نظرسنجی کیتکونیوز نشان داد

افزایش نرخ طلا راحت نخواهد بود

گروه معدن: نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد در حالی که کارشناسان وال‌استریت درباره روند افزایش نرخ طلا به دلیل آمار قوی اشتغال امریکا بدبین شده اند، سرمایه‌گذاران همچنان به رشد نرخ طلا در هفته جاری بسیار خوش بین هستند.

به گزارش ایسنا، برخی از تحلیلگران بر این باورند که رشد ۲۶۶ هزار شغل جدید بازار کار امریکا در ماه میلادی گذشته که بزرگترین رشد در ۱۰ ماه گذشته بوده است، همچنان از صعود بازارهای سهام حمایت کرده و ارزش دارایی‌های امن مانند طلا را تحت فشارهای کاهشی قرار می‌دهد.
در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها 4 نفر یا ۲۷ درصد افزایش نرخ طلا را پیش‌بینی کردند در حالی که 7 نفر یا ۴۴ درصد انتظار داشتند نرخ طلا در هفته جاری کاهش پیدا کند و ۵ نفر یا ۳۱ درصد هم نظری نداشتند.
در این بین، ۷۹۲ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۴۸۷ نفر یا ۶۱ درصد افزایش و ۱۸۳ نفر یا ۲۳ درصد کاهش نرخ طلا را پیش‌بینی کردند و ۱۲۲ نفر یا ۱۵ درصد هم نظری نداشتند.
دیدگاه سرمایه‌گذاران نسبت به نظرسنجی هفته پیش که فقط ۴۴ درصد افزایش نرخ طلا را پیش‌بینی کرده بودند بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد. تحلیلگران وال استریت در نظرسنجی هفته گذشته بیشترین میزان نظرات خنثی را داشتند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی امریکا ۱۸ دلار یا معادل ۱.۲ درصد کاهش یافت و در ۱۴۶۵ دلار و ۱۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۵ درصد کاهش به ثبت رساند.
هیچ اکثریت روشنی درباره دورنمای نرخ طلا وجود ندارد و تحلیلگران وال استریت همچنان انتظار دارند طلا بین محدوده ۱۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار حبس بماند.
فواد رزاق زاده، تحلیلگر فنی شرکت سیتی ایندکس اظهار کرد: اگرچه نرخ طلا ممکن است در کوتاه مدت به سطح پایین‌تری نزول کند اما وی نسبت به این فلز ارزشمند خوش بین است و به دلیل اینکه در بازه نرخ محدودی مانده است، نرخ آن در کوتاه مدت از پایین‌ترین سطح کانال فعلی خود بهبود پیدا خواهد کرد.
افشین نوابی، مدیر معاملات گروه ام کی اس سوئیس به کیتکونیوز گفت: انتظار ندارد نرخ طلا از محدوده فعلی خارج شود. حتی اگر آمار اشتغال مثبت امریکا در کوتاه مدت نرخ طلا را تحت فشار منفی قرار دهد، به حد کافی ابهامات وجود دارد که از نرخ طلا پشتیبانی می‌کند. وی در ادامه افزود: سرمایه‌گذاران تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری امریکا و چین به خرید و فروش طلا ادامه می‌دهند اما به دلیل همه این ابهامات، من به طلا از منظر خرید نگاه می‌کنم.
دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت “آر جی او فیوچرز” گفت: بازارهای سهام قویتر روی نرخ طلا در کوتاه مدت اثر منفی خواهند شد و وی میانگین نرخ ۲۰۰ روزه طلا در حدود ۱۴۲۰ دلار را زیر نظر دارد.

روند افزایشی طلا قوت گرفت
قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر سیگنال‌های متضاد امریکا و چین که ابهامات نسبت به انعقاد توافق تجاری میان این دو کشور را تداوم بخشید و تقاضا برای داراییهای امن را تقویت کرد، افزایش یافت.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۴۷۵ دلار و ۱۸ سنت رسید. در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در ۱۴۸۰ دلار و ۵۰ سنت ایستاد.
طلا روز چهارشنبه تا مرز ۱۴۸۴ دلار صعود کرده بود اما پس از این که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا روند مذاکرات تجاری با چین را بسیار خوب توصیف کرد، در سطح نرخ پایین‌تری بسته شد. یک روز پیش از آن ترامپ گفته بود توافق با چین ممکن است به پس از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر سال ۲۰۲۰ موکول شود و به امیدها برای انعقاد سریع توافق تجاری محدود لطمه زده بود. به گفته برایان لان، معامله‌گر شرکت گلد سیلور سنترال، ترامپ به رضایت خود برای انتظار یک ساله به منظور امضای توافق تجاری با چین اشاره کرده است و ما مطمئن نیستیم که آیا توافق مقدماتی امضا شده است یا خیر و همه به دنبال آن هستند. طلا همواره یک دارایی امن بوده و مردم هنگامی که نمی‌دانند چه اتفاقی خواهد بود، طلای خود را نگه می‌دارند. ارزش دلار امریکا اندکی ضعیف شده و این موضوع به بالا رفتن نرخ طلا کمک کرده است. شاخص دلار در معاملات روز پنج شنبه به روند نزولی خود ادامه داد و در برابر سبدی از ارزهای بزرگ ۰.۱ درصد افت کرد و طلا را برای خریداران غیرامریکایی ارزان‌تر ساخت. با این حال رشد نرخ طلا به دلیل صعود بازارهای سهام محدود شد.
بر اساس گزارش رویترز، تعرفه ۱۵ درصدی روی ۱۵۶ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی قرار است از ۱۵ دسامبر اجرایی شود. واشنگتن و پکن هنوز فاز اول توافق تجاری که امید می‌رفت از تنشها میان دو کشور بکاهد را امضا نکرده‌اند.
قیمت طلا که در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن سرمایه تبدیل می‌شود از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۵ درصد رشد کرده که عمدتا تحت تاثیر جنگ تجاری امریکا و چین و تاثیر منفی آن بر رشد اقتصاد جهانی بوده است.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری تغییری نداشت و ۱۸۶۹ دلار و ۵۹ سنت بود. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۶ دلار و ۸۷ سنت ایستاد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۸۹۸ دلار و ۸۱ سنت رسید.


چاپ