخ تمام خود به فروش رود به طور حتم تولیدکننده و مصرف‌کنندگان را با ضرر روبه‌رو خواهد شد.
احرامیان افزود: به اعتقاد ما نرخ محصولات فولادی باید با محاسبه ارز نیمایی و نرخ جهانی تعیین شود تا در نهایت تولیدکننده امکان فعالیت و توسعه محصولات را داشته باشد.
نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه ارزان فروشی فولاد در بازار داخلی عاملی شده تا خریداران بازارهای صادراتی هم حاضر به خرید محصولات ما آن‌هم با قیمت‌های مناسب نباشند، گفت: آن‌ها به نوعی ارزان خری می‌کنند و سطح درآمد صادراتی کشور هم در این زمینه کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

منبع: تسنیم


چاپ