پنجشنبه, ۰۸ آبان ۱۳۹۹

چشم‌انداز صنعت سیمان در سال ۹۹

گروه معدنصنعت سیمان، یکی از صنایع با سابقه و پیشینه کشور است و براساس آمار و اطلاعات موجود، کل ظرفیت تولید سیمان ایران ۸۶میلیون تُن در سال است. در این میان و در سال‌های اخیر صادرات کلینکر و سیمان به کشورهای همسایه ازجمله عراق، کویت، چین و هندوستان انجام شده و در جریان است.

سیمان، چشم به راه آزادسازی قیمت

گروه معدن: «حال صنعت سیمان خوب نیست؛ درآمد سیمانی‌ها کفاف هزینه آنها را نمی‌دهد؛ قیمت سیمان را آزاد کنید و....» جملاتی آشنا برای تولیدکنندگان صنعت سیمان کشور هستند. قیمت‌گذاری این محصول طبق سنت سال‌های گذشته و زمانی که با محدودیت در تولید سیمان روبه‌رو بودیم، ازسوی دولت تعیین می‌شود. اما گویی متولیان دیواری کوتاه‌تر از این صنعت نمی‌یابند و بی‌توجه به تورم شدیدی که اقتصاد کشور را درگیر کرده است، تنها اجازه رشد قیمت به سیمان را نمی‌دهند.

راه ارزآوری صنعت سیمان

ممنوعیت صادرات سیمان ایران به قزاقستان بر عملکرد این صنعت در کشور تاثیرگذار خواهد بود. قزاقستان بر افزایش آمار صادرات سیمان ایران در سال گذشته اثرگذار بود.

سیمان، پشت مرز‌های بسته

گروه معدن:ممنوعیت صادرات سیمان ایران به قزاقستان پس از عراق، خبرساز شد. بنا بر آمار ارائه‌شده از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، کشور قزاقستان در سال گذشته مقصد ۴درصد سیمان صادراتی ایران بود.

موانع صادرات سیمان

گروه معدن: در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم به افزایش تولید سیمان دارد و بازار داخلی با مازاد عرضه رو‌به‌رو است، تولیدکنندگان سیمان کشور برای ورود به بازارهای صادراتی امید به تدابیر دولتی دارند.

تامین خاک معدنی با هزار و یک مشکل!

گروه معدن: مدیرعامل شرکت سازند روی زنجان گفت: درحال‌حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا، از واردات خاک معدنی جلوگیری می‌شود و این برای کارخانه ما که از نبود مواد اولیه کافی در کشور رنج می‌برد و نزدیک به ۸۰ درصد محصولات خود را صادر می‌کند، زیان شدیدی به همراه خواهد داشت؛ شرکت ما در شرایط کنونی حتی نمی‌تواند در بازار داخلی نیز فروش محصول داشته باشد و به همین دلیل فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده است.