بررسی نوسانات قیمت سنگ آهن در سال های اخیر

در یکسال اخیر، قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد چین فراتر از ۱۰۰ دلار بوده است.

اگرچه در سال های گذشته سنگ آهن همانند یک محصول پر جهش، قیمت خود را در محدوده های بالا و پایین نوسان می داد و از ۷۰ دلار خود را به بالای ۱۲۰ دلار می رسانید اما از اواسط سال ۲۰۱۹ تا ژوئن سال جاری با بازه ی تناوبی ۲۰ دلاری، بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار معامله شده است.

نگاهی کوتاه به نمودار قیمتی سنگ آهن، خبر از سیر صعودی و پر قدرت آن از فوریه ۲۰۱۹ تا جولای همان سال می دهد به نحوی که از بازه ی ۶۰ تا ۷۰ دلاری به سطوح بالا دستی ۱۲۰ تا ۱۲۵ دلاری جهش داشته است اما پس از آن تا سپتامبر همان سال نزولی شد و تا ۸۰ دلار کاهش یافت و از آن زمان تا به حال، اگرچه در ماه های اخیر به بالاتر از ۱۰۰ دلار هم افزایش پیدا کرد اما هرگز به روزهای اوج خود یعنی فراتر از ۱۲۰ دلاری نرسید و تا به امروز حسرتی برایش باقی ماند.

اوج قدرت وخود نمایی این محصول با ارزش، به ماه های جولای تا آگوست ۲۰۱۹ برمی گردد که با بازه ی نوسانی کم ما بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ دلاری معامله می شد و خود را به رخ رقیبان می کشید.

حال در شرایط اقتصاد دنیای کنونی و تحت تاثیر کووید۱۹ باید دید که آیا این محصول بنیاد فولادی بار دیگر می تواند بر تخت ۱۲۰ دلاری خود نشسته و با اطمینان به آن تکیه کند؟


چاپ