پیشگامی شرکت مس در رشد اقتصادی

منیر حضوری: چندی پیش رئیس هیات‌عامل ایمیدرو از زحمات و تلاش‌های مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ثبت رکوردهای متعدد تولیدی و صادراتی در مسیر جهش تولید قدردانی کرد.

در نامه خداداد غریب‌پور به مواردی ازجمله ثبت رکورد تولید ۲۵۰هزار تن کاتد مس برای نخستین‌بار، توجه ویژه به مسئولیت اجتماعی، تحقق برنامه‌های مالی و اقتصادی، رشد ۱۰۰درصدی صادرات در سال۱۳۹۸، بازدهی ۱۴۶درصدی سهام شرکت به‌عنوان بالاترین میزان بازدهی سالانه و جایگاه سوم در بورس اشاره شده است. روزنامه «روزگارمعدن» درباره توانمندی‌های شرکت ملی صنایع مس ایران و نقش آن در رشد اقتصادی گزارشی تهیه کرده که در زیر می‌خوانید.

حضور پایدار در بازارهای صادراتی
بهروز رحمتی، مشاور مدیرعامل و مدیر امور سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران درباره نقش این شرکت در رونق اقتصادی و جهش تولید به «روزگارمعدن» گفت: در میان حدود ۶۰۰شرکتی که در بازارهای بورس و فرابورس حضور دارند، شرکت ملی صنایع مس ایران سومین شرکت بزرگ بازار بورس و اوراق بهادار تهران است. او اظهار کرد: درحال‌حاضر میزان ارزش بازار شرکت صنایع ملی مس افزون‌بر ۴۰هزار میلیارد تومان است.
مدیر امور سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به حضور این شرکت در بازارهای صادراتی گفت: شرکت مس برای اینکه حضور پایداری در بازارهای صادراتی داشته باشد علاوه‌بر کاتد مس، دست به صادرات کنسانتره مس هم‌زده است. به‌این‌ترتیب در هر دو بازار مهم حوزه مس در سطح بین‌المللی نقش پررنگی داریم.
مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: در بخش کنسانتره مس با ۱.۲میلیون تن تولید، رتبه نخست را در خاورمیانه داریم و بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره مس در این منطقه هستیم. شرکت ملی صنایع مس ایران در بخش کاتد مس نیز با تولید حدود ۳۰۰هزار تن بزرگ‌ترین تولیدکننده کاتد مس در خاورمیانه است. 
رحمتی درباره بزرگ‌ترین دغدغه شرکت‌های معدنی گفت: بزرگ‌ترین دغدغه شرکت‌های معدنی توجه شایسته و حمایت دولت از این شرکت‌ها برای‌گذار از شرایط اقتصادی دشوار است.
او با اشاره به پیامدهای تحریم اظهار کرد: متاسفانه تحریم چالش‌های زیادی را برای حوزه صادرات ایجاد و امکان کار شرکت‌های معدنی را دشوار کرده است. در این روند دولت می‌تواند با تسهیل شرایط صادرات کمک کند تا شرکت‌های معدنی ازجمله شرکت ملی صنایع مس ایران از شرایط سختی که پیش‌رو دارند با موفقیت عبور کنند.
مدیر امور سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران در پاسخ به این سوال که تحریم‌ها چه میزان بر فعالیت شرکت ملی صنایع مس ایران تاثیرگذار بوده، اظهار کرد: تحریم‌ها موجب کند شدن روند صادراتی مواد معدنی شدند.
 گرچه شرکت ملی مس توانست با تدابیر لازم این مهم را پوشش دهد اما اگر تحریم‌ها نبود می‌توانستیم با شرایط بهتری پیش برویم.
رحمتی با اشاره به افزایش عوارض صادراتی که دولت بر مواد خام معدنی در پاییز سال ۹۸ اعمال کرد، گفت: این تصمیم دولت که از مهر سال گذشته برای شرکت‌های معدنی اعمال شد، به‌دلیل همزمانی با تحریم‌های بین‌المللی بر صادرات تاثیر منفی گذاشت. البته اواخر سال گذشته میزان عوارض کاهش یافت و این امر توانست به فعالیت شرکت مس کمک کند؛ بنابراین دولت می‌تواند با تجدیدنظر در تصمیمات خود در بهتر شدن شرایط شرکت‌های معدنی تاثیرگذار باشد.
او در پایان به نقش شرکت مس در رشد تولید اشاره و اظهار کرد: افزون‌بر ۱۹هزار نفر به‌صورت مستقیم در شرکت ملی صنایع مس ایران فعالیت می‌کنند. به‌این‌ترتیب این شرکت نقش بی‌بدیلی در افزایش تولید ناخالص داخلی کشور و ایجاد اشتغال و توسعه عدالت اجتماعی برعهده دارد.

حضور پررنگ در مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای
محمدسعید کاظمی، مدیرعامل شرکت نیپک با بیان اینکه در یک‌سال گذشته با حضور اردشیر سعدمحمدی در شرکت مس تحول و پویایی در راستای افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه ایجادشده، گفت: شرکت نیپک به عنوان یکی از بازوهای فنی و اجرایی شرکت مس در سال‌های گذشته در برخی از تعیین‌کننده‌ترین پروژه‌های مرتبط با صنعت مس ایران حضوری فعال داشته است. به گزارش مس‌پرس، وی اظهار کرد: حضور این شرکت در پروژه‌هایی مانند احداث مجموعه کارخانه‌های ذوب خاتون‌آباد، ساخت ۳کارخانه اسیدسولفوریک در مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد و نیز طرح تغلیظ دره‌آلو و دره‌زار به همراه بومی‌سازی برخی از مهم‌ترین فناوری‌های حوزه صنعت و معدن ازجمله لیچینگ و فلوتاسیون منجربه کسب تجارب ارزشمندی در این مجموعه شده است. وی با بیان اینکه نیپک جزو نخستین شرکت‌هایی است که به‌منظور بومی‌سازی دانش مرتبط با فرآوری صنایع معدنی غیرآهنی تاسیس شده، اظهار کرد: هم‌اکنون شرکت نیپک به‌دنبال این است که در پروژه‌های صنعتی و معدنی با اتکا به دانش و مهارت کارکنان، به‌کارگیری فناوری‌های روز دنیا، ایجاد نوآوری در ارائه خدمات از طریق همکاری‌های راهبردی و خدمات باکیفیت حضور پیدا کند. او تاکید کرد: این حضور باهدف تصاحب سهم بازار حداکثری ازسوی شرکت ملی صنایع مس و همچنین ورود به بازارهای خدمات صنایع دیگر انجام شده تا درنهایت موجب ارزش‌آفرینی پایدار برای ذی‌نفعان شود.

ظرفیت بالا برای ارائه خدمات
محمدحسین زینلی، مدیرعامل شرکت ارفع‌سازان با بیان اینکه این شرکت در ۳حوزه تولید، پشتیبانی و توسعه با شرکت صنایع مس قرارداد فعال دارد، اظهار کرد: شرکت ارفع‌سازان در حوزه تولید با تامین ۷۰ دستگاه لیفتراک با تناژ مختلف به‌عنوان بازوی مهم خط تولید و همچنین فعال در بیشتر امور مجتمع مس سرچشمه به‌صورت ۲۴ساعته فعالیت می‌کند. او اظهار کرد: حمل و توزیع سوخت سرچشمه و شهربابک، انجام عملیات مس‌جوری در کارخانه ذوب، تامین ماشین‌آلات سنگین و ارائه خدمات موردنیاز در محدوده دره‌گرگی از دیگر فعالیت‌های مرتبط با حوزه تولید از سوی شرکت ارفع‌سازان است. زینلی افزود: در حوزه پشتیبانی و لجستیک درحال‌حاضر تعمیر و نگهداری تاسیسات ۲هزار واحد مسکونی شهر مس و کارخانه سرچشمه و انجام امور ابنیه صنعتی و راه‌های ارتباطی و تامین ماشین‌آلات سنگین و جرثقیل‌ها را برعهده داریم.


چاپ