کمبود نقدینگی مشکل دانش‌بنیان‌ها

باور به شرکت‌های دانش‌بنیان برای مصرف‌کنندگان داخلی نتیجه تحریم‌های دو سال گذشته است.

 هیچ شکی وجود ندارد که داخلی‌سازی و بومی‌سازی که شعار بسیار از مسئولان و دست‌اندرکاران کشور شده، باید از مسیر دانش عبور کند. هرچند باید پذیرفت که رونق کسب‌وکارهای شرکت‌های دانش‌بنیان به حضور فعال بخش خصوصی در اقتصاد کشور بستگی دارد تا در اتصال با دانش و تجربه‌های این شرکت‌ها بتوانند جایگاه خود را یافته و به‌عنوان یک برند (نشان) سطح خود را ارتقا دهند و در بازار به جایگاه قابل‌قبولی دست یابند. این روزها و با توفیق اجباری تحریم‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان جان تازه‌ای گرفته‌اند و مورد اقبال مصرف‌کنندگان داخلی واقع شده‌اند. براساس آخرین آمارهای اعلام شده ازسوی مسئولان، گردش مالی سالانه این شرکت‌ها به ۸هزار میلیارد تومان رسیده است، اما مشکلی که همواره این شرکت‌ها با آن روبه‌رو هستند، کمبود نقدینگی است.
از آنجا که موسسه‌های دانش‌بنیان به‌طورعمومی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پارک‌های علمی و فناوری بیرون آمده‌اند برای تامین مالی خود از بانک‌ها و صندوق‌های گوناگون از تخصص و تبحر لازم برخوردار نیستند، از این‌رو می‌طلبد که دولت تسهیلات ویژه‌ای را به آنها اختصاص دهد تا در راستای ایجاد دانش و توان داخلی‌سازی گام بردارند.
 برخورداری از معافیت‌های مالیاتی یا اختصاص وام‌های قرض‌الحسنه یا وام‌های کم‌بهره، تامین دستمزد نخبگان، مشارکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر، خرید محصولات دانش‌بنیان در اولویت شرکت‌های داخلی و دولتی و... می‌تواند در این راستا راهگشای حل مشکلات آنها به‌شمار آید.
سارا اصغری -روزنامه‌نگار


چاپ