یادداشت/

راه ارزآوری صنعت سیمان

ممنوعیت صادرات سیمان ایران به قزاقستان بر عملکرد این صنعت در کشور تاثیرگذار خواهد بود. قزاقستان بر افزایش آمار صادرات سیمان ایران در سال گذشته اثرگذار بود.

سال ۹۸، حدود ۴ درصد حجم سیمان کل کشور یعنی ۲۲۰ هزار تن، به مقصد قزاقستان صادر شد. ۴درصد یادشده سهم خوبی برای صنعت سیمان کشور و بسیاری از تولیدکنندگان است و از دست رفتن آن، تاثیر بسزایی بر عملکرد صنعت سیمان کشور و تولیدکنندگان این محصول خواهد داشت.

در چنین شرایطی از مسئولان سازمان توسعه تجارت و رایزنان بازرگانی ایران در این کشور انتظار می‌رود با کشف دلایل این ممنوعیت، برای برطرف شدن آن تلاش کنند. نقش رایزنان اقتصادی در چنین مواردی بسیار مهم است. در همین حال امیدداریم که این ممنوعیت‌ها به‌دلایل سیاسی و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نباشد. اگر چنین باشد از رایزنان کشور انتظار می‌رود با اجرای اقدامات مختلف و برقراری دیپلماسی این مشکلات را برطرف کنند. اما اگر واقعا کاهش مصرف در بازار داخلی این کشور مطرح باشد؛ جای امید وجود دارد که در آینده دوباره روابط به حالت عادی بازگردد و صادرات ما به این کشور آغاز شود.

علاوه بر این، از این رایزنان انتظار می‌رود در کشف بازارهای جدید صادراتی به تولیدکنندگان کمک کنند. کما اینکه وزیر امور خارجه ایران نیز چندی پیش اعلام کردند، سفیران ما در کشورهای دیگر باید به بعد اقتصادی روابط تجاری توجه کرده و بازارهای مناسبی برای صادرات محصولات تولید شده در ایران دست آورند. متاسفانه در طول سال‌های گذشته شاهد آن بودیم که بازار صادرات ایران به بسیاری از کشورها از دست رفت. به‌عنوان مثال، کشور آذربایجان واحد تولید سیمان احداث کرد و صادرات ما به مقصد این کشور متوقف شد.

عراق نیز که در مقام بزرگ‌ترین مقصد صادراتی سیمان ایران شناخته می‌شد با احداث واحدهای تولید سیمان، در تامین نیاز خود خودکفا و درنتیجه صادرات ایران به این کشور نیز منتفی شد. البته کشف بازارهای جدید صادراتی همواره باید مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از کشورها درحال‌حاضر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا با چالش‌های جدی روبه‌رو شده‌اند. فعالیت‌های عمرانی و پروژه‌های ساخت‌وساز در این کشورها متوقف شده‌ است. در چنین شرایطی بدون تردید تقاضا برای سیمان در سطح جهانی کاهش می‌یابد و صادرات این محصول را با دشواری مواجه خواهد کرد. ایران نیز از آسیب‌های همه‌گیری کووید ۱۹ بی‌بهره نبوده است. از حجم فعالیت‌های عمرانی در کشور کاسته شده و رکود در انتظار صنایع است.

در همین حال رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تولیدکنندگان هزینه‌بر است. در چنین شرایطی چشم امید ما به اقدامات حمایتی مسئولان است، چراکه تداوم این روند بدون شک به صنعت سیمان کشور ضربه می‌زند. حتی تولیدکنندگان ناچار خواهند بود میزان تولید خود را به‌دلیل نبود تقاضا کاهش دهند. این نکته باید مورد توجه سیاست‌گذاران باشد که صنعت سیمان جزو صنایع مادر کشور است؛ بنابراین دولتمردان باید از این صنعت بزرگ و اثرگذار در اقتصاد کشور حمایت کنند. ما در طول سال‌های گذشته با دوره‌های رکود مختلفی روبه‌رو شده‌ایم. از سال ۹۳ تا ۹۷ صنعت ساخت‌وساز در کشور با رکود قابل‌توجهی روبه‌رو بود و همین موضوع عملکرد صنعت سیمان را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. سیاست‌گذاران باید دقت کنند که در طول سال‌های گذشته ظرفیت قابل توجه حدود ۹۰ میلیون تنی از سیمان در کشور ایجاد شده است. سیمان صنعتی پرکاربرد و ضروری برای توسعه کشور است؛ درنتیجه امیدداریم دولت هم با وجود تمام چالش‌هایی که با آنها روبه‌رو است، به این صنعت کمک کند.

عبدالرضا شیخان- دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمانانتهای پیام/


چاپ