معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد

اجرای برنامه حفاری اکتشافی ۵۷ هزار متر در سال ۹۹

معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد: در برنامه امسال این شرکت، ۵۷ هزار متر حفاری اکتشافی پیش‌بینی شده است.

به گزارش روزگار معدن به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسام مقدمعلی ضمن بیان این مطلب گفت: اتمام پهنه‌های اکتشافی باقیمانده و تکمیل اکتشافات در محدوده‌ها و همچنین دریافت پروانه‌های اکتشافی جدید حاصل از مطالعات اکتشافی قبلی، جزو برنامه‌های امسال ایمپاسکو است.
وی افزود: اکنون ۱۸ قرارداد جاری در حوزه مشاروان، ۲ قرارداد در حوزه مطالعات ژئوفیزیک و ۸ قرارداد در حوزه پیمانکاران حفاری و آزمایشگاه به ارزش حدود ۷۰۰ میلیارد ریال فعال است. همچنین، مناقصه‌های جدیدی نیز در همین حوزه‌ها در حال برنامه‌ریزی و برگزاری است.

ایجاد فرصت برای فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی
معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به انعقاد ۲۲ محدوده در قالب قرارداد‌های سرمایه‌گذاری اکتشافی با بخش خصوصی، تصریح کرد: در صورت تایید رویه جدید- که با ابلاغ رای شورای‌عالی معادن همراه خواهد بود- فرآیند ایجاد مشارکت با سرعت بالاتری در سال ۹۹ اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: زیرساخت‌های لازم در شیوه مذکور ایجاد شده و در صورت ابلاغ، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی آمادگی دارد به صورت ماهانه این فرصت را برای فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی فراهم کند.

عملیات پی جویی و شناسایی در ۲۱ پهنه
مقدمعلی با اشاره به انجام عملیات پی جویی و شناسایی در ۲۱ پهنه اکتشافی با مساحت بالغ بر ۸۹ هزار کیلومتر مربع طی سال ۹۸، گفت: این پهنه‌ها در استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، گلستان، فارس، مرکزی، همدان، کرمان، قزوین، گیلان و اصفهان بوده است.

وی افزود: از این میزان، فاز اجرایی مطالعات اکتشافی در ۱۱ پهنه اکتشافی در ۷ استان کشور به مساحت ۳۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع به اتمام رسیده و در حال تهیه گزارش نهایی دفاع از پهنه هستیم.

معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی خاطرنشان کرد: این پهنه‌ها با اهداف متعدد اکتشافی در مواد فلزی و غیر فلزی مورد مطالعه واقع شده و به صورت سیستماتیک به منظور تعیین مناطق هدف برای شناسایی محدوده‌های امید بخش و با امکان تامین مواد اولیه صنایع موجود در منطقه مورد مطالعه قرار گرفته است.

مقدمعلی با بیان اینکه ایمپاسکو در سال گذشته ۳۵ فقره پروانه اکتشاف به مساحت ۹۲۵ کیلومتر مربع تمدید اعتبار یا دریافت کرد، اظهارکرد: این محدوده‌ها در مرحله مطالعات اکتشاف عمومی و تفضیلی بوده و مطالعات آن در امسال به مرحله جمع‌بندی و ارائه گزارش‌های پایان عملیات اکتشاف خواهد رسید.

وی افزود: در سال ۹۸، این شرکت با انجام ۴۴۶۰۰ متر حفاری در ۳ حوزه زغال سنگ، سنگ آهن و پلی متال، تهیه نقشه‌های ۱: ۱۰۰۰، ۱: ۵۰۰۰ و ۱: ۲۰۰۰۰، در مجموع حدود ۲۶ هزار هکتار برداشت ژئوفیزیک و نیز مغناطیس‌سنجی ۷۹۰۰ نقطه، بخشی از اطلاعات اکتشافی را تکمیل کرده است.

عملکرد ایمپاسکو طی سال‌های ۹۲ تا ۹۸
معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی درباره عملکرد تجمعی این شرکت از سال ۹۲ تا سال ۹۸ بیان کرد: شرکت یاد شده از سال ۹۲ تاکنون مطالعات اکتشافی در ۳۴ پهنه به مساحت ۱۱۷ هزار کیلومتر مربع را انجام داده که شناسایی ۱۰۰ محدوده امید بخش جدید را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: تاکنون نیز ۳۵ پروانه اکتشافی و ۲۳ گواهی کشف جدید دریافت شده است که با رعایت تشریفات قانونی به متقاضایان بخش خصوصی واگذار شده است.

اکتشاف ۲.۳ میلیارد تن ماده معدنی طی ۶ سال
معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مجموع ذخایر اکتشاف شده طی ۶ سال اخیر را ۲٫۳ میلیارد تن در حوزه‌های زغال سنگ، پلی متال، شورابه‌ها و سنگ آهن اعلام و بیان کرد: در صورت ارزش‌گذاری برجا و در مقایسه با هزینه‌های صورت گرفته، به طور متوسط نیم درصد ارزش برجا صرف هزینه‌های اکتشافی شده که نسبت به استانداردهای جهانی مناسب است.

شروع فعالیت‌های اکتشافی پس از توقف یک ماهه
مقدمعلی با اشاره به میزان تاثیرگذاری موضوع کرونا بر فعالیت‌های اکتشافی گفت: با بروز این ایپدمی و شیوع گسترده آن در جهان و تبع آن در کشور و همچنین ابلاغ دستورالعمل‌های مراقبتی و رعایت فاصله اجتماعی از انتهای سال گذشته و ایجاد محدودیت‌های سفر در ماه نخست امسال، بیشتر فعالیت‌های اکتشافی نیز به دلیل شرایط خاص کارگاه‌های اکتشافی دچار وقفه یک ماهه شد اما با ابلاغ طرح فاصله‌گذاری هوشمند از ابتدای اردیبهشت، انجام فعالیت‌های اجرایی در محل پروژه‌ها آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته در این زمینه، هماهنگی‌های مناسبی با شرکت‌های پیمانکار و مشاور صورت گرفته و با ابلاغ بخشنامه‌های بهداشتی کنترل و مراقبت بیشتری در محیط‌های اجرایی دارای تجمع نیروی انسانی، انجام شده است. همچنین این شرکت، با تأمین اقلام مورد نیاز بهداشتی و حفاظت فردی در محل مجتمع‌ها و طرح‌های خود، نسبت به ایجاد شرایط بهتر اقدام کرده است.

مقدمعلی بیان کرد: با توجه به آنکه یک ماه از امسال به دلیل شرایط با کمترین فعالیت همراه بوده و حجم فعالیت‌های قابل توجهی در امسال تعریف شده و درنتیجه، برنامه‌ریزی فشرده‌تری برای اجرا تدوین شده که امیدواریم با تلاش همه شرکت‌های طرف قرارداد، این امر محقق شده و نتایج مناسبی حاصل شود.


انتهای پیام/


چاپ