مدرس خیابانی در مجلس گزارش عملکرد ۳ماهه وزارت صمت را ارایه کرد؛

رشد ۱.۹ درصدی معدن در سال ۹۸

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح عملکرد ۳ ماهه وزارتخانه متبوعش افزایش تاب‌آوری تولیدی و حرکت بر مبنای اقتصادمقاومتی را از جمله برنامه‌های وزارت صمت دانست و گفت: بخش معدن به ۱.۹درصد و رشد صنعت به ۲.۱درصد رسید.

حسین مدرس خیابانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به منظور ارایه گزارش عملکرد سه ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه جهش تولید برگزار شد، گفت: در سال ۹۸ علیرغم اینکه بسیاری از بخش اقتصادی رشد را تجربه نکرده‌اند، اما در بخش معدن شاهد ۱.۹ درصد و بخش صنعت ۲.۱ درصد رشد شدیم.

وی ادامه داد: رشد صدور جواز تاسیس صنعتی را در شدیدترین تحریم‌ها بر علیه کشورمان شاهد هستیم، به نحوی که در از نظر تعداد ۲۵ درصد و از لحاظ شاخص اشتغال ۱۸.۱ درصد رشد ایجاد شده است.

به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت با دارا بودن ۷۲ هزار واحد صنعتی، سهم اشتغال ۲.۵ میلیون نفری را به خود اختصاص داده است که ۶۰ درصد آنها در شهرک‌های صنعتی کشور مستقر شده‌اند.

تامین مواد اولیه

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در حوزه جهش تولید، بخش عمده‌ای از واحدهای نیمه‌فعال، فعال خواهند شد؛ این در حالی است که یکی از کارهایی که در سه ماهه اخیر در کشور رخ داده، تامین مواد اولیه کارخانه ها است که وقفه یک ماهه را به خاطر محدودیت منابع ارزی، تجربه کرده است. این در حالی است که در خردادماه، بانک مرکزی همکاری خوبی با این وزارتخانه داشته که براساس همین همکاری، توانستیم مواد اولیه کارخانه ها را مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: در حوزه معادن، ۵۳ هزار میلیارد تن ذخیره معدنی کشف شده در کشور وجود دارد که ۱۱ هزار معدن به بهره‌برداری رسیده نیز مشغول به فعالیت هستند. وی افزود: ۵۰۰ میلیون تن برداشت مواد معدنی در حوزه معادن فلزی، غیرفلزی، سنگ های ساختمانی و تزئینی در حال انجام است.

به گفته مدرس خیابانی، آزادسازی پروانه‌های اکتشاف و بهره برداری حبس شده، در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وضعیت تجارت خارجی در حال بازگشت به مسیر عادی

وی اظهار داشت: در بخش تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات کشور، بیش از ۳۳ هزار کارت بازرگانی فعال وجود دارد که بر این اساس، سال ۹۸ صادرکنندگان که بخش عمده ای از آنها تولیدکنندگان هستند، حماسه آفریدند و ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات را تحت شدیدترین تحریم‌ها به ثبت رسانده‌اند؛ به طوری که رکورد وزنی صادرات با بیش از ۱۳۵ میلیون تن شکسته شده است.


چاپ