در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد

تبعات پیچیدگی قوانین در بخش معدن

منیر حضوری:
۱۰ تیر در تقویم رسمی کشور به‌عنوان روز گرامیداشت صنعت و معدن نام‌گذاری شده است. این روز فرصتی برای قدردانی از صنعتگران پرتلاش و معدنکاران زحمتکش و مجموعه‌های تولیدی است که با حداکثر توان برای رشد اقتصادی و خودکفایی فعالیت کرده‌اند. دغدغه‌های صنعت و معدن، لزوم توجه به تولید و برداشتن موانع از سر راه صنعت و معدن ازجمله مواردی است که در این روز مورد توجه قرار می‌گیرد.

سال گذشته در مراسم روز معدن وزیر امور خارجه، رئیس مجلس شورای اسلامی، تولیدکنندگان، روسای تشکل‌های خصوصی و دانشگاه‌ها در سالن سران اجلاس حضور داشتند و از ۵۶ نفر از برگزیدگان صنعت و معدن قدردانی شد. در ادامه روزنامه «روزگار معدن» نظر کارشناسان را درباره اهمیت روز معدن جویا شده که می‌خوانید.


نقشه راه معدن، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کشور


محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران گفت: ۱۰تیر، روز صنعت و معدن نامیده شده است؛ حوزه‌ای که می‌تواند زمینه توسعه و رشد اقتصاد کشور را فراهم کند. او در ادامه خاطرنشان کرد: ایران جزو کشورهای در رده‌های برتر معدنی قرار دارد. این بخش باوجود تحریم‌ها توانسته کارنامه قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد.
رئیس خانه معدن ایران تاکید کرد: امیدواریم با بهره‌گیری از توان داخلی به‌سوی پیشرفت و رونق تولید گام برداریم؛ چراکه باید جایگاه نخست منطقه را از آن خود کنیم.
بهرامن ادامه داد: یکی از حوزه‌هایی که توانسته کشور را در مسیر توسعه قرار دهد، معدن و صنایع معدنی است که به‌طور عمده مدیریت آن برعهده بخش خصوصی است؛ از همین رو بخش خصوصی امروز سرمایه بزرگی در کشور به‌شمار می‌رود و دولت باید از آن حمایت کند.
بهرامن همچنین تاکید کرد: کمک به اجرایی شدن نقشه راه معدن باید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت باشد. وی در پایان تاکید کرد: دولت باید برای بهبود فضای کسب‌وکار در جهت اصلاح قوانین گام بردارد تا تولیدکنندگان از کوتاه‌ترین راه به نتیجه برسند.


کارهای زیادی نیاز است


 محمود گوهرین، عضو هیات مدیره خانه معدن ایران در پاسخ به این پرسش که نمره معدن در شرایط فعلی چند است، گفت: کار سختی است که به معدن نمره دهیم اما می‌توان نمره قبولی به آن داد. هرچند کارهای زیادی در حوزه معدن در حال انجام است یا انجام‌شده اما کارهای زیادی هم انجام نشده و جا دارد بیشتر در این حوزه کار کنیم تا نمره آن بالا برود.


وی در پاسخ به این پرسش که چرا بسیاری از معادنی که باید راه می‌افتادند هنوز راه نیفتاده‌اند، اظهار کرد: متاسفانه ما قوانین دست‌وپاگیر زیادی داریم.
فرآیند دریافت مجوزهایی که فرد باید برای پروانه بهره‌برداری بگیرد حدود ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد، درصورتی‌که باید برای معدن تسهیلاتی قائل شویم که کسی که می‌تواند شروع به کار کند، پشیمان نشود. او تاکید کرد: بروکراسی اداری و مجوزهایی که باید از سازمان‌های مختلف گرفت از مسائلی هستند که کار معدندار را سخت کرده‌اند و باعث می‌شوند او از ادامه فعالیت دلسرد شود.
 به‌این‌ترتیب فردی که ظرفیت کار در معدن را دارد، دست‌به‌کارهای غیرتولیدی یا دلالی می‌زند.


گوهرین با اشاره به ظرفیت‌های معدنی در کشور و مزایای آن به دیگر مشکلات حوزه معدن از قبیل مالیات اشاره کرد و گفت: تولید و اشتغال از مسائلی هستند که باید به آنها توجه زیاد شود و معدن می‌تواند زمینه هر دو مورد یادشده را فراهم کند.
دولت فکر می‌کند اگر از معدنکاران پول بگیرد، مشکل حل می‌شود، درصورتی‌که باید با آنها همراهی کند. اگر سیاستی را در پیش بگیریم که مالیات به‌درستی دریافت شود، تولید را افزایش می‌دهیم و اشتغال ایجاد می‌کنیم.
در این بین اگر سیاست‌های تشویقی را به‌کار نگیریم هم اشتغال از بین می‌رود و هم معدنکار به‌جای تشویق، تنبیه می‌شود.
این عضو هیات مدیره خانه معدن ایران در پاسخ به این پرسش که چه انتظاری از دولت در روز معدن دارد، گفت: انتظار داریم به معدن توجه بیشتر شود.
معدن در رونق تولید و اشتغال که از مهم‌ترین مسائل کشور به‌شمار می‌رود، موثر است. همان‌طور که می‌دانید بیکاری مشکلی است که از بمب هم خطرناک‌تر است؛ بنابراین وقتی معدن این ظرفیت را دارد که بیکاری را کم کند، دولت هم باید برای آن فرصت توسعه را فراهم کند. البته دولت کارهایی را انجام داده اما اقدامات عمرانی و زیربنایی آن باید جدی‌تر دنبال شود.


چاپ