آخرین وضعیت نمادهای فلزی – معدنی در بورس + جدول

بورس تهران معاملات امروز را با ریزش شدید شاخص کل و افت ۵۷هزار واحدی (معادل ۳.۵درصدی) نماگر اصلی به پایان برد.

در این راستا افت قیمت نمادهای معدنی و فولادی شدت گرفت و تقریبت تمامی نمادهای معامله شده در این دو گروه قرمزپوش شدند. نکته قابل توجه در این میان خرید از سوی سهامداران حقوقی بود. به طوریکه بازیگران عمده به حمایت از سهام به ویژه در نمادهای فلزی پرداختند و تا حدودی توانستند صف های فروش را تعدیل کنند.

بررسی معاملات نشان می دهد که امروز با توجه به جو روانی حاکم بر بازار سهام از همان ابتدا با صف فروش سنگین آغاز شد و با همان صف فروش ها به پایان رسید. هر چند در مجموع معاملات امروز کمتر تحرکی در نمادهای بازار دیده شد و خریدهای اندکی از سوی معامله گران صورت گرفت، ولی قابل توجه نبود. در این میان حقوقی ها توانستند در دقایق پایانی معاملات با خریدهای خود حدود ۱۵ درصد از حجم صف فروش‌ها را کاهش دهند. به طوریکه حقوق ها خالص خریدی بالغ بر ۲۵۴ میلیارد تومان را در گروه فلزات اساسی ثبت کردند. در این میان بیشترین خریدها در لیدرهای بازار بود. به طوریکه ۶۲ درصد از خریدهای صورت گرفته در نماد فولاد مبارکه از سوی حقوقی ها بازار بود. روندی مشابه در نماد ملی مس ایران با خرید بیش از ۷۰درصدی از سوی حقوقی ها دنبال شد. این موضوع در نهایت صف فروش ۴۸میلیون سهمی برای «فملی» و ۱۲۲میلیون سهمی برای «فولاد» را به دنبال داشت.

نکته مهم دیگر در بازار امروز، حجم پایین نمادهای معامله شده بود. به طوریکه ارزش معاملات در این بازار به ۵.۵هزار میلیارد تومان رسید که نشان از قفل شدن نقدینگی در صف ها داشت. در این میان گروه فلزات اساسی معاملاتی کمتر از ۵۰۰میلیارد تومان را تجربه کرد که ۲۵۶میلیارد تومان آن به ارزش معاملاتی «فملی» و ۱۰۰میلیارد تومان دیگر به ارزش دادوستد سهام «فولاد» تعلق داشت.

در این میان مدیرعامل ملی مس ایران از ثبت رکورد جدید تولید روزانه ۵۹۳ تن آند مس در خاتون‌آباد خبر داد؛ اردشیر سعدمحمدی با بیان این‌که در سال جهش تولید و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق و جهش تولید، رکورد جدیدی در تولید ثبت شد، گفت: با تلاش پرسنل سخت‌کوش کارخانه ذوب خاتون‌آباد در روز ۲۴ شهریورماه رکورد قبلی تولید آند مس شکسته شد و رکورد جدید تولید ۵۹۳ تن آند در روز ثبت شد.

در میان نمادهای معدنی نیز شاهد خرید و فروش ۱۶۵میلیارد تومانی از سوی ۱۰ نماد بودیم. در این گروه نیز حقوقی ها حدود ۴۰میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام از سوی حقیقی ها به پرتفوی خود منتقل کردند. در این روز چادرملو معاملات قابل توجهی را تجربه کرد. به طوریکه با ثبت مبادلات ۵۷میلیارد تومانی، ۳۵درصد از کل معاملات گروه را به خود اختصاص داد. گل گهر نیز خرید و فروش حدود ۸میلیون سهم به ارزش ۱۹میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کرد./معدن ۲۴

jadvalfelezzz.jpg


چاپ