با بررسی اهمیت جهش تولید در بخش معدن مطرح شد

توسعه سرمایه‌گذاری در بخش معدن

منیر حضوری: 

رشد تولید، توسعه اکتشاف، اجرای طرح‌های توسعه و احیای معادن کوچک همه جزو مواردی بود که در سال رونق تولید موردتوجه مسئولان دولتی در بخش معدن قرار گرفت. امسال نیز با نام‌گذاری جهش تولید، مجموعه‌های مختلف برنامه‌های بلندمدت و هدف‌داری را برای حرکت در این مسیر در نظر گرفته‌اند. روزنامه «روزگارمعدن» برای بررسی اهمیت جهش تولید در بخش معدن و آگاهی از برنامه‌های دولتی در سال ۹۹ با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت‌وگو کرده است.

ظرفیت معادن برای جهش تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: سال ۹۹ که ازسوی رهبر معظم انقلاب باعنوان جهش تولید نام‌گذاری شده، در واقع ادامه سال رونق تولید و مکمل اهداف عالیه آن است؛ بنابراین باید تمامی رشته‌ها و بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی کشور خود را مهیا کنند تا به نتایج و اهداف حداکثری نام‌گذاری سال۹۹ دست پیدا کنیم. 

به گزارش شاتا، رضا رحمانی تاکید کرد: در سال جهش تولید یکی از پیشران‌های اقتصاد، حوزه معدن و صنایع معدنی است. خوشبختانه در سال گذشته این حوزه عملکرد خوبی داشته است؛ بنابراین باید اقدامات انجام‌شده در سال جدید نیز تداوم یافته و تقویت شوند. رضا رحمانی اظهار کرد: باتوجه به اکتشافات موجود در بخش معدن، ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه معادن داریم و باید در تامین مالی و سرمایه‌گذاری به‌سراغ شیوه‌های جدید برویم. خوشبختانه آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد و لازم است روند سرمایه‌گذاری‌ها را تسهیل کنیم و به بخش خصوصی اعتماد کافی داشته باشیم.

خداداد غریب‌پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو به برنامه‌های امسال ایمیدرو برای عملیاتی کردن جهش تولید اشاره کرد و به «روزگارمعدن» گفت: توسعه اکتشاف برای شناسایی ذخایر معدنی، افزایش استخراج مواد معدنی در کل کشور، تکمیل سریع‌تر طرح‌های نیمه‌تمام، افزایش بهره‌وری واحدهای تولیدی، افزایش سرمایه‌گذاری و درکل مجموعه‌ای از برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را برای دستیابی به جهش تولید در نظر گرفته‌ایم.

 

غریب‌پور با اشاره به فعالیت کارگروه جهش تولید بیان کرد: از سال گذشته در سازمان ایمیدرو کارگروهی برای کنترل مدیریت شرکت‌های تولیدکننده تشکیل شد که رونق تولید را پایش می‌کرد. امسال این کارگروه به جهش تولید تغییر نام داد تا بتواند در بخش‌های مختلف معدن و صنایع معدنی به این مهم توجه کند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با مهم دانستن تمرکز بر اکتشافات تکمیلی بیان کرد: از آنجایی که اکتشافات اولیه انجام شده، باید بر اکتشافات تکمیلی تمرکز کنیم. در سال گذشته بیش از ۳ میلیارد دلار و امسال نیز ۲.۳میلیارد دلار طرح‌های توسعه را پیش‌رو داریم. او ادامه داد: در بحث اکتشافات از نیمه دوم سال۹۷ تا امروز حدود ۴۰۰ هزار کیلومترمربع پهنه اکتشافی جدید تعریف کردیم که با پهنه‌های قبلی در مجموع به ۶۵۰هزار کیلومترمربع می‌رسد.

 رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره تلاش این سازمان برای افزایش تولید و رونق اشتغال نیز گفت: می‌توان با کمی سرمایه‌گذاری در برخی از بخش‌های معدنی، اشتغال را بالا برد. امسال به‌واسطه سرمایه‌گذاری ۲.۳میلیارد دلاری در طرح‌های توسعه نیمه‌تمام حدود ۷ هزار شغل مستقیم و ۶۴ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد. 

درمجموع بیش از ۷۰ هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از این حوزه صاحب درآمد می‌شوند. با توسعه این طرح‌ها کشورمان نیز از ثمرات افزایش تولید بهره‌مند خواهد شد.

 او درباره معادن کوچک‌مقیاس نیز بیان کرد: معادن کوچک‌مقیاس را تعریف کرده‌ایم و در این روند برنامه احیای ۲۰۰ معدن کوچک را داریم. در این روند اگر بتوانیم پروژه‌های نیمه‌تمام را نیز وارد مدار کنیم به‌طور حتم به جهش تولید کمک کرده‌ایم چراکه در کنار افزایش بهره‌وری و احیای پروژه‌های نیمه‌تمام، غیرفعال و نیمه‌فعال می‌توان تولید را افزایش داد. غریب‌پور به افزایش سرمایه معادن از طریق صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از برنامه‌های ایمیدرو برای سال جهش تولید، تامین مالی مجموعه‌های معدنی از طریق صندوق توسعه ملی است. همان‌طور که می‌دانید تامین مالی معادن به‌معنای افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال خواهد

 بود. او ادامه داد: در سال گذشته افزایش سرمایه معادن ازجمله راهکارهایی بود که نتایج مثبتی داشته است؛ به‌طور مثال مجموعه‌هایی مانند فولاد مبارکه و شرکت ملی مس تجربه‌های بسیار خوبی داشتند. در سال جدید نیز افزایش سرمایه در گل‌گهر را در دستور کار داریم. او ادامه داد: افزایش دوباره سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز یکی دیگر از برنامه‌های ایمیدرو در سال جهش تولید است.

مجید پورمقدم، مشاور معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت به «روزگارمعدن» گفت: جهش تولید در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید قرار دارد. اگر بخواهیم در زمینه این اهداف حرکت کنیم باید سرمایه‌گذاری و فرصت شغلی را در بخش معدن و صنایع معدنی توسعه دهیم. مشاور معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم افزایش عمق اکتشافات مواد معدنی در کشور گفت: ایران ۷۰ نوع ماده معدنی و از این نظر رتبه ۱۵ جهان را دارد اما در سال جدید حفاری‌های معدنی باید عمق بیشتری پیدا کنند تا بتوانیم این جایگاه را ارتقا دهیم. پورمقدم با اشاره به فعال کردن پروژه‌های عمرانی تصریح کرد: یکی از مواردی که می‌تواند به جهش تولید کمک کند، بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده است. برای تامین مواد اولیه پروژه‌های عمرانی، بافت‌های فرسوده و ساخت اتوبان‌ها به‌طور حتم به مواد معدنی نیاز داریم؛ بنابراین در امسال می‌توانیم شاهد جهش بزرگی در بخش معدن همراه با ایجاد اشتغال چشمگیر در کشور باشیم. مشاور معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم تشکیل انجمن‌های مواد معدنی نیز گفت: به تفکیک برای هر ۷۰نوع ماده معدنی باید ۷۰ تشکل ایجاد کنیم که با این مهم اتفاق بزرگی در جهش تولید رقم خواهد خورد.
چاپ